Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nemecké sociálne dávky – Arpád Popély

Aj bežný občan Európy, ktorý sa nevyzná v detailoch migračnej politiky únie, určite s radosťou a uspokojením prijal tlačovú správu renomovaných tlačových agentúr z konca septembra 2015, že nemecká kancelárka ustúpila a jej krajina zmení pravidlá migračnej politiky.

 

Agentúry však pravé dôvody neuviedli. Jedným z nich zaiste je reálny strach z návratu radikálnych islamistov nemeckej národnosti, ktorí sa so skupinami imigrantov vrátili do krajiny. Uvádzané zdroje zverejnili správu, podľa ktorej v Severnom Vestfálsku príslušné orgány zadržali troch podozrivých nemeckej národnosti, ktorí od roku 2013 bojovali v službách islamských radikálov. Oficiálne nemecké údaje z konca júla 2015 hovoria, že v týchto teroristických skupinách bojovalo 720 štátnych príslušníkov Nemecka. Väčšina z nich nemá 30 rokov a ženy z nich tvoria cca 20%. Zo spomínaných údajov ďalej vyplýva, že asi 1/3 z tohto počtu sa už vrátila do krajiny a približne 100 osôb našlo smrť vo vojne. Ide členov, salafistov, ktorí sú v tejto spolkovej krajine najpočetnejší - opäť údaje z konca júla t.r. - žije ich tam cca 7500. Treba poznamenať, že dnes v Nemecku žije asi 4 miliónov muzulmanov.

 

Federálnu vládu zaiste veľmi znepokojil aj ten fakt, že krajanská vláda Bavorska jej dala ultimátum - ak sa veci nepohnú vpred na vládnej úrovni, krajanská vláda riešenie vezme do vlastných rúk. V praxi by to mohlo znamenať, že príliv migrantov zastaví bavorský krajanský premiér a desaťtisíce utečencov sa začne hromadiť na hraniciach Rakúska a Nemecka. Rakúska šéfka rezortu vnútra k tomu povedala, že ak to Bavorsko urobí, i Rakúsko bude musieť spustiť intenzívnejšie a rozsiahlejšie kontroly. Bumerang sa vracia: ak Maďarsko uzavrie hranice aj s Chorvátskom - so Srbskom už to urobilo - určite vznikne celoeurópsky chaos, ktorý vyvolá vznik nových migračných trás. /Poznámka: cez Slovinsko a rakúske Alpy, alebo cez Maďarsko, Slovensko a Českú republiku do Nemecka?/.

 

Ďalším dôvodom reakcie nemeckej kancelárky môže byť ten fakt, že perspektívne , ak by neúnosne vzrástol počet muzulmanov v Nemecku, by musela čeliť návrhu Saudskej Arábie, ktorá už Nemecku navrhla, že zdarma postaví 200 nových mešít na nemeckom území...

 

Nový migračný zákon v Nemecku bude znamenať, že prichádzajúci imigranti namiesto doterajších 143 eur na osobu, dostanú bezhotovostné dávky, napr. poukážky na jedlo. Žiadatelia o azyl, ktorí už teraz žijú v oficiálnych prijímacích centrách, by už nemali prakticky dostávať žiadnu hotovosť na životné náklady.

 

Zákon sa osobitne sústredil na ekonomických migrantov z Balkánu. Nemecko totiž na zoznam krajín, do ktorých možno utečencov vrátiť, lebo sú bezpečné, pripísalo aj Kosovo, Albánsko a Čiernu Horu. A tí žiadatelia o azyl, ktorým žiadosť bude zamietnutá, budú vrátení rýchlejšie a bude im výrazne obmedzená finančná pomoc.

 

Proti novému zákonu už teraz prepukli v táboroch a centrách po celom Nemecku nepokoje a spory medzi rôznymi etnickými a náboženskými skupinami. Napr. v meste Kassel sa pobilo asi 400 migrantov a viacerí z nich boli zranení. Po nedávnom teroristickom útoku v centre tureckej Ankary reálne možno očakávať eskaláciu vzťahov medzi tureckými občanmi na území Nemecka a občanmi, ktorí sa hlásia ku kurdskej menšine v Nemecku. Údajne ich je asi 2 miliónov a nemajú nemecké št. občianstvo.

 

Vážne sa možno pozastaviť nad tým, že prečo nemecká vláda nepočítala s tým, že každý utečenec, ktorému sa podarí dostať do Nemecka, okamžite pošle túto dobrú správu domov, čím podnieti novú vlnu migrantov.

 

Ak je v Nemecku žiadosť o azyl schválená, utečenec má právo prizvať k sebe aj rodinných príslušníkov. Arabské rodiny do Nemecka preto posielajú svojich neplnoletých členov, lebo odôvodnene majú nádej, že tým získajú nárok na neskorší príchod ďalších rodinných príslušníkov.

 

Dnes je jasné, že s dôsledkami tejto utečeneckej vlny Nemecko sa bude vyrovnávať dlhé roky... A možný dopad na ďalšie členské krajiny únie, ak by migranti následne dostali povolenie na voľný pohyb a zamestnanie?

 

Aj vážený čitateľ už zrejme pozná odpoveď.