Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nie všetko je demokracia čo sa blyští – Dušan D. Kerný

Európa geografická a Európa kultúrna sa presne neprekrýva. Objav je to, že geografická Európa sa nemusí zhodovať s kultúrnou práve v Bruseli. Tam podpísali dohodu s dočasnou ukrajinskou vládou a europrezident van Rompey povedal, že týmto pristupuje dočasná ukrajinská vláda k európskym hodnotám.

Potešilo ma to. Jedným zo silných mužov vlády je muž známy tým, ako si od neho nechala eurokomisárka Ashtonová bozkávať ruku. Šéfuje strane Swoboda. Táto strana nominovala do dočasnej ukrajinskej vlády šesť kľúčových ministrov, vrátane ministra obrany a bezpečnosti štátu a generálneho prokurátora a podpredsedu vlády. Nie je to teda malá strana. V posledných parlamentných voľbách získala síce „len“ 10,5 percenta hlasov, „iba“ dva milióny voličov a 37 poslancov, ale z tých voličov, pravdu povediac, je iba jeden milión radikálne naladených. Časť z nich na Majdane bojovala za „hodnoty bielej a kresťanskej Európy, samotná Swoboda je iba „ proti kriminálnym aktivitám ukrajinského židovstva“ a za odstránenie „židovsko-moskovskej mafie“. Samotný pán predseda o. i. vyhlásil „chopte sa zbrane, vyžeňte tú ruskú svoloč, Nemcov a židovskú luzu a inú chamraď.“

Neviem teda či Swoboda robí všetko preto, aby sa podieľala na európskych hodnotách. A či kvôli tomu urobila viac ako kedykoľvek ktorákoľvek napríklad slovenská politická strana súčasnosti. Swoboda neváhala a pozvala si na svoj zjazd v roku 2012 priamo hosťa z Francúzska, priamo Le Pena. A nielen to, obohatila podľa Le Pena program nielen o národné veci, ale aj o sociálne, medzi čo patrí najnovšie aj ľútosť za tým, že Ukrajina nevlastní jadrové zbrane. Preto je teraz rozhodne nielen za vstup do NATO, ale aj za atómové vyzbrojenie Ukrajiny.

Tak sa rozšíril pôvodný program zameraný na posilňovanie ukrajinskej národnej identity a jazyka a desovietizáciu Ukrajiny, odstránenie všetkých sovietskych pamätníkov a postavenie pamätníkov otcovi vlasti Stepanovi Banderovi. Paradoxne pritom najviac sa o územné rozšírenie územia Ukrajinského štátu zaslúžil Lenin a potom Stalin – po nich zdedila Ukrajina nielen terajšie územie, ale aj formu ukrajinskej republiky. K ukrajinskej republike, ktorú vytvorili práve za Lenina a za Stalina, pripojili sovieti všetky terajšie územia Ukrajiny, ktoré boli predtým integrálnou súčasťou rakúsko -uhorskej monarchie a pred druhou svetovou vojnou Poľska či Československa. Swoboda chcela aj rázne zrušenie autonómie Krymu, to však akosi nestihla, krymskí voliči ju nejako predbehli...

Pristúpenie k európskych hodnotám bolo možno vidieť aj na dynamičnosti poslancov Swoboda – predseda mediálneho výboru ukrajinského parlamentu prišiel do televízie, aby vlastnoručne prefackal jej riaditeľa. Popri fackách mu dal podpísať dobrovoľnú výpoveď lebo nebol spokojný so spravodajstvom. To sú európske hodnoty, ku ktorým sme my, isteže možno na ľútosť mnohých divákov, ešte nepristúpili. Aspoň nie je známe, že by sa u nás predseda mediálneho výboru parlamentu nechal filmovať pri tom, ako poriadne sprava zľava facká riaditeľa televízie pretože nie je spokojný s televíznym spravodajstvom. Náš pán európsky prezident van Rompey iste vie o európskych hodnotách na Ukrajine oveľa viac, veď inak by s jej dočasnou vládou nepodpisoval dohodu o pristúpení. Nám však treba ísť v čo najväčšom počte na voľby do európskeho parlamentu v nádeji, že budeme môcť aspoň vykričať svoju nevôľu...Isteže, sme za Ukrajinu, ale prečo to musí byť proti Rusku, s vylúčením Ruska s Európy a vylučovaním Ruska s projektov európskej bezpečnosti?