Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nikto nie je dokonalý – Rudolf Slezák

Boris Sobolev je veľký huncút. Na obrazovke televíznej stanice TV Rossija, sa už dlhší čas teší mimoriadnej obľube, po celej Ruskej federácii. Pripomína mi Jozefa Pročka, ktorý sa svojho času, preslávil nachytávkami veľkých televizných hviezd a celebrit. Celé Slovensko sa smialo na tom, keď ich videlo, ako reagujú, na neočakávané rozhovory a situácie, ktoré pre nich tento humorista vymyslel a pripravil. Dokonca si trúfol aj na politikov a nejeden z nich, sa poriadne zapotil, než sa dostal z pazúrov, Pročkovho televizného štábu. Podobný talent, odvahu a nápaditosť má v sebe aj Rus, Boris Sobolev. Tiež mu nerobí problém, zájsť za hoci ktorou celebritou a zmiasť ju pred kamerami, jednoduchými, ale nečakanými otázkami. Nedávno podrobil, svojim vlastným vedomostným testom, aj skupiny študentov, ktorí práve získali titul inžiniera, lekára a pod. Nakrútil dokonca jeden a pol hodinový film o "korunovaných hlavách", ktoré sa tiež stali jeho obeťami. Bolo to o korunovaných hlavách, teda nie o nejakých chudákoch z ulice, akým u nás, dlhé roky, testovali vedomosti, Oliver Andrásy a Elena Vacvalová, pre svoju reláciu - Nikto nie je dokonalý. Teraz v tom pokračuje mladšia generácia, no nič sa nezmenilo. Pozvané celebrity sa rehocú na hlúposti národa, z ktorého tiež vzišli.

Ostaňme však ešte chvíľu pri tom Ruskom humoristovi. V Komsomolskej Pravde som si prečítal v týchto dňoch, jeho rozhovor,so známym futbalistom, Jurijom Žirkovom, ktorý v súčasnosti kope za nejaký známy futbalový klub v Brazílii a jeho krásnou manželkou Ninou, ktorá bola Miskou Ruska, za rok 2012. Rozhovor prebiehal asi takto:
- Tak, čo Jurij, zvykli ste si už na život v Brazílii, dorozumiete sa tam?
- Ale áno, keď nehrajem alebo netrénujem, učím sa po brazilský, pochválil sa svojimi znalosťami svetových jazykov, futbalista.
- A čo si vy myslíte o astronómii? - obrátil sa Boris Sobolev, na jeho nádhernú manželku. "Ešte stále sa otáča zem okolo slnka alebo slnko okolo zeme?".
... No...zaskočili ste ma, zaváhala bývala miska.Neviem...odpovedala a odmietla sa naďalej blamovať.
- Je pôvabná, aj keď je trocha hlúpučká, prečítal som si reakciu čitateľa, na tento rozhovor v diskusii. Také otázky dávajte Putinovi, odporučil iný. Vidno z toho, že krásnym dievčatám a dobrým futbalistom, sa prepáči aj v Rusku, ak vynechajú v škole, nejakú vyučovaciu hodinu. Horšie je to však so štatistikou iných. Podľa výskumu verejnej mienky v tejto krajine, nevedelo správne odpovedať tretina Rusov. Podľa podobného prieskumu, na túto otázku správne neodpovedalo až 20% Američanov, čo predstavuje asi 32 miliónov ľudí. Ak k tomu pripočítame aj to, že v tejto bohatej a mocnej krajine žije 14% negramotných, je to už viac ako hanba pre tretie tisícročie. O tom, v akom stave sú vedomosti detí na Britských ostrovoch vypovedá zasa iný prieskum: Veľa detí si myslí, že syr rastie na stromoch a že rajčiny vyrastajú, tak ako zemiaky v zemi... Takto by sme sa však dostali už do zložitejších a náročnejších tém, ku ktorým by sa mohli vyjadrovať a rozoberať ich odborníci.

Ja osobne si myslím, že hlúposť a nevzdelanosť, by sa nemala vyhľadávať iba na uliciach našich miest a dedín, ale našli by sme ju aj medzi našimi korunovanými hlavami. Čo keby Judínyová vo svojej relácii Smotánka, občas otestovala majiteľky krásnej róby, drahej kabelky, nádherných topánok...jednoduchou otázkou o spisovateľoch a knihách, niečím jednoduchým z matematiky, prírodných vied, astronómie...tak ako sa spytuje Boris Sobolev korunovaných hláv, vo svojich reláciách? To by však bolo, asi viac trápne, ako smiešne, keby nám niektorá vymaľovaná celebrita, ovešaná zlatom a šperkami, nedokázala odpovedať na otázku: Ako dlho trvá, než sa slnko otočí okolo zeme. Možno práve preto sa na relácii- Nikto nie je dokonalý, nič nezmenilo. Ostalo všetko po starom, hlúposť národa sa bude aj naďalej vyhľadávať iba na uliciach a nie po úradoch, inštitúciách...banketoch a pod.