Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NOVA by ostala za bránami parlamentu – Jozef Kuchár

Hoci nežijeme v rozprávke, ale v zložitých sociálno-ekonomických podmienkach do ktorých nás pred rokmi posadili pravicové vlády, určite sa niektorým podarilo stretnúť politika, ktorý sa hneď pri prvom kontakte veľmi usiloval urobiť veľký dojem. Prejavil sa ako formát a priam zázračný rozprávkový vševedko. Človek, ktorý všade bol, všetko videl, počul a o všetkom vedel aj vie. Vraj také niečo ani nie je možné. Predstavte si, že nemusíme siahať po rozprávke, aby sme takúto svetskou gloriolou osvietenú postavu objavili. Ochotne ju môžeme predstaviť. Len nevravte, že nepoznáte odborníka na všetko...

 

Daniel Lipšic v prvej dzurindovej vláde, vedúci Úradu ministerstva spravodlivosti SR a v tej druhej iba ako 28-ročný zasadol do kresla ministra spravodlivosti. V tom čase, podľa prieskumov verejnej mienky, súdy boli najnedôveryhodnejšími vykonávateľmi zákonnej moci. Dôverovalo im iba 15,1% občanov. „Osvedčil“ sa aj ako minister vnútra SR vo vláde Ivety Radičovej.  Bol nielen ministrom, ale aj hovorcom, analytikom a predovšetkým kritikom celej opozície. Našťastie jeho ministrovanie trvalo pomerne krátko.

On je tým neobyčajným a zrejme aj neuveriteľnými vedomosťami obdareným mužom. Mnoho rokov nielen mohol ale aj veľmi chcel vyjadrovať sa ku všetkému. Robí tak aj dnes. Poslanec Národnej rady SR sa politicky vyliahol v hniezde KDH. Lenže, keď sa pomery v strane komplikovali, nepáčil sa mu systém riadenia ani riešenie problémov v štáte, ktoré majú dlhodobý charakter trvania aj zásluhou KDH. Zrejme si nechcel uvedomiť svoj osobný podiel. Veď ako podpredseda mohol aj mal razantnejšie a efektívnejšie riešiť zložitú situáciu v radoch KDH. Zvolil si ľahšie riešenie. Vystúpil z rodnej strany a stal sa nezávislým. Na jeho „novej“ ceste ho sprevádzala aj bývalá podpredsedníčka strany a poslankyňa NR SR slečna Jana Žitňanská. A po krátkom čase založil stranu, ktorá nesie názov NOVA. Zatiaľ sa toto zoskupenie politických turistov pod vedením D. Lipšica výraznejšie neprejavilo. Podľa prieskumov verejnej mienky, ktoré v minulých dňoch uskutočnila agentúra FOCUS a MEDIAN.SK, by ostalo za bránami parlamentu.

 

Napriek tomu názory a postoje bývalého podpredsedu KDH nepredstavujú nič nové. Tak ako predtým aj dnes sa pasuje do úlohy odborníka v mnohých oblastiach. Potvrdil to aj počas nedávno skončenej 35. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Neraz sa predstavil ako expert na problematiku práva. Stanoviská zaujímal k zahraničnej politike a k zdravotníctvu. Škoda, že tak vehementne nevystupoval počas vládnutia jeho bývalej strany. Umožňovali mu to aj „nezávislé“ médiá. Pre pána poslanca je hra na najväčšieho experta v rôznych oblastiach viac ako koníčkom. Suverénne aj s úmyselným omylom kritizuje návrhy zákonov, ktoré do parlamentu predkladá vláda Roberta Fica. Často navrhuje rôzne zmeny takmer ku každej problematike. Jeho faktické poznámky neraz smerujú k znevažovaniu nielen predkladaných návrhov, ale aj ich autorov. Neprekáža mu, že sám seba v prílišnej horlivosti často dostane do pozície nevedka.