Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nie je to iba vo Švédsku – Vladimír Mezencev

Švédsko je na celom svete známe ako krajina s vysokou životnou úrovňou, demokraciou a toleranciou. Nie náhodou sa v roku 1968 stalo cieľom mnohých našich emigrantov a málokto sa z nich sa po novembri 1989 vrátil do pôvodného domova. Do tejto krajiny však celé roky prichádzajú aj migranti z Ázie a Afriky, pričom Švédi vždy všetkým nezištne pomáhali začleniť sa do svojej spoločnosti.

 

Žiaľ, nepodarilo sa im to, napriek ich snahe i peniazom. Vidieť to aj z toho, čo napísal švédsky policajt Peter Springare na Facebooku. Možno príde kvôli tomu aj o svoje miesto, ale čo už... Stalo sa. Pritom vedel, že riskuje svoju kariéru, že sa voči nemu začne disciplinárne konanie /už sa aj začalo/, ale tento policajt si z toho nič nerobí, veď odslúžil už 47 rokov a hocikedy môže odísť do dôchodku.

 

Čo teda tak vykoľajilo skúseného strážcu dodržiavania zákonov? Jednoducho si urobil päťdňovú bilanciu trestných činov, ktorými sa zaoberal od pondelka do piatku: štyri znásilnenia, jeden pokus o vraždu, lúpež, pokus o znásilnenie, napadnutie policajta, vyhrážanie sa policajtovi, tri vydierania, drogový trestný čin, fyzické napadnutie... Dohromady 18 trestných činov. Sedemnásť z nich s najväčšou pravdepodobnosťou /prezumpcia neviny/ spáchali ľudia ktorých meno sa začínalo na Mohamed a v jednom prípade bol podozrivý domáci Švéd /drogy/. Páchatelia pochádzali z Iraku, Iranu, Turecka, Afganistanu, Sýrie, Somálska... To všetko sa stalo v priebehu piatich dní v meste Orebro, ktoré má takmer 200 000 obyvateľov. Iní policajti si takéto niečo zverejniť nedovolili a tak si môžeme myslieť, že Orebro je výnimkou. Asi však nie je.

 

Nuž, kto v našich zemepisných šírkach poukáže na kriminalitu tzv. utečencov a migrantov z ázijských a arabských krajín /plus Kosovo/ tak ho „ochrancovia ľudských práv“ označia za netolerantného, nehumánneho sebca, či dokonca extrémistu, fašistu, atď. Veď títo všetci prišli do Európy, v tomto prípade do Švédska, aby svedomite pracovali, podieľali sa na tvorbe HDP, pomáhali rozvinutým krajinám v ktorých chýbajú pracovité ruky...