Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nezabudnuteľné hudobné zážitky – Dušan D. Kerný

Hoci skladbu Ivana Táslera a IMT Smile Cesty II. triedy neznie z éteru často, má nesmiernu popularitu. Na youtube má  profesionálna videonahrávka piesne vyše tri milióny poslucháčov, okrem toho tisícky amatérskych záberov z vystúpení po Slovensku.

 

S Táslerom spieva Slovensko

Či už v Trebišove alebo na Baníckom jarmoku v Prievidzi práve tieto nahrávky ukazujú popularitu skupiny a piesne, publikum spontánne sprevádza speváka a keď Ivan Tásler odíde od mikrofónu, aby nechal zaznieť hlas publika jasne počuť ako masa s nadšením spieva refrén piesne so záverečnými slovami ...je predsa dosť iných ciest. Táto pieseň o cestách druhej triedy a o tom, že je predsa dosť iných ciest strháva nielen melodičnosťou, ale aj tým, že vystihuje pocity publika o to väčšmi, čím je jasnejšie, že v reálnom živote je stále menej možností iných ciest.

 

Zbor Židov

Zážitkom je nielen internetový záznam masy slovenského publika ako sprevádzajú spevom Ivana Táslera, ale aj záznam z opery – ešte nikdy internetom neprúdilo toľko preposielaní scény z rímskeho divadla, ešte nikdy sa toľko na Slovensku a v Čechách nehovorilo o tom, že Taliansko oslavovalo 150. rokov vzniku moderného Talianska a už vôbec nie o Giusepe Verdiho opere Nabuco a najmä mimoriadne známej árie Zbor Židov. Keď sa hrala v Ríme áriu v ktorej zbor otrokov spieva Oh moja krajina, taká krásna a taká ztratená  sprevádzalo obrovské nadšenie a na záver obrovský potlesk. Publikum žiadalo opakovanie a na veľké prekvapenie dirigent Muti nielen publiku vyhovel, ale aj zdôvodnil prečo – nie je to len pre vlastenecký obsah árie, ale aj preto, že keď bude Taliansko takto pokračovať v prijímaní islamu zničí svoju kultúru, ktorá tvorí základ Talianska a ako povedal, „naša krajina bude naozaj stratená“. Potom sa ária opakovala za spevu publika, ktoré Muti dirigoval. Internetovú adresu možno poľahky nájsť, ak vám ju už niekto nepreposlal. Je to nielen hit internetovej komunikácie tohto leta, ale aj upozornenie na zásadnú odlišnosť juhu Európy od nášho ponímania politických a ekonomických procesov v Európskej únii.

 

Grék Zorba

Tretím prípadom zdvihu emócií sú zábery napríklad známej piesne Grék Zorba, ale aj iných gréckych piesní svetovo známeho Mikisa Theodorakisa, najslávnejšieho spomedzi gréckych a európskych skladateľov. Známy demokrat, antifašista, prenasledovaný  diktátorskou juntou, ktorá vládla v Grécku s tichou podporou CIA a USA v sedemdesiatych rokoch XX. storočia sa toto leto dožil deväťdesiatky! Muž ktorý preslávil tanec syrtaki, pôvodom z folklóru Kréty sa pripomenul aj radou terajšiemu gréckemu predsedovi vlády, aby vzdoroval a aby povedal rázne grécke nie nemeckému ministrovi financií na jeho nemecké nein. Na youtube je dostatok nahrávok, možno nájsť aj samotného Theodorakisa ako spieva a diriguje na oslavách svoje osemdesiatky.