Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nemecký diplomat sa v Moskve pasoval za mierotvorcu – Dušan D. Kerný

Na prelome rokov sa odohrala ostrá slovná výmena okolo vyjadrení nového nemeckého veľvyslanca v Ruskej federácii grófa Alexandra Lambsdorffa. Významný príslušník nemeckej politickej rodiny s dlhoročnou skúsenosťou, aj z pôsobenia v Európskom parlamente, nečakane - namiesto misie vyslanca vo Washingtone, u určujúceho spojenca nemeckej vlády - nastúpil v Moskve. V čase prakticky zmrazených vzájomných vzťahov. A, ako Berliner Zeitung, prekvapil...

 

Na vianočnom koncerte v najväčšom katolíckom chráme v Rusku - Katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie - veľvyslanec vystúpil s prejavom o nevyhnutnosti nájsť mierové riešenie pre Ukrajinu, lebo vianočné sviatky sú pohnútkou myslieť na obete vojny nezávisle od národnosti a viery - či už na Blízkom východe, alebo na Ukrajine.

„Vieme, že vojna nie je nevyhnutná, ľudia, národy môžu aj v zložitých a ťažkých problémoch dospieť spoločne k mierovému riešeniu, ak je vôľa. Môžeme a musíme napriek všetkým odlišnostiam záujmov spoločne nájsť mierové riešenie. Vianoce sú sviatkami mieru, o mier sa chceme v roku 2024 usilovať, pracovať na tom.“

 

VÝNIMOČNÁ UDALOSŤ

Podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA v čase, keď sú vzájomné vzťahy „úplne rozvrátené, bol tradičný koncert výnimočnou a zriedkavou veľkou udalosťou, pri ktorej sa vôbec v ruskom hlavnom meste zúčastnili Nemci a Rusi spoločne“. Po 24. februári 2022 neboli nijaké dôvody na dialóg, zastúpenia oboch štátov boli pre vzájomné obviňovanie zo špionáže zmenšené. V Berlíne neprestávajú protesty pred veľvyslanectvom RF, doviezli tam zničený ruský tank z ukrajinského bojiska, nemeckí účastníci podujatí na veľvyslanectve RF sú vystavení ostrej verejnej kritike. Preto sú podľa nemeckých médií slová veľvyslanca Lambsdorffa „pozoruhodné“.

 

RADA NA POKÁNIE

Pri nástupe v auguste minulého roka ho ruská agentúra TASS vítala ako tvrdého kritika Ruska a ministerstvo zahraničných vecí požadovalo, aby sa vzdal akejkoľvek nevyberanej rusofóbie. Teraz hovorkyňa M. Zacharovová vyhlásila, že veľvyslanec sa zabudol zmieniť o pravidelných dodávkach západných zbraní, zodpovedných za desaťtisíce obetí vojny na Ukrajine. Zacharovová odporúčala veľvyslancovi modliť sa v katedrále a nerúhať sa Bohu. Podľa nemeckých médií táto tvrdá reakcia svedčí o tom, že západné dodávky zbraní (nemecké druhé najväčšie po amerických) sú pre Moskvu veľkým problémom. Berliner Zeitung konštatuje: „Zmienka o pozíciách ruskej propagandy o tom, že viní západné dodávky zbraní za obete vojny, sú nóvum v spravodajstve tlačovej agentúry DPA.“ Je to prvý raz, čo sa agentúra o tom vo svojom spravodajstve zmieňuje. O to viac je to nečakané, keďže nemecká vláda nikdy nevyužila vianočné sviatky ako príležitosť na oficiálne výzvy k mieru.

Diplomati a médiá na nemeckej strane citujú rozdiel medzi slovníkom ich ministerstva zahraničných vecí a Kremľa. Ako uvádza francúzska AFP, prezident Putin na prijatí nových veľvyslancov povedal: „Viac ako polstoročie sme rozvíjali s Nemeckom pragmatické obchodné vzťahy prospešné pre obe krajiny i celý európsky kontinent. Je poľutovaniahodné, že sa prakticky úplne prerušili. Nielen oba štáty, ale celý európsky kontinent profitoval zo spolupráce v energetike. Desaťročia Rusko zásobovalo Nemecko ekologickým plynom, ropou a inými produktmi spoľahlivo bez prerušenia a za prijateľné ceny, spoluprácu doslova pochovali sabotáže na ropovodoch Nord Stream. Okrem politických a ekonomických vzťahov boli prerušené aj úspešne sa rozvíjajuce vzťahy vo vedeckej, v pedagogickej, kultúrnej a humanitnej oblasti a vôbec vzťahy medzi ľuďmi oboch štátov,“ cituje agentúra.

 

ODKAZY NA MINULOSŤ

Okrem toho, že sme si všimli a uviedli výlučne nemecké či výlučne západné médiá zo štátov EÚ a NATO, budeme sledovať, ako sa táto epizóda nemeckého veľvyslanca a mierovej výzvy bude vyvíjať. Veď duchovný Kiril Gorbunov v chráme priamo po boku veľvyslanca vyzval „na mierové spolužitie, lebo zlo by nemalo vnášať rozkol medzi Rusov a Nemcov“.

Epizóda má pre nás Slovákov a naše dejiny osobitný význam. Po desaťročiach, čo bol katolícky chrám používaný ako výrobňa (chrám zatvorili v stalinskej ére 30. júla 1938) dlhoročných sporoch až v marci 1995 tu prvú omšu slúžil prvý apoštolsky nuncius John Bukovsky. Tí, čo sledujú vatikánsku diplomaciu a mohutný význam určenia samostatnej Slovenskej cirkevnej provincie v roku 1997 vedia, že významný vatikánsky diplomat John Bukovsky sa narodil v Cérovej na Záhorí pred sto rokmi ako Ján Fukna...