Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nemecký generál a viceadmirál prehovorili – Dušan D. Kerný

V obrovskej záľahe vojnovej propagandy zaujala epizóda hlavného veliteľa nemeckých námorných síl, 56 ročného viceadmirála Kay Achima Schonbacha ktorá ukončila jeho kariéru. Deutscher Marine Chef muss gehen hlásal veľký titulok mienkotvorného nemeckého dennika FAZ /Frankfurter Allgemeine Zeitung/.

 

Viceadmirál buď bol zbavený velenia a daný do penzie alebo sám ponúkol svoju rezignáciu to každý vysvetľuje po svojom. To je zanedbateľné, podstata je príčina – viceadmirál podľa mediálnych kritikov viedol priam krčmové reči na seminári v Indii. Ministerstvo obrany zasa kategoricky vyhlásilo, že jeho názory rozhodne nie sú stanoviskom nemeckej vlády či Nemecka. Vystúpenie je zachytené na videu, ktoré koluje po internete.

 

Krym je stratený

Viceadmirál na pôde odborného seminára o. i. vyhlásil, že Krym je nenávratne stratený. Podľa neho sú tvrdenia, že Rusko sa chystá pričleniť /aneignen/ časti územia terajšej Ukrajiny nezmyslom / nonsens/. Podľa viceadmirála skutočnou hrozbou je Čína, India a Nemecko potrebujú Rusko proti Číne, Rusko je kresťanská krajina, podotkol viceadmirál, hlboko veriaci katolík, a aj keď je Putin ateista je to jedno, Rusko je veľká krajina a aj keď to nie je nijaká demokracia je dobré mať ju ako bilaterálneho partnera na svojej strane už aj preto, že to môže udržať Rusko preč od Číny. Podľa viceadmirála ruský prezident Putin si vynucuje rešpekt a prečo mu ho neprejaviť, keď uznanie rešpektu stojí tak málo ba dokonca nič.

 

Viceadmirál nie je osamotený

Oleja do ohňa priliala iná nemecká vojenská autorita, penzionovaný generál letectva Harald Kujat. Vyhlásil, že viceadmirál v ničom neporušil vojenský kódex príslušníka nemeckých ozbrojených síl a keby bo ešte vo funkcii generálneho inšpektora bundeswehru bránil by ho všetkými dostupnými prostriedkami. Podľa H. Kujata viceadmirál len vyjadril názory, ktoré panujú aj v amerických vojenských kruhoch. Pokiaľ ide o Krym jedna vec je porušenie medzinárodného práva, čo treba jednoznačne dodržiavať. Druhá vec je však ak by politické špičky NATO prijali v nejakej podobe zásadu, že Krym musí byť prinavrátený, to by pre vojenskú časť znamenalo vlastne prijať plán vojenského postupu, teda vojenskej konfrontácie s Ruskom, jadrovou veľmocou. To neprichádza do úvahy a z tohto hľadiska vychádzajúc tvrdenie viceadmirála, že Krym je preč, je nenávratne stranený, len súčasťou vojenskej logiky.

 

Generál má okrem letectva za sebou kariéru predsedu vojenského výboru Severoatantickej aliancie NATO. Je známy tým, že v roku 2014 kritizoval neochotu Západu využiť možnosť rokovať s ruským prezident Putinom.

 

Nemecko pod tlakom

Udalosť otvorila pre verejnosť dokorán celý vejár súvislostí, ku ktorým sa ešte vrátime. Rázny zákrok novej nemeckej vlády, ministerky obrany  je prejavom úsilia čo najväčšmi zabrániť politickým  škodám, najmä spochybňovaniu Nemecka v jednotnom postupe EÚ a NATO v súčasnej kríze. Zároveň sa Berlín neubránil stupňujúcim sa diplomatickým a politickým kritickým krokom Ukrajiny. To, čo adresuje politický a mediálny Kyjev Berlínu to tu ešte nebolo.

 

Námorník na suchu

Epizóda v ktorej sa nemecký námorník, viceadmirál ocitol na suchu aj keď mu záchranné koleso hádže nemecký pilot, nám ukazuje prinajmenej tri veci. Ako sa vyvíja nemecká politická scéna novej vládnej trojkoalície vedenej sociálnym demokratom, strany tradične nekonfrontačnej voči Rusku. Akému tlaku je vystavená a ako mu bude čeliť. Ako sa bude formovať nová zahraničná politika Nemecka v čase, keď po 13. februári zrejme bude mať Nemecko už po druhý raz na päť rokov, do roku 2027 toho istého prezidenta ako doteraz, prezidenta vzišlého z dlhých rokov formovania politiky sociálnej demokracie voči Ruskej federácii a Putinovi osobne.

 

Ale pre laikov epizóda poodkryla záves vojenského uvažovania, veď v prípade penzionovaného viceadmirála nešlo o nijakú putinovskú piatu kolónu, ale zrejme presne naopak logiku uvažovania vojaka o záujmoch Európy.