Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nemeckým ministrom obrany môže byť ktokoľvek, je to však vidieť – Vladimír Mikunda

V slovenských novinárskych kruhoch je známy výrok jedného režiséra, že „režisérom môže byť ktokoľvek, ale vždy je to vidieť“. Táto múdrosť sa časom rozšírila na akékoľvek diletantstvo.

 

Hodí sa preto i na vyhlásenie nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyenovej, ktorá kuchynsky premúdrelo vyzvala Rusko, aby oznamovalo pohyby svojich vojsk v rámci podujatí svojej bojovej prípravy. A že takáto požiadavka vraj vyšla už aj od NATO, ktoré je výnimočne obranným zväzkom.

 

A tak z Ruska prišla diplomatická odpoveď, ktorá jej nenápadne dáva najavo, že úroveň jej rozhľadenosti je tiež vidieť. „Vyhlásenia hlavy vojenského rezortu Nemecka nás minimálne prekvapujú. Možno ona len jednoducho nevie, že my iniciatívne, ako znak dobrej vôle, vyše dvoch rokov informujeme svojich európskych partnerov o všetkých nečakaných previerkach a veľkých cvičeniach, čo v súlade Viedenskými dohodami ani robiť nemusíme“, vyhlásil pred novinármi oficiálny predstaviteľ MO RF genmjr. Igor Konašenkov.  

 

No a konkretizoval to aj na prípad ostaných previerok bojaschopnosti Ministerstva obrany Ruska, o ktorých boli tradične informovaní vojenskí atašé, vrátane Nemecka.

Konašenkov však bokom nenechal ležať ani druhú časť vyjadrenia Ursuly von der Leyen o „obrannom charaktere NATO“. Pripomenul jej dramatické výsledky operácií NATO v Juhoslávii a v Líbyi. „Dokáže vojenská ministerka Nemecka Ursula von der Leyen vysvetliť celému svetu, pred kým sa tam aliancia tak obetavo, nešetriac muníciu, bránila?“ 

V. Mikunda s využitím ria.ru, 26. 6. 2016