Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Noc je noc a deň je deň – Štefan Nižňanský

Šuster – drž sa svojho kopyta!“ Na toto slovenské príslovie som si spomenul pri rozžiarenom, naplno a márnivo vysvietenom Grasalkovičovom paláci v Bratislave, kráčajúc po Vianociach 2021 k výzvam blížiaceho sa Nového roka. V paláci už Schuster nie je, no „svojho kopyta“ by sa mohla držať aj jeho nasledovníčka. Veď prezidentskú figúrku Zuzanu Čaputovú vymodelovali z popola pezinskej skládky. Oj, ako to všetko harmonizuje s vrcholiacou televíznou šou: „Pečie celé Slovensko!“ Všetci vieme, že príťažlivá modranská keramika, no tiež tehly v susednom Pezinku sú tvarované a vypálené, vlastne upečené  z hliny... Napriek tomu sa šibnutím čarovného forbesovského prútika zmenila slovenská Popoluška na renomovanú liečiteľku Zanu. Bol to záblesk či chvíľkové osvietenie? Vtedy sa z ekologickej aktivistky (ako Afrodita z morskej peny) zrodila virologická expertka.  Prestaňme tliachať o covide a počúvať bludy!“ – napomenula nás rozhorčene hlava štátu. Fakt pravda – ryba smrdí od hlavy... I tak (alebo práve preto) ju americký magazín Forbes zaradil medzi 100 najvplyvnejších žien sveta. Posadil ju až na 86. stoličku liberálnej kaviarne, lebo popri americkej  spisovateľke a filantropke MacKenzie Scottovej, viceprezidentky USA Kamaly Harrisovej a šéfke Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej, sa pre Čaputovú ťažko hľadalo logické zdôvodnenie. Použili osvedčenú fintu krajčírskych majstrov a kostymérov na zakrytie defektov a maskovanie nedostatkov. Alebo presnejšie alegóriu lži a pretvárky podľa bájky o sojke. Primaľovali jej cudzie pávie perie: „Svojím vplyvom pomohla v roku 2018 rozpútať protesty, ktoré po vražde novinára venujúceho sa politickej korupcii donútili k odstúpeniu vtedajšieho premiéra Roberta Fica," píše Forbes.

 

Asi by sa pani prezidentka Čaputová mala ozaj viac venovať životnému prostrediu. Koniec koncov aj svojim prejavom, slovníkom a nenávistným pohľadom ponad rúško sa už približuje ku Gréte. Vo videopríhovore v rámci virtuálneho globálneho klimatického summitu "Climate Ambition Summit", ktoré sa pre obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou konalo v decembri 2020 online, poukázala na to, že napriek vedeckým poznatkom, ktoré máme k dispozícii, prispievame k vzniku ekologickej katastrofy. „Každý dom, ktorý sa od budúceho roka na Slovensku postaví, bude disponovať najvyššími štandardmi čo sa týka obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektivity“, priblížila. „Slovensko navyše prispeje do Zeleného klimatického fondu ďalšími dvoma miliónmi eur“, dodala Čaputová. Neviem koľko ekologických domov pribudlo vlani na Slovensku, viem však isto, že zo sľubovaných Kollárových státisícov bytov nepribudol ani jeden jediný!

 

A len toť – nedávno na klimatickom summite OSN COP26 v Glasgowe v novembri 2021 samu seba slovenská prezidentka Čaputová vyhlásila za „hlas mladých“... Delegátov informovala, že na Slovensku sa 42 percent mladých ľudí „veľmi obáva” klimatickej krízy a zároveň si 73 percent myslí, že ľudstvo v starostlivosti o planétu zlyhalo. Povedala, že: „Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie“. A majú pravdu, toľko sebakritiky by som od nej ani nečakal. Lebo ak by to s ekológiou a budúcnosťou sveta bez uhlíkovej stopy myslela vážne, vložila by sa isto do riešenia tých najbližších a uchopiteľných ekologickým problémov obyvateľov Slovenska. Mladí sa oklamať nedajú a isto sa jej opýtajú napríklad aj na to, akú ozajstnú uhlíkovú stopu necháva limuzína, ktorou sa denno-denne preváža z Pezinka do Bratislavy a späť?Zrejme sa prezidentky opýtajú, prečo sa nevloží do témy znižovania svetelného smogu? Lebo na naše zdravie má nesmierne negatívny vplyv aj nočné svetlo. Zbytočne vysvietené ulice, naplno rozsvietené výškové budovy firiem, výklady obchodov, rozžiarený Grasalkovičov palác, parlament, hrad. V obciach zbytočne silno svietia pouličné lampy, ktorýchbiely žiar sa maskuje bezpečnosťou občanov...A čo ľudia, stromy, zvieratá, vtáky, hmyz? Čo zdravie obyvateľov, ktorým sa kvôli svetlu a hluku v noci nedá spať, netvorí sa seratonín a melatonín, čím stúpa chorobnosť a neurózy. Nemenným ostáva a musí ostať pravidlo, že noc je noc a deň je deň.

 

Verím, že v zápisníkoch dnešných mladých na Slovensku – budúcich voličov v prezidentskej kampani – sú poznačené všetky tie okázalé a nezmyselné osvecovania historických dominánt väčších miest dúhovými farbami a inými symbolmi umelo fabrikovaných sviatkov a príležitostí, ktorými si ľudia odkojení sociálnymi sieťami nabíjajú liberálne ego. Žiadne ohľady na energetickú krízu, na ničenie životného prostredia, na zdravie nás všetkých. Čože by sme už mohli očakávať od umelohmotných Barbín a od matriošiek svetovej politiky,vystružlikaných na príkaz a za groše genderového guru? Spomeňme si len akej kritike čelí „spanilá“ a „cnostná“ Ursula von der Leyenová za to, že pri svojich 34 oficiálnych cestách mimo Bruselu použila až 18-krát súkromné lietadlo.Dokonca aj na prekonanie 50-kilometrovej leteckej trasy medzi Viedňou a Bratislavou. Kým si so svojou blond klonovanou sestrou padli do náručia, musela letieť „až“ 19 minút! Šéf Asociácie európskych daňových poplatníkov Michael Jaeger pre nemecký denník Bild uviedol, že Von der Leyenovej júnový let do Bratislavy bol veľmi drahým „ekologickým hriechom“, ktorý šéfku Európskej komisie pripravil o časť dôveryhodnosti. Hriešnice kedysi upaľovali verejne na námestiach, alebo v klietke hanby obhádzali vajcami a hnilými rajčinami... Prezidentka Čaputová sa tohto báť nemusí. Vie, že Slováci sú v podstate nenásilní a že milujú rozprávky, bájky aj povesti. Preto už spustila svoju predčasnú prezidentskú kampaň, na čele ktorej je po celý rok 2021 verejnoprávna televízia. Všimli ste si, že v každej programovej upútavke RTVS na reláciu „Silná zostava“ (na akúkoľvek tému a v ktoromkoľvek týždni) sa v šotoch objaví vždy aj tvár slovútnej  nájomníčky Grasalkovičovho paláca? Potvrdenie pravidla, že v slabosti je sila...

 

O takých klebetniciach, falošniciach a tliachačkách môj starý otec Antonín v Kútoch vravieval: „to je len taká trúba Jerichova!“Teraz sme najviac zvedaví čože nám prinesie rok 2022? Dozvieme sa to z novoročného príhovoru prezidentky Čaputovej. Ostáva len veriť, že jej ďalšie neúprimné slová nenaplnia biblické posolstvo skazy po hlase trúby...