Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NR SR schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2020 – Vladimír Dobrovič

Z prítomných 143 poslancov hlasovalo za rozpočet 78 zákonodarcov. Proti návrhu štátneho rozpočtu bolo 61 poslancov, štyria sa zdržali hlasovania. Slovensko by tak podľa schváleného návrhu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu.

 

Ako sa rodil návrh tzv. Zákona roka?

Na otázky odpovedá minister financií Ladislav Kamenický, ktorí krátko po nástupe do funkcie musel so svojim tímom pripraviť a predložiť rozpočet na rok 2020.

- Pre ministra financií je zostavenie štátneho rozpočtu tá najdôležitejšia, ale zároveň najťažšia práca. Nie len preto, že musíte narábať s obrovským množstvom čísel a údajov, ale je to dokument, od ktorého závisí celé fungovanie krajiny. Bolo to pre mňa mimoriadne náročné obdobie. Nastúpil som do rozbehnutého vlaku, v ktorom som sa musel okamžite chopiť riadenia, zorientovať sa a tak prevziať na seba zodpovednosť za fungovanie jedného z najdôležitejších rezortov. Tie predchádzajúce týždne a mesiace boli o to náročnejšie, že po rokoch dobrej kondície našej ekonomiky, začali prichádzať nie práve najlepšie prognózy. Ekonomika začala spomaľovať na celoeurópskej úrovni, do toho otázka Brexitu, či obchodná vojna medzi USA a Čínou. Rozpočet navyše pocítil to, že sme ho pripravovali v predvolebnom roku a pri koaličnej vláde zloženej z troch politických strán. Museli sme akceptovať rozhodnutia poslancov národnej rady, ktorí schválili množstvo opatrení za desiatky miliónov eur, ktoré pomerne výrazne zasiahli najmä výdavkovú časť rozpočtu. Na jednej strane nám to pridalo prácu, no na druhej strane som rád, že prijaté opatrenia pozitívne pocítia seniori, mladé rodiny či podnikatelia. Inak povedané, platí to, čo sme tlmočili spoločne s premiérom. Pripravili sme kompromisný rozpočet so silným sociálnym akcentom.

 

Ako vnímate vyhlásenie opozičného politika kritizujúceho váš návrh rozpočtu, podľa ktorého by rozpočtové provizórium bolo lepšie ako súčasný návrh (v súčasnosti prijatý rozpočet) rozpočtu?

- Už od môjho nástupu do funkcie ministra zdôrazňujem jednu veľmi dôležitú vec. Štátny rozpočet je mimoriadne odborná téma, na ktorej mesiace pracujú tí najlepší experti s dlhoročnou praxou. Mrzí ma preto, že namiesto toho, aby sme sa bavili odborne o návrhoch a východiskách pre lepšie fungovanie krajiny, niektorí politici rozpočet vnímajú len ako tému na získanie politických bodov pred voľbami. Nikdy som sa nebránil konštruktívnej kritike. Odmietam však politickú kritiku, ktorá je často ovplyvnená emóciami a to zvlášť, keď nám do volieb zostáva len niekoľko týždňov. Na rozdiel od mojich politických oponentov, navyše nesiem za výsledok zodpovednosť, ktorú väčšina z nich nikdy nemala. 

 

Medzi našich najzraniteľnejších občanov z hľadiska financovania patria seniori na zaslúžilom odpočinku a sú odkázaní len na dôchodok. Vláda im tohto roku, oproti minulému, prilepší dvojnásobným vianočným príspevkom. Dočkajú sa aj 13-tého dôchodku?

- Ľudia, ktorí celý život pracovali, platili odvody, vybojovali našu slobodu, vychovali deti, vnúčatá, si jednoducho zaslúžia žiť v dôstojných podmienkach. A to je a vždy bude jednou z našich najdôležitejších priorít. Žiadna politická strana a vláda neurobila pre seniorov viac ako súčasná. Počas predchádzajúcich rokov a mesiacov sme presadili množstvo opatrení, ktoré pomohli a pomôžu. Spomeniem maximálne doplatky za lieky, výhody pri cestovaní vlakom, zdvojnásobenie vianočných príspevkov, či v neposlednom rade určenie minimálnych dôchodkov. Aj preto sa o trinástych dôchodkoch začíname baviť čoraz intenzívnejšie, no všetko bude záležať od výsledku parlamentných volieb a od budúceho politického smerovania Slovenska. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na celkový vývoj ekonomiky.  

 

Ešte otázka na odľahčenie: Po namáhavých rokovaniach z obdobia prípravy a schvaľovania štátneho rozpočtu blížiace sa Vianoce zrejme  využijete na oddych. Kde a ako sa chystáte stráviť Vianoce?

- Predchádzajúce týždne boli pre mňa náročné a musím sa priznať, že najmä voči mojej rodine mám veľký časový dlh. Na Vianoce sa preto teším a budem si ich užívať doma s mojimi blízkymi. Určite si chcem nájsť čas aj na moju veľkú záľubu a to je výtvarné umenie. Sám maľujem, v minulosti som trávil hodiny pri mojich obrazoch a preto dúfam, že ak budem mať inšpiráciu cez Vianoce pribudne nový a poteším tak aj moju manželku.