Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

O Ukrajine sme začali vysielať neskoro – Jaroslav Rezník

(TASR) – Spravodajstvo o napadnutí Ukrajiny Ruskom prišlo v televíznom vysielaní RTVS s oneskorením nielen v porovnaní s rozhlasovým spravodajstvom verejnoprávneho médiá, ale i reportovaním ostatných televízií. Na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS to priznal generálny riaditeľ telerozhlasu Jaroslav Rezník. „I v tejto súvislosti som prijal abdikáciu bývalého šéfa sekcie spravodajstva a publicistiky Vahrama Chuguryana," dodal Rezník.

Spresnil, že prvé správy o vypuknutí konfliktu v rozhlasovom vysielaní prišli ráno okolo 4.00 h, následne sa začali objavovať v pravidelných intervaloch. Prvé správy v televízii sa objavili okolo pol ôsmej ráno. "Je pravda, že tento čas, od 06.00 h, keď o dianí začali informovať iné televízie, nám bohužiaľ, ušiel," skonštatoval Rezník.

Dodal, že následne prijal manažment kroky pre zabezpečenie mimoriadneho spravodajstva, s čím súvisela aj zmena vysielania programu Trojka na spravodajské vysielanie, reportujúce prioritne o dianí na Ukrajine. "Stiahli sme aj ľudí z Jednotky, všetci pracujú na hrane možností,“ zdôraznil Rezník. Generálny riaditeľ RTVS  zároveň avizoval, že v spravodajstve RTVS budú aj správy v ukrajinskom jazyku.

Členovia rady kritizovali konanie manažmentu, prístup vedenia spravodajstva označili priamo za zlyhanie. "V čase, keď komerčné televízie zaraďovali mimoriadne spravodajstvo, my sme vysielali film bez žiadneho upozornenia na mimoriadne dianie,“ povedala členka rady Dóra Hushegyiová.

Členka rady Jarmila Mikušová žiada od manažmentu RTVS objasnenie a plán ďalších krokov. Upozorňuje, že dočasne poverený šéf sekcie spravodajstva a publicistiky Attila Lovász má povinnosti ako vedúci národnostného vysielania, dlhodobo je preto súčasné provizórne riešenie neudržateľné. Rezník uistil, že sa manažment intenzívne zaoberá vedením, intendantúrou spravodajského programu vysielaného na Trojke i posilnením redakčného a výrobného tímu pre toto vysielanie.