Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nie som tu na to, aby ma prefackávala opozícia – Robert Fico

Bratislava 23. novembra (TASR) – Nie som tu na to, aby ma tu prefackávala opozícia. Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Reagoval tak na súčasné problémy v slovenskom zdravotníctve. Fico tvrdí, že s problémom transparentnosti a nákupov zdravotníckej techniky sa na Slovensku stretávame už od 90-tych rokov. "Nikdy preto nebudem akceptovať obraz, že toto sú svätí anjeli, čo dnes sedia v opozícii a majú právo na nás vykrikovať," povedal premiér. Ako dodal, v kauze CT prístroja reagoval razantne. Zároveň priznal, že slovenské zdravotníctvo je momentálne v ťažkom stave.

 

"Budeme určite tlačiť ministerstvo a nemocnice, aby sa viac centrálne obstarávalo, teda aby si nenakupovali nemocnice individuálne veci. Významným nástrojom bude aj elektronické trhovisko, kde nebude žiadna možnosť korupcie a úplatkov," podotkol. Fico opätovne avizoval, že chce spraviť obmenu v správnych a dozorných radách nemocníc, ktoré sú neziskovými organizáciami. "Pripravuje sa tu nový systém nominácie ľudí do týchto inštitúcií. Celý tento balík opatrení bude len na prospech veci," spresnil Béla Bugár (Most-Híd), ktorý bol v diskusnej relácii Ficovým oponentom, povedal, že treba zmeniť celkový systém práce v zdravotníctve. "Napríklad tým, že sa nebude nakupovať technika od sprostredkovateľa ale priamo od výrobcu. Ďalšia je systémová kontrola, vy nepúšťate opozíciu do kontroly v zdravotníctve. Zadĺženie bude potom pomalšie a nakoniec sa zastaví," skonštatoval.

 

Fico znova odsúdil protesty a správanie sa niektorých opozičných poslancov NR SR a považuje to za štvanie ľudí. Podľa Bugára Smer-SD vyštval z NR SR opozičné strany, lebo nedovolí opozičným stranám robiť politiku v parlamente, vyraďuje zákony opozície a porušuje rokovací poriadok. "Nečudujte sa, že niektorí opoziční poslanci si povedali, že keď neprerazíme v parlamente, tak ideme do ulíc, to je vaša zodpovednosť," adresoval predseda Most-Híd Ficovi. Bugárovi prekáža tiež, že vláda v boji so schránkovými firmami navrhuje systém, ktorý je úplne deravý. S tým predseda vlády nesúhlasí. Oponuje tým, že problém so schránkovými firmami sa prelína cez celú slovenskú politickú scénu od 90-tych rokov. Tvrdí, že sú tri kategórie firiem, ktoré by sa nemali zúčastňovať verejného obstarávania. "Sú to firmy, ktoré majú sídlo v krajinách, od ktorých sa nevieme dozvedieť, kto je skutočným majiteľom tejto firmy, druhá kategória sú slovenské firmy, ale podielnici v týchto firmách tiež môžu mať sídlo v krajinách, ktoré nechcú povedať o koho ide. Tretia kategória sú verejní činitelia, ktorí sú vlastníci alebo spoluvlastníci firiem na Slovensku. Keď majú v spoločnosti väčší podiel ako 10%, aj táto firma bude vylúčená z verejného obstarávania," dodal Fico.