Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nielen najvyšší predstavitelia SR ignorujú slovenské dejiny – Jozef Ulian, vojnový veterán

Videli ste hlúpejší národ v Európe ako sme my? Katastrofálne sucho, dražoba, ceny energií v nekonečne a dvaja blázni vo vláde SR sa celé leto škriepia, kto je z horného konca a kto z dolného konca dediny.

V piatok 19. 8. 2022 najvyšší predstavitelia SR položili vence na Šafárikovom námestí pri príležitosti 54. výročia prepadnutia Česko-Slovenska  vojskami Varšavskej zmluvy. Ešte pár statusov na Facebooku, ktorý číta tak 1 promile Slovákov, a tým pozornosť ústredných štátnych orgánov k tejto dejinnej udalosti skončila. Včera STV odvysielala dokument českého scenáristu a režiséra Šikla 1968 Rekonštrukcia Okupácie. Okrem pár záberov z Košíc, celý dokument bol vlastne len o Prahe. Keby som okupáciu 1968 nebol zažil, tak z tohoby som sa dozvedel len veľmi málo. To prázdninové ráno bolo strašné- strach a zúfalstvo. Popoludní pred našim domom zastavila kolóna tankov a gruzovikov. Jeden sovietsky vojak mal v kabíne deti a podával nám cigarety. Keď som jednu zobral a doniesol otcovi, tresol ma po ruke: „Nič od tých Ukrajincov neber.“ Prečo RTVS nevytvorí niečo vlastne, ale sa len spolupodieľa na českom filme? Dnes verejnoprávna RTVS vysielala všetko možné len nie o utrpení našich občanov počas vpádu a po ňom. O vojakovi Michalovi Levčíkovi, ktorý sa upálil, ani len zmienka. To naozaj, chceme aby mená obetí Danka Košanová či Jozef Bonk už nikomu nič nehovorili?

 

V auguste 1968 sme sa mali brániť, tak ako v roku 1919 česko-slovenskí legionári v moravskom Sliezsku, na Slovensku, i v Slovenskej republike rád bojovali za štát. Tak ako bojovali  slovenskí vojaci proti fašizmu v auguste 1944. Dnes by sme si viac vážili slobodu.  Pražskí politici zradili občanov Česko-Slovenska v roku 1938 i v roku 1968. Preto sme neskôr išli do armády aby sme politikom už nikdy nedovolili ďalšiu zradu. Teraz sa vyviňujú nejakými filmami aj za peniaze slovenských daňovníkov.Plazivý čechoslovakizmus nahradili  otvoreným čechoslovakizmom. A štátne a verejné inštitúcie SR to podporujú. Iste, keď najvyšší predstavitelia SR ignorujú výročia narodenia slovenských národných buditeľov, akými bol Janko Kráľ, ktorého 200. výročie narodenia sme si pripomenuli, tak je len logické, že ostatné inštitúcie kopírujú ich prístup.

Aby sme boli féroví, tak za vlády súčasnej opozície to nebolo iné. Pred pár rokmi v Prahe pri nejakej príležitosti český prezident Zeman kritizoval Alexandra Dubčeka. Vtedajší premiér Fico stal vedľa neho a prihlúplo sa usmieval. Namiesto toho aby sa zdvihol a odišiel. Ani ministrovi obrany Naďovi v júni 2022 nevadilo, že pri 80. výročí operácie Antropoid sa opiera o bustu genmjr. in memoriam Jozefa Gabčíka s nápisom „Josef“. Na jeho mieste by som odišiel, a už nikdy neakceptoval pozvanie z Prahy.

 

Pri promóciách absolventov vojenskej vysokej školy som si všimol, že Sieň bojových tradícií vo vestibule AOS GMRŠ je prázdna. Údajne, ministerstvo obrany SR vedené Jaroslavom Naďom nariadilo aby všetky predmety boli odvezené do Piešťan. Na mieste Siene bojových tradícií bude vraj odpočiváreň pre študentov!!! Ešte dobré, že oproti vestibulu je vedecká knižnica a čitáreň!!! Väčšinu odvezených artefaktov v Sieni zozbieral vojnový veterán Nikolaj Tegza, príslušník 1. česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR, ktorý oslobodzoval Liptovský Mikuláš. Predmety boli/súviazané miestne, teda na oslobodzovacie boje v Liptove. Keď Nikolaj zomrel, snažili sme sa o pomenovanie Siene jeho menom. Nepodarilo sa, veď vieme prečo. Teraz tie predmety skončia v meste, ktoré oslobodzovali Rumuni, alebo možno v súkromných zbierkach. Skončí ako Múzeum SNP v BB.MO SR, k čomu chcete vychovávať budúcich dôstojníkov OS SR? To je tá transparentná obrana v podaní OĽANO?

 

Blíži sa jedno z najvýznamnejších výročí našej štátnosti – Slovenské národné povstanie. Občania nezabudnime, že najväčšia lož v súvislosti s SNP je arogantné prekrútenie pravdy:Benešom násilne vtlačeným názvom 1. Česko-Slovenská armáda na Slovensku. Vážení, bola to bola slovenská armáda, s bojovými skúsenosťami Wermachtu, začala ozbrojený odboj proti Veľkonemeckej ríši. Štát, ktorého armáda bojovala proti fašizmu bol fašistický?Liberálni blázni, veď sa už preberte do reality. Aby ste to nepreháňali s tými Ukrajincami počas pietnych spomienok. V SNP bojovali aj Ukrajinci, ale uvedomme si aj ten fakt, že väčšinu príslušníkov SS divízie Galícia, ktorá potláčala Povstanie, tvorili ukrajinskí fašisti. Takže, až budú najvyšší ústavní činitelia a minister Naď cez budúci víkend rozprávať o SNP, neverte im. Hovoria ako Carl von Clausewitz, ale robia ako Jomini.

 

A vy, páni Heger a Naď, ale i pani Čaputová a Kollár, ktorí sa tak necitlivo chováte k osobnostiam a k výročiam slovenských dejín, už ste slovenským národom len trpení v ústavných funkciách. A raz budete súčasťou dejín, ktoré teraz vytvárate. Slovenky a Slováci si zapamätajú a dejiny nezabudnú na Vašu nevzdelanosť, či neokrôchanosť, a aroganciu.