Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Občania požadujú predčasné voľby – Vladimír Dobrovič

„Nie je čas na politikárčenie. Musíme ukázať jednotu, ktorá musí viesť k výmene súčasnej vlády.“ Vyzval účastníkov Protestného stretnutia občanov a politikov konaného 20. septembra v Bratislave Robert Fico, predseda Smeru-SD, najsilnejšej opozičnej strany.


​„Jediným východiskom z hlbokej ústavnej krízy a neschopnosti vlády ponúknuť spoločnosti prijateľné riešenia dramatického zdražovania sú predčasné parlamentné voľby. ​Musia to byť občania, ktorí si v slobodných a demokratických voľbách vyberú nové vedenie štátu,“ uvádza sa vo Vyhlásení z protestného stretnutia občanov a politikov na Hodžovom námestí, pred sídlom prezidentky Zuzany Čaputovej, ktoré predniesol R. Fico. „Slovensko potrebuje politickú stabilitu a udržateľné riešenia obrovského zdražovania, ktoré môže priniesť len kvalitný dialóg stabilnej, akcieschopnej a skúsenej vlády so zamestnávateľmi, odbormi, mestami a obcami a ďalšími sociálnymi partnermi,“ zdôrazňuje sa vo Vyhlásení.
Z tribúny viacerí účastníci protestného stretnutia občanov a politikov za východisko z krízy označili predčasné voľby do NR SR.

 

Len ťažko sa však dá predpokladať, že poslanci, ktorí pri výkone svojho mandátu jednoznačne sklamali svojich voličov budú zvolení opätovne. Zrejme preto môžeme v priamom prenose sledovať masívny odpor poslancov vládnej koalície a SAS proti skráteniu ich volebného obdobia. Síce naoko tvrdia, že im ide o naplnenie ich sľubov voličom, žiaľ, môžeme sa domnievať, že v skutočnosti sa len nechcú vzdať nadštandardných poslaneckých výhod. Naopak poslanci strany Smer-SD za jediné východiskom z hlbokej ústavnej krízy a neschopnosti vlády ponúknuť spoločnosti prijateľné riešenia dramatického zdražovania považujú predčasné parlamentné voľby. Po zvolaní podpredsedu strany Ladislava Kamenického Chceme predčasné voľby“ súhlasne zaburácalo preplnené námestie pred prezidentským palácom. Žiaľ, bez väčšej účasti mládeže, ktorá si zrejme neuvedomuje, že sa bojuje hlavne o jej budúcnosť. Protestujúci dali hlasno najavo, že vítajú iniciatívu prítomných politikov požadujúcich zmenu.  

     

„Slovensko potrebuje novú generáciu politikov, ale Slovensko potrebuje voličov, ktorí ich zvolia, Slovensko potrebuje vás!" prízvukoval z tribúny europoslanec Milan Uhrík. Aj jeho slová vyvolali patričnú mohutnú pozitívnu odozvu.

 

Je veľmi dôležité poznamenať, že k protestujúcim sa z tribúny prihovárali politici spoločne s občianskymi aktivistami. Ako uviedol Ján Mažgút, kandidát na predsedu BSK v tohtoročných komunálnych voľbách za stranu Smer-SD (mimochodom veľmi dobre sa zhostil moderovania podujatia), organizátori pri zostavovaní poradia vystupujúcich uprednostnili občianskych aktivistov. Vzhľadom na nepriaznivý vývoj počasia sa im to málom nevyplatilo. Zrejme, aj preto v rámci dva a pol hodinového maratónu si museli predseda a podpredsedovia strany Smer-SD výrazne obmedziť dĺžku svojich príhovorov. O čo boli kratší o to však boli revolučnejší. Ich posolstvo bolo prijaté úprimným potleskom spoluobčanov, pre ktorých sú, zdá sa, nádejou do lepšej budúcnosti.  

Ešte v skratke z ďalších vystupujúcich:   

 

Eduard Chmelár: - Mali sme tu všelijaké vlády, ale žiadna nebola taká neschopná, ako táto. Ona je nie len neschopná, ona je aj nebezpečná, pretože nám začala ukrajovať z demokracie.“ 

 

Judita Laššáková: - Kradnú nám štát, kradnú nám budúcnosť a už nám chcú kradnúť aj dôstojnosť.“ Pripomenula, že odvaha neznamená absenciu strachu, ale je to sila na jeho potlačenie. Moc pochádza od občanov. Nikomu sme ju nedarovali, neodovzdali, my sme ju len prepožičali a preto si ju môžeme vziať kedykoľvek späť“, poznamenala.

 

Marek Ťapák: - „Mnohí z vás sa boja, kto bude zarábať. Ale keď ten strach zahodíte, budete sa môcť pozrieť do očí svojich detí", prihovoril sa k demonštrantom Marek Ťapák. Parafrázoval aj vyjadrenie Miloša Kopeckého z roku 1987. Ľudia jeho slová „Je umenie včas prísť a včas odísť“ odmenili búrlivým potleskom.

 

Je potešiteľné, že organizátori na protest pozvali všetky opozičné strany. 

Predseda Smeru-SD Robert Fico opätovne kritizoval médiá za to, akým spôsobom informujú o proteste. Vlastne neinformovali, ale len pourážali. Žiaľ, s jeho kritikou sa môžeme stotožniť. O protestoch v 1916 kilometrov vzdialenej Moskve informujú až nechutne všetky médiá, ale o protestnom zhromaždení v Bratislave, vrátane mierového pochodu o deň neskôr, mlčí aj verejnoprávna RTVS.

Ospravedlňujem sa rečníkom, ktorých som nespomenul, príležitostí bude ešte určite dosť.

    

 

 

Protestujúci občania pred sídlom prezidentky

Protestujúci občania pred sídlom prezidentky

Protestujúci občania pred sídlom prezidentky

Protestujúci občania pred sídlom prezidentky

K účastníkom prehovoril aj herec a režisér  Marek Ťapák

K účastníkom prehovoril aj herec a režisér Marek Ťapák

Spevák Marián Greksa pridal aj pesničku

Spevák Marián Greksa pridal aj pesničku