Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Obete vojny si uctili aj traja najvyšší ústavní činitelia – Vladimír Dobrovič
Najvyšší ústavní činitelia, prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič a predseda parlamentu Boris Kollár si 75. výročie ukončenia 2. sv. vojny pripomenuli v Deň víťazstva nad fašizmom, 8. mája pri Pamätníku vo vojenskom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši.
„Prišla som si sem dnes uctiť pamiatku všetkých tých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu a prejaviť vďaku. ...Všetkým im patrí veľká vďaka a naša úcta," povedala po pietnom akte hlava štátu a pripomenula, že tento deň je zároveň oslavou slobody a demokracie.
„Každý národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, je odkázaný prežiť ju znova. Ja by som bol rád, keby sme už takúto minulosť nikdy viac prežiť nemuseli,“ konštatoval premiér Igor Matovič.
Predseda NR SR Boris Kollár poukázal na to, že aj vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa Slovensko po vojne ocitlo na strane víťazov. „Rozhodne musíme aj takýmito gestami a symbolmi edukovať našich mladých ľudí, našu mládež, naše deti. Nesmieme kriviť históriu. Musíme si ju pamätať. Musí nám byť všetkým jasné, že Slovensko oslobodzovala Červená armáda. Samozrejme, boli tam Ukrajinci, Rumuni, Bielorusi..." zdôraznil.
V podvečer traja naši najvyšší predstavitelia položili vence aj na bratislavskom Slavíne.
Tohtoročné okrúhle 75. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom si členovia SZPB už tradične pripomenuli aj 9. mája na Slavíne, mieste odpočinku vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska.
K majestátnemu pamätníku položili veniec vďačnosti predseda SZPB Pavol Sečkár, predseda HOSk partizánov v SNP a zahraničí Karol Kuna, bývalý červenoarmejec Ján Chudík, ďalší členovia SZPB a prítomné boli i početné skupiny občanov, ktorí prišli bez pozvánok vyjadriť úctu našim osloboditeľom.
Pri oslobodzovaní Slovenska padlo vyše 60 000 vojakov Červenej armády, 10 000 rumunských vojakov a vyše 2 500 vojakov 1. československého armádneho zboru. Nesmieme zabudnúť, že nacistické Nemecko v dobyvačnej 2. sv. vojne sa usilovalo o nadvládu nad svetom. „Desiatky miliónov obyvateľov Európy, prevažne Slovanov, vystavilo neľudskému rasovému teroru, deportáciám do pracovných alebo koncentračných táborov,“ pripomína P. Sečkár dôsledky najstrašnejšej vojny v doterajšej histórii ľudstva, ktorá sa našťastie pre ľudstvo skončila porážkou nacizmu a fašizmu. Súčasne upozorňuje, že i dnes sa vo svete, žiaľ, aj na Slovensku nájdu ľudia, ktorí sa neštítia velebiť fašizmus a na obdiv sveta vydávajú svoj nacionalizmus, svoju netolerantnosť a nenávisť. Preto je naďalej veľmi dôležité pripomínať hrôzy 2. sv. vojny a varovať najmä mladú generáciu pred prekrúcačmi pravdivej histórie.
Na Slavíne 9. mája položili vence na počesť víťazov nad nemeckým nacizmom aj veľvyslanec RF v SR A. L. Fedotov a veľvyslanec Bieloruskej republiky v SR I. A. Leščeňa.