Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Neučme sa len na vlastných chybách – Vladimír Dobrovič

V minulosti už tu bol pokus administratívnou prekážkou odstrániť politických konkurentov. Výsledkom však bol pravý opak. Zlúčením politických strán zastupujúcich maďarskú národnostnú menšinu na Slovensku sa vytvorila jedna s omnoho silnejším vplyvom. 

Prednedávnom predseda  NR SR Andrej Danko navrhoval, aby mali politické strany aspoň 500 členov. Dnes už národniari pripúšťajú, že by to mohlo byť aj menej. V rozhovore pre webnoviny.sk A. Danko povedal, že už na jar chce predložiť nový zákon o politických stranách. 

Je verejným tajomstvom, že by sa mal najciteľnejšie dotknúť práve dvoch najsilnejších opozičných strán. Len veľmi ťažko sa dá uveriť, že hlavným zmyslom tohto návrhu nemá byť  nezmyselná administratívna likvidácia konkurentov SaS a hnutia OĽaNO.

Za veľmi výstižné považujem v tejto súvislosti stanovisko Borisa Kollára, že preňho  „je relevantný počet hlasov získaný vo voľbách a nie počet členov.“ To je vlastne aj zmyslom demokratických volieb v demokratickej spoločnosti. Veď v opačnom prípade by sme nemuseli mať vôbec voľby stačilo by, aby sa každý občan po dovŕšení 18 rokov povinne zaregistroval do niektorej politickej strany a vládla by tá strana, ktorá by mala najviac členov a vytvorila si stranícke štruktúry, s prepáčením aj... (neodvážim sa pomenovať až kde). 

Pokiaľ sa predseda SNS domnieva, že Sulíkovci a Matovičovci nie sú schopní v priebehu krátkej doby vytvoriť svoje štruktúry na celom území Slovenska a prijať zákonom stanovený počet členov, je to jeho veľký osobný omyl. Nedá sa pritom vylúčiť, že v takomto prípade by SNS mohla prísť aj o časť svojho nespokojného členstva, ktoré by prebehlo k SAS a k OĽaNO, aj vzhľadom na ich volebné preferencie a SNS by dokonca mohla opäť ostať pred bránami parlamentu. 

Pán predseda A. Danko, skôr ako stanovenie minimálneho počtu členov politických strán by občania privítali váš záujem rázne riešiť financovania politických strán. A nie polovičato, že strany len jasne ukážu ako nakladajú so štátnymi peniazmi. Podajte, pripravte a schváľte návrh na zrušenie financovania politických strán štátom. Ušetrené milióny investujte do zdravotníctva a školstva a slovenskí občania vás budú voliť. Neohrozia vás Richard Sulík ani Igor Matovič, pretože urobíte niečo viditeľne prospešné pre občanov Slovenskej republiky.