Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

O chvíľach, keď zavelí čas staroby – Peter Ondavský

Šahy nás prijali v ten deň vo všednom oblečení. Aj po rokoch na južnom Slovensku, presnejšie na brehu rieky Ipeľ v okrese Levice. Presne tam, kde uchovávajú tradície osídlenia od roku 1 237. Do polovice 19.storočia ako sídla Hontianskej župy na cestnej križovatke zo Slovenska do Maďarska. Bohatá história prezrádza, že práve v Šahách bol už v roku 1238 založený kláštor mníchov, zničený Turkami v 1552 roku, od 17.storočia znova postavený jezuitmi. Ak sa návštevník zahľadí na Barokový kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1736 možno aj podaktorému z takých ako nám prebehne mysľou stará pravda: Keď opustíš tento svet, nemôžeš si vziať so sebou nič, čo si získal. Iba to, čo si dal! Napríklad plné srdce obohatené úprimnou službou druhým. Obohatené láskou, obetavosťou a odvahou.

 

Práve preto sme do Šiah prišli. Na dverách historickej cirkevnej budovy čítame tabuľu, ktorá nám oznamuje, že v nej od 1. augusta 2018 začína písať svoje dejiny zariadenie pre seniorov Céder. V jednoduchšej reči Sociálny dom pre 22 ľudí. Otvorila ho nezisková organizácia a tak internetové noviny Slovenský rozhľad sa rozhodli priniesť informácie svetu o modernom type nadštandardnej služby, o sociálnom dome, ktorý vonia čistotou, pohodlím, pokojom.

 

Čistučké priestranné dvoj posteľové izby postupne zapĺňajú klienti z okolia Šiah, Nitry, Bratislavy či Levíc, ale možno aj od vás, lebo tento od piky zrekonštruovaný historický skvost minulosti dnes spĺňa všetky predpoklady vynovenej stavby so zdravou architektúrou, aby sa stala domovom pre seniorov a ľudí, ktorí potrebujú celodennú starostlivosť a chcú dôstojne, harmonicky a plnohodnotne žiť svoj život. Céder poskytuje starostlivosť a ubytovanie tak klientom, ktorí sú sebestační a tešia sa na historické skvosty a oddychové zóny tohto sveta, ako aj klientom, ktorí pre svoj veľmi pokročilý vek, či nepriaznivý zdravotný stav vyžadujú sústavnú opateru.

Dozvedáme sa o opatrovateľských metódach, ktoré spolu s komplexným a individuálnym prístupom k seniorom a osobám so zdravotným postihnutím chcú konkurovať tým najšpičkovejším v Slovenskej republike, napríklad Sociálnemu domu Antik v Bardejove či podobnému zariadeniu v Sabinove, ale i ďalším, ktoré sme zatiaľ ešte nemali možnosť navštíviť a zaradiť do Ligovej galérie krásnych služieb seniorom. Vraj, takú ligu organizuje  svojou obsahovou skladbou portál Športlandia.sk, spolupracujúci úzko  so Slovenským rozhľadom.

 

Sociálne vyškolený a praxou preverený personál zo Šiah sa chce zapojiť do tejto Ligy okamžite, od prvej akcie. Chce verejnosti podávať odpočty svojich každodenných služieb a tak sa zúčastňovať aktívne na spoločenskom živote celou galériou ponúkaných služieb. Počínajúc sociálnou rehabilitáciou, pokračujúc záujmovými činnosťami neformálnej fyzickej pomoci, zdravotnú starostlivosť nevynímajúc. Dozvedáme sa o spôsoboch prania, žehlenia, o spôsoboch čistoty na najvyššom stupni, len aby bol klient spokojný a cítil sa tu, že je doma. Samozrejme i prostredníctvom 5 krát denne podávanej čerstvej a chutnej stravy.

Všeličo sa zvykne pri prvých kontaktoch so zariadeniami podobného typu napísať.  Naše noviny ctia odpočty kvality najradšej prostredníctvom tých, ktorí v takom zariadení žijú či žili dlhšie. Viac rokov, alebo možno im bolo dopriané užiť si takej krásnej, neformálnej starostlivosti iba pár dní.

 

Nuž aj preto začíname neformálnu Ligu galérie krásnych aktivít seniorom v našej  malebnej slovenskej krajine,  váženým mamičkám a oteckom, starým rodičom slávnej minulosti prezentovať aj našim obsahom. Začíname touto netradičnou pozvánkou do novučičkého zariadenia v mestečku Šahy. Každá liga má svoje čaro, prednosti, tabuľku prosperity. Všetci, ktorí sa do nej prihlásili majú na štartovacej čiare nošu predsavzatí, odvahy a prezentácií. Čas staroby zavolal a zavelil aby sme všetci v hlbších súvislostiach pochopili ako sa zásluhou lásky rodí čas, ktorý sa stáva udalosťou a z ktorého sa nestráca ani chvíľka.