Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nevoľte tých, čo sa zbratajú s našimi kolonizátormi! alebo Už len my bránime zvrchovanosť Slovenskej republiky!

Presne tento signál vyslali po Slovensku protestné zhromaždenia proti základniam NATO na našom území a vôbec proti akémukoľvek obsadeniu nášho územia cudzími základňami, logistickými centrami a styčnýmí tímami, ktoré sa konali v rovnakom čase v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí a v Trenčíne na Mierovom námestí.

Bratislavskí rečníci uviedli, že najdemokratickejším nástrojom, ako zabrániť tejto totalitnej kolonizácii, sú voľby. A vyzvali nevoliť toho a tú stranu, ktorí sa zbratajú s agresívnymi kolonizátormi.

 

Na Hviezdoslavovom námestí hneď na úvod zaznelo, že ak by náš štát bol demokratický, tak každý štátny orgán by si dovolil robiť len to, na čo má od občanov mandát. Čiže nemohlo by sa stať, aby nejaký janičiar, nech je v akejkoľvek funkcii, by bez súhlasu občanov pozýval na naše územie cudzie armády, povoľoval by prejazd ich techniky po našich komunikáciách, nehovoriac už o tom, že aj naše zatiahnutie do NATO bolo do očí bijúcou vlastizradou. Dejiny, ktoré sa nepotrebujú zaliečať žiadnemu režimistovi, tento ortieľ určite vynesú. A ako to v jednom videorozhovore na internete naznačuje generál Emil Vestenický, tak to môže byť čoskoro, pretože predpovedal, že agresívne zoskupenie NATO sa svojho 70. výročia nedožije.

 

Bratislavské protestné zhromaždenie hneď na začiatku vyjadrilo verejnú úctu spravodlivému boju sýrskej regulárnej armády a minútou ticha si uctilo padlých v tomto morálne najvyššom zápase za pravdu, mier a spravodlivosť.

 

Osud tzv. styčného týmu NATO na Slovensku (vo Vajnoroch) je teraz už len v rukách NR SR.

Vláda SR ho už podporila! A aby svoj ironický postoj voči občanom SR ešte viac zvýraznila, tak to urobila v deň 97. výročia vzniku Československa, prvého štátneho útvaru, ktorý aj svojim názvom dal svetu najavo, že existujú nejakí Slováci, ktorí si konečne po tisíc rokoch začnú slobodne používať svoj jazyk, budovať svoje školy a a určovať smer svojej kultúry. Vrátane tej politickej!

Pri 97. výročí vzniku SR teda padlo rozhodnutie, že s týmto všetkým je koniec, na čo veľmi razantne  upozornil podpredseda KSS Jalal Sulejman.

 

Ďalej povedali

Branislav Fábry, vysokoškolský pedagóg a expert na medzinárodné právo

·         Akákoľvek základňa NATO na Slovensku bude len dôvodom na podozrenia iných štátov a bude problémom, s ktorým sa bude musieť vysporiadať každý, kto sa nachádza mimo Severoatlantickej aliancie.

Keď sa s tým adekvátne „vysporiadajú“, tak potom nás naši politici začnú presviedčať, že potrebujeme ďalšie základne, ďalšie investície do zbrojenia...

Preto to musíme zastaviť tu a teraz!

·         Už v roku 1997 bolo na Slovensku referendum, či chceme základňu NATO na svojom území. Už vtedy sa väčšina vyslovila proti tejto základni a takto by sa vyslovila aj dnes!

To je dôvod, prečo s nami vláda o zriadení tzv. styčného integračného tímu NATO rokovať nechce!

·         Ako sa k takejto problematike postavila vláda v Čiernej Hore? Na ulice tam vyšli desaťtisíce ľudí, skoro 5 % tamojšej populácie sa zhromaždilo v hlavnom meste a politici na čele s 25 rokov vládnucim Milom Djukanovičom sa rozhodli túto demonštráciu násilím a slzným plynom rozohnať.

·         Musíme protestovať proti jednostrannému informovaniu o udalostiach, ktoré sa dejú okolo nás. A my musíme informovať aj o skutočných udalostiach proti jednostrannému obrazu, ktoré médiá vytvárajú aj o vojne v Sýrii.

Nejde tam o vojnu s islamom, ide tam o vojnu s islamistickými fundamentalistami!

·         Nechceme, aby sa vojna v Sýrii stala dôvodom konfliktu medzi NATO a Ruskom.

Tomuto konfliktu by mohla napomáhať aj základňa, ktorá bude niesť eufemistický názov „integračný styčný tím“.

 

Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti a bývalý podpredseda vlády SR.

·         Styčný tým... Budú tam vojaci na „neurčitú dobu“, čiže natrvalo. Teraz ich tam má byť 41, o mesiac, dva môžu povedať, že je ich tam treba 400, tak tam dajú 400 a ak o nejaký čas povedia ešte vyššie číslo, tak tam bude ešte vyššie číslo!

·         Naši politici nám sľubovali, že cudzia základňa na Slovensku môže byť len na základe referenda.

Lenže žiadne referendum nebolo a ani sa nechystá! Ale cudzia základňa sa už chystá!

·         Nech tam bude koľkokoľvek vojakov – nebudú podliehať slovenským zákonom!!! Ak by takýto vojak spôsobil čo i len dopravnú nehodu, tak slovenské súdy ho nebudú môcť za túto nehodu súdiť!!! A ani polícia vyšetrovať.

(Toto je najcharakteristickejší príklad vzťahu kolonistu a kolonizovaného, pána a otroka a časom aj cudzinca a Slováka. Čím si to Slováci zaslúžili? – pozn. –vmi-)

·         Ak ide o pobyt cudzích vojsk na území Slovenska, tak to podlieha schváleniu NR SR.

Zatiaľ sme nepočuli nič, žeby o tejto základni mala rozhodovať NR SR, ale budeme to zisťovať a už tu a teraz si povedzme, že (národná rada skôr a či neskôr bude o tom rozhodovať) také strany a poslanci, ktorí by hlasovali za takéto základne na Slovensku, tak také strany nemožno vo voľbách voliť!!!

·         Uvedomme si, že len my, na týchto zhromaždeniach, ešte bránime zvrchovanosť Slovenskej republiky. 

Aj v našej tlači ste čítali, že Američania na Ukrajine už diktujú aj to, kto môže byť a kto nemôže byť členom ukrajinskej vlády. Ak sa tu rozšíria vojenské základne, tak toto budú robiť aj u nás!

My chránime zvrchovanosť Slovenska, chránime slobodu Slovenska a preto skôr, či neskôr zvíťazíme.

 

Informácia z Valdajského klubu:

·         V. Putin v Soči povedal, že Rusko neprišlo do Sýrie aby uzatváralo s Islamským štátom nejaké kompromisy.

Rusko tam prišlo pomôcť zákonnej vláde Sýrie zvíťaziť nad Islamským štátom.

·         Z Bratislavy, z tohto Hviezdoslavovho námestia odkazujeme do Sýrie, sýrskej vládnej armáde a ruským letcom: Prajeme vám víťazstvo v Sýrii nad Islamským štátom!

·         Financovanie teroristov. Čítame aj u nás, že Islamský štát sa topí v peniazoch. Miliardy má k dispozícii. Väčšina z nich pochádza z predaja ropy, ktorú ťaží na dobytých územiach v Sýrii a v Iraku.

Nie je žiadny problém zistiť ako IŠ dopravuje ropu a kto ju kupuje!

·         Ak by niektorá firma porušovala sankcie proti Rusku, tak Američania ju odhalia a budú ju prenasledovať až na kraj sveta. Ale zatiaľ som nepočul, žeby USA nákup ropy od IŠ a od spoločností, ktoré sú s ním v nejakom vzťahu sankcionovala.

Vidíte, aj takýmto nepriamym spôsobom je posilňovaný Islamský štát. Na jednej strane ho vraj USA bombardujú, hoci svet nevidí žiadne výsledky, ale na druhej strane mu takto napomáhajú, aby zosilnel.

Uvedomme si, že toto nie je o akademickej otázke a ani o obchodnom probléme – toto je o našej bezpečnosti i o zabránení barbarstvu, ktoré sa rozmáha na Blízkom východe.

·         Ak Islamský štát v Sýrii vyhrá, tak prvým následkom bude príchod ďalších miliónov ľudí do Európy! A potom kvóty, o ktorých sa hovorí v Bruseli sa budú voči Slovensku rátať v desaťtisícoch.

·         Naši novinári radi hovoria o umiernenej sýrskej opozícii. No zatiaľ som nepočul o žiadnej bitke, ktorú by táto umiernená opozícia zviedla s armádou Islamského štátu.

Aj toto je dôkaz, že existencia umiernenej opozície je len výmyslom západnej propagandy.

 

Jalal Sulejman, podpredseda KSS

·         Včera, 28. októbra sme si pripomenuli Deň hrdosti. Hrdosť západných Slovanov, keď v ťažkých časoch založili prvú Československú republiku.

Lenže v súvislosti so včerajším uznesením vlády SR, ktorá povolila stálu prítomnosť NATO na území SR vojde tento deň do histórie ako Deň zbabelosti.

·         To, čo si včera dovolila súčasná vláda, to si nedovolila od 89. roku žiadna vláda SR.

Treba povedať, že túto dohodu dojednali jastraby ministerstva obrany SR.

·         Vyčítajú nám, že chceme rozdeľovať spoločnosť. Áno chceme rozdeľovať spoločnosť na vlastencov a kolaborantov. Áno, to naozaj chceme!

Nič nám nepomôže, iba občiansky odpor.

·         Apelujem a vyzývam poslancov NR SR aby sa stali, ľudovo povedané, chlapmi a hrdými Slovenkami a Slovákmi a odmietli to odobretie, ktoré prichádza z vlády SR.

 

Artur Bekmatov, Front ľavicovej mládeže

·         Prichádza na moje slová, ktoré som hovoril pred rokom. Že armády NATO nás neobsadia zo dňa na deň, ale postupne. Kto by pred rokom povedal, že prezident bude požadovať navýšenie rozpočtu na obranu? Že bude požadovať vybudovanie logistického centra NATO v Poprade? Kto by si pred rokom vedel predstaviť, že cez naše územie prejde konvoj vyše stovky amerických transportérov? A kto by si predstavil, že vo Vajnoroch vznikne, v podstate základňa, kde budú sídliť aj vojaci USA?

·         Tuto za nami, chránení trojmetrovým plotom (a ukázal na veľvyslanectvo USA) nesídlia naši spojenci, ale správcovia protektorátu!

 

Lukáš Perný, ľavicový aktivista

·         Musíme povedať jasné nie militantným provokáciám. Musíme vystúpiť zo zločineckej organizácie NATO, ktorej vojaci majú na rukách krv Líbye, Sýrie, Afganistanu, Juhoslávie a nepriamo aj Ukrajiny.

 

Roman Ruhig, mierový aktivista

·         Poukázal na presah kompetencie, na nesplnené sľuby... prezidenta SR a verejne ho za to vyzval, aby odstúpil z funkcie.

·         Robert Fico... 19. septembra... vyhlásil... v médiách... v TA3...: „Je zle, keď chce niekto malé krajiny, ako Slovensko, vťahovať do veľkých geopolitických súbojov“, vyhlásil Fico. „Aj keď sme v NATO, neznamená to, že musíme mať na svojom území základne s cudzími vojakmi. Keby nás do toho niekto nútil, zvolal by som referendum“, vyhlásil slovenský premiér.

Kde je to referendum, pýtam sa ho!

Veríte ešte niekto niečo Ficovi keď takéto niečo povie? Pre iné noviny povedal, že ak by došlo k niečomu takému, tak by odišiel z politiky. Toto boli jeho slová...

 

 

Karol Fajnor, občianska iniciatíva – ľavica

·         Som rád, že moji predrečníci výrazne zmenili rétoriku, že treba vystúpiť z NATO. My predsa nemôžeme byť „členom“ a pritom si vyberať čo chceme alebo nechceme robiť. Lebo každý člen v v každej organizácii aj práva, aj povinnosti.

Takže jediná cesta, ako u nás zachrániť mier, je vystúpenie z NATO!

·         Som veľmi rád, že slová o mieri a odchode z paktu NATO už zaznievajú verejne aj z Prahy. A odcitoval slová L. Procházkovej z prejavu na demonštrácii občianskych iniciatív na Námestí republiky.

 

Daniel Grega, Vzdor – strana práce

·         Určite ste si všetci všimli ako minister Glváč vrúcne vítal americký vojenský konvoj na našom území. S akým dojatím a chválou komentoval americkú vojenskú techniku, kedy sa vyjadril tak, že bolo by to krásne, keby nám tú techniku nechali, bol by to vraj nádherný prejav priateľstva a spojenectva.

Takto sa nespráva štátnik zvrchovaného štátu!

·         NATO chce zatiahnuť svet do novej studenej vojny, poslať európske národy a svet proti Rusom. Ide o nebezpečnú hru, ktorá sa môže stať pre celý svet veľkou katastrofou.

Slovensko by malo zachovať pokoj a pomôcť zblížiť štáty Európy a sveta. No vznik centra NATO u nás dokazuje, že dnešná vláda SR sa vybrala presne opačnou cestou!

 

V rámci spontánnych vystúpení dostali slovo Dušan Boovský zo Združenia občanov proti vojne (Trnava), Rudolf Briška, autor jedného z bilbordov a Dáša Tonková.

Zaznamenal V. Mikunda