Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

O cestovaní a všeličom inom – Stanislav Kubánek

Tak tu máme bezplatné cestovanie po železničných koľajach.  Bezplatné, ale nie zadarmo. Žiaľ, v súvislosti s touto vymoženosťou pre takmer polovicu z celkového počtu obyvateľov republiky, sa začal používať výraz zadarmo. Nuž, naučili sme sa, že zadarmo nie je nič. Počas existencie minulého režimu sa nám stále pripomínalo, že máme zadarmo zdravotníctvo, teda lieky, liečebné procedúry, operácie, atď. Akosi sme tomu uverili, i keď tiež sme si mohli uvedomiť, že zadarmo predsa operácie, jednoduché i tie najzložitejšie, nemôžu byť. Áno, mnohí z nás nostalgicky spomínajú na socialistické zdravotníctvo, najmä teraz, kedy lieky sú pomerne drahú a zdravotné poisťovne nepreplácajú všetky úkony. Niektorí skôr, iní neskôr prišli však na to, že zadarmo predsa nemohlo byť ani jednoduché zaplombovanie  zuba, že celé zdravotníctvo sa predsa financovalo zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí nás všetkých.

 

Na strednej škole som mal učiteľa matematiky, ktorý sa veľmi hneval keď niekto na číslovku nula povedal nič. Naučil nás, nula je dôležitá číslovka a nič je jednoducho prázdne miesto na tabuli, alebo v zošite. Preto som rád, že o výhodách, ktoré vďaka vláde a poslancom NR SR za stranu SMER-SD získali deti, študenti a dôchodcovia pri cestovaní vlakmi ŽSR sa hovorí ako o bezplatnom cestovnom a nie o lístkoch zadarmo. Všetci tí, ktorí tieto výhody využijú, musia mať pri sebe cestovné lístky so „zaplatenou sumou“ 0 eur. Možno sa to niekomu zdá, že ide iba o akúsi formalitu, resp.hranie sa zo slovami, ale musíme rozlišovať, čo je to bezplatné cestovanie a čo cestovanie zadarmo. Veď ide o jedno z pätnástich opatrení vlády pod vedením R.Fica o sociálno-ekonomickom baličku, ktoré nás všetkých budú stáť ročne 250 miliónov eur ! takto možnosť bezplatne cestovať dostalo vyše 2,5 milióna občanov, teda približne polovica všetkých obyvateľov Slovenska !

 

Jeden z našich denníkov priniesol prílohu, v ktorej tak trochu zmiatol čitateľov svojimi titulkami a informáciami. Tak napríklad pod titulkom „Vlaky zadarmo. Už o niekoľko dní“ priniesol ďalšiu informáciu, že „cestovné lístky sa budú dať po prvýkrát zakúpiť až 17.novembra“. Samozrejme,  autorka ma na mysli lístky v hodnote O eur, teda bezplatné. Takže predsa len trochu galimatiáš...

 

Čo sa týka našej parlamentnej opozície nemožno sa jej  čudovať už v ničom. Teda ani v tom, že vyslovila svoj nesúhlas s výhodami, ktoré sme poskytli deťom, študentom a dôchodcom. Nuž čo, je to ich problém. Na druhej strane niektorí skutoční odborníci tvrdia, že keby /teoreticky !/ SMER-SD nezostavoval vládu v roku 2016, ani o štyri roky neskôr, tieto výhody by iné vlády nezrušili ! Teda deti, študenti do 26 rokov, penzisti nad 62 rokov plus poberatelia niektorých dôchodkov by takto bezplatne cestovali naďalej.

 

Doteraz tieto výhody od 17. novembra využili už tisíce tých, ktorí na ne majú nárok. Zo dňa na deň sa ich počet zvyšuje. Niektorí penzisti sú radi, že teraz konečne začnú spoznávať krásy Slovenska a čo ušetria na cestovnom môžu investovať do ubytovania a stravovania.

 

Uvedomujeme si však, že pri všetkej snahe by si tieto výhody zaslúžili aj mnohí ďalší. Vezmime si mladú rodinu, v ktorej obaja manželia zarábajú po cca 600 eur mesačne, majú dve malé deti a splácajú hypotéku. Niektorí penzisti poberajú vyšší dôchodok, než je celý mesačný príjem niektorej mladej rodiny. Vláda sa snaží pomôcť aj nízkopríjmovým zamestnancom. Konkrétne tým, že im znížila zdravotné odvody. Verme, že pokiaľ strana SMER-SD bude mať zastúpenie vo vláde, podľa mňa tak bude ešte veľmi dlho, tak sa sociálne postavenie občanov bude stále zlepšovať. Aj tých skôr narodených, i tých mladších. Veď to je jeden zo základných pilierov politiky našej strany. Samozrejme,  v rámci  možností. Realizácia spomínaných 15 opatrení sociálno-ekonomického balíčka je dôkazom toho, že SMER-SD nesľubuje, ale koná...

Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR