Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Obchodníci s ilúziami – Jozef Kuchár

Už po piatykrát sa na Slovensku uskutočnia voľby do vyšších územných celkov a predsedov ôsmich samosprávnych krajov. V týchto dňoch na plné obrátky prebieha záverečný predvolebný boj o miesta v orgánoch samosprávnych krajov. Je neľútostný. Doslova ako chrípková epidémia sa rozšíril záujem o kreslá poslancov a predsedov VÚC. Mnohým jedna ani dve funkcie vo verejnej či štátnej správe nestačia.

 

Kampaň potvrdzuje, že scenár sa opakuje. Za vznešenými výzvami a sľubmi je prefíkaný osobný záujem. Mnohí kandidáti sa ho usilujú zakrývať propagandou o starostlivosť obyčajných ľudí, o ich problémy a ťažkosti. Žiaľ, niektorí voliči sa často takmer v zúfalstve vrhnú do nových proklamovaných nádejí, aby napokon po voľbách skončili pri starých ilúziách, lebo sa dali pomýliť a zmiasť klamnými predsavzatiami.

 

Niektorí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov sa usilujú upútať pozornosť v médiách aj na stretnutiach s občanmi. Z ich úst často zaznievajú slová o tom, čo všetko chcú urobiť. Zdôrazňujú, že ten či onen kraj potrebuje nový prístup a nových ľudí. Toto tvrdenie zaznieva aj z úst práve tých kandidátov, ktorí v kreslách predsedov sedia aj tri či štyri volebné obdobia. Voličov presviedčajú, že veľmi chcú realizovať projekty a investície, ktoré do regiónu privezú tisícky pracovných miest. Pozornosť venujú aj doprave. Jednotlivé okresy chcú spojiť kvalitnými cestami a obnoviť či dobudovať železničné spoje. Konštatujú, že vybudujú obchvaty a odľahčia centrá miest. Počudovania hodné sú takéto alebo podobné vety: „Plánujem využívať eurofondy, vyriešiť komplexný program ochrany pred povodňami, zmodernizovať nemocnice, rozšíriť siete sociálnych služieb.“ Toto počúvame od mnohých kandidátov takmer dvadsať rokov.

 

Škoda, že rečníci na televíznych obrazovkách nepovedia, čo ich zámery budú stáť a odkiaľ do kraja prídu milióny eur. Kedy a kto vypracuje projekty. A navyše - ako chcú predsedovia splniť sľuby, ktoré dali voličom v čase, keď na tento post kandidovali v predchádzajúcich obdobiach. Nereálne sľuby budeme až do volieb počúvať najmä od tých, čo svojich voličov už neraz sklamali.