Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Neobyčajne milé a dôstojné odovzdávanie pamätných medailí – Vladimír Mezencev
Škoda, že to Gabo Zelenay nemohol odreportovať...
Vynikajúci športovci tie chvíle veľmi dobre poznajú. Po prekonávaní rekordov, získaní titulov a medailí, vsietení významných gólov ich potľapkávali po pleciach známi i pre nich úplne neznámi ľudia. Samozrejme, o ich výkonoch písali noviny, hovorili v rozhlase i televízii. Potom však prišiel koniec športovej kariéry a na ich úspechy, až na hŕstku športový štatistikov, sa veľmi rýchlo zabudlo. Každá z tých slávnych osobností sa s tým musela vyrovnať po svojom a uvedomiť si, že ich mená sa v médiách objavia už iba pri významných životných jubileách.
Únia slovenských novinárov /ÚSN/ sa predsa len rozhodla osloviť a oceniť niekoľko z pomerne veľkého počtu slávnych slovenských športovcov. Využila na to jedinečnú príležitosť – sté výročie narodenia slávneho športového rozhlasového reportéra, novinára a glosátora Gabriela Zelenaya.
Pri tejto príležitosti vydala Pamätné plakety Gabriela Zelenaya, ktoré sa rozhodla venovať aspoň malej časti našich športovcov – úspešných reprezentantov vtedajšieho Československa. Samozrejme, výber týchto osobností nebol jednoduchý. V mnohých prípadoch rozhodovalo i to, že išlo nielen o ich výkony na športoviskách v minulosti, ale aj o ich neskoršie zapojenie sa do výchovy novej generácie športovcov, nielen doma, ale i v zahraničí.
Po prvej etape slávnostného odovzdávania týchto plakiet v Bratislave /písali sme o tom v decembrovom vydaní Slovenského rozhľadu/ sa ďalšia uskutočnila v Košiciach v piatok 13.januára 2023 v reprezentačných priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia. Nuž, dopredu môžeme povedať, že náhodne vybraný dátum nikoho neodradil, i keď športovci bývajú poverčiví, naopak, pri všetkej skromnosti môžeme konštatovať, že išlo skutočne o vydarené podujatie, zároveň v slávnostnej i priateľskej, neformálnej atmosfére.
V reprezentačných priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia sa zišli bývalí športovci z Košického a Prešovského kraja, pozostalí po významných novinárskych, rozhlasových a televíznych osobnostiach. Dcéra Vladimíra Martinčeka však prišla až z Kanady, kde už dlhé roky žije. Už 90-ročný
Ing. Marián Šuran, manžel nebohej slovenskej unikátnej atlétky
Evy Šuranovej-Kucmanovej „iba“ z Bratislavy. Ocenenie si však osobne prišiel prevziať aj 91-ročný bývalý hádzanár Tatrana Prešov a dlhoročný pedagóg UPJŠ v Košiciach Mgr. František Tomčík.
Atmosféra v sále bola skutočne pozoruhodná. Tak napríklad košickí bývalí prvoligisti Lokomotívy Peter Fecko a Dušan Ujhely sa tak priateľsky bavili s prešovskými rivalmi spred rokov Vladimírom Gombárom a Eduardom Čabalom tak, ako keby pokračovali v debate, ktorú deň predtým nedokončili.
Ešte šťastie, že priemerný vek ocenených, ktorý bol vysoko nad 70 rokov, aspoň trochu znížili dve sympatické študentky Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach. Svojim už takmer profesionálnym čítaním úspechov jednotlivých ocenených niektorých z nich dojali až k slzám. Napriek tomu, že títo v minulosti významní a úspešní športovci si na svoju adresu už neraz vypočuli oficiálne slová vďaky a uznania. Darmo, po rokoch im veľmi dobre padli.
Hovorilo a najmä spomínalo sa ešte dlho po skončení oficiálnej časti podujatia. Niektorí z vyznamenaných sa s odstupom času jedného-dvoch dní telefonicky poďakovali niektorému z organizátorov za toto milé podujatie, za to, že práve oni boli tými šťastlivcami, ktorí túto slávnostnú udalosť mohli osobne prežiť a prevziať Pamätnú plaketu Gabriela Zelenaya. Možno, že sa na tie osobnosti, ktoré sa natrvalo zapísali do dejín slovenského športu „tam zhora“ pozeral aj samotný Gabo. Určite ho vtedy zamrzelo iba jedno: že to nemohol komentovať s mikrofónom v rukách a tak, aby ho počuli všetci jeho priaznivci od Čiernej nad Tisou až po Český Aš...
Foto: Milan Kaľavský
Jozef Kuchár, predseda ÚSN a J. Jarkovský
|
Študentky Hudobnej akadémie
|