Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nezabudnuteľné chvíle pre dedinský futbal – Vladimír Mezencev

 

Kúzlo národných pohárových športových súťaží, predovšetkým o futbale, má veľa podôb. Tou najvýraznejšou je však možnosť zápoliť amatérskym celkom z nižších poschodí pyramídy s extraligovými tímami. Samozrejme, mužstvá sa musia prebojovať aspoň do 3. kola Slovnaft Cupu  (Slovenského pohára) a potom si užívať stretnutia so Slovanom Bratislava, Trnavou, D. Stredou, Žilinou a ďalšími účastníkmi Niké ligy.

 

 

Už v 3. kole sa na troch štadiónoch zišlo po vyše 1000 divákov, nuž takéto počty už niečo hovoria. Najviac, takmer 2000 platiacich, presne 1960 videlo zápas Horné Saliby – Dun. Streda 0:4, až 1550 sledovalo stretnutie Sokol Zubrohlava – Ružomberok 0:3 a vyše 1000 ich bolo na súboji Vranova a Michaloviec 1:2.

 

Každé takéto stretnutie má svoj zaujímavý a niekedy doslova dojímavý príbeh. Tak napríklad zápas Spišský Štiavnik – FC Košice domáci nazvali „zápasom storočia“, dali vyhotoviť špeciálne plagáty i vlajočky. Spišský Štiavnik je nováčikom VI.ligy a toto stretnutie s tímom elitnej súťaže bolo pre hráčov domácich skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Mnohí neskrývali ani slzy v očiach, veď dovtedy nehrali nikdy ani s treťoligistami. Dvaja bratia Dávid a Dominik Maliňákovci síce mali skúsenosti s profesionálnym futbalom z čias pôsobenia v Poprade, ale zápas v rodnej obci si nemohli nechať ujsť. Napriek tomu, že pracujú na turnusoch v strojárenskej výrobe v Holandsku si vybavili voľno a na pohárové meranie síl prileteli lietadlom! Okrem toho hostitelia už po žrebovaní 3.kola, keď spoznali meno súpera, sľubovali Košičanom vrelé privítanie a po skončení zápasu štedré pohostenie pri švédskych stoloch. Svoj sľub splnili, napriek výraznej prehre boli spokojní, v Spišskom Štiavniku sa do neskorej noci jedlo, pilo a tancovalo. Pritom niektorí domáci hráči v ten deň prišli na ihrisko priamo zo svojich pracovísk. Stretnutie na trávniku skončilo podľa očakávania presvedčivým víťazstvom Košičanov 6:0. Do 73.min. však domáci s profesionálmi dokázali držať krok, prehrávali iba 0:2. Až potom rozhodol nielen priepastný rozdiel piatich stupňov súťaží, ale predovšetkým fyzická pripravenosť účastníka elitnej Niké ligy. Nuž, počet divákov nepresiahol tisícku, prišlo ich „iba“ 850 platiacich, čo však predstavuje v priemere každého tretieho obyvateľa obce. V každom prípade sa v Spišskom Štiavniku tešia na podanie prihlášky do Slovnaft Cupu 2023/24...

 

Podobné chvíle zažívala obec Siladice s približne 600 obyvateľmi. Jej futbalisti zo VII. ligy sa z predkola Slovnaft Cupu prebojovali až do jeho 3.kola, v ktorom hostili účastníka Niké ligy Skalicu (0:4). Zhodou okolností aj tu do 73.min. jednoznačný favorit vyhrával iba 1:0. Zápas sledovalo 620 platiacich divákov, teda približne toľko, koľko má celá dedina.

 

V Podkoniciach pri B. Bystrici, obci s momentálne 877 obyvateľmi, si už vďaka Slovnaft Cupu na účastníkov najvyššej súťaže zvykli. V uplynulých ročníkoch tu hrali Dun. Streda i Zlaté Moravce, v tomto ročníku Dukla B. Bystrica. Domáci futbalisti, však už predtým absolvovali dlhú, namáhavú ale úspešnú cestu z okresnej súťaže až do III.ligy. S Duklou síce prehrali 0:3, ale môže ich mrzieť nevyužitie troch tzv. čistých šancí, preto si rozhodne zaslúžili dať aspoň jeden gól. Zápas sledovalo 821 platiacich divákov...