Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nech si vstúpia do svedomia – a to čím skôr! – Stanislav Kubánek

Slovenská justícia sa už roky nachádza v zložitej situácii a preto sa nemôžem čudovať, že jej nedôveruje takmer polovica občanov. S určitou pravidelnosťou sa opakujú vlny kritiky na adresu súdov i prokuratúry a tak naše médiá nemusia mať obavu, že v uhorkovej sezóne nebudú mať o čom písať. Na druhej strane u nás každá nová vláda vždy sľubuje, že problémy v slovenskom súdnictve, ktorých je stále dosť, sa pokúsi riešiť rôznymi  novelami a prijímaním nových zákonov. Samozrejme, je to veľmi zložitá a náročná úloha, veď pri tom musí byť zachovaná nezávislosť súdnej moci, ktorú zaručuje Ústava SR. Asi aj preto zostalo zo strany štátu a parlamentu väčšinou iba pri sľuboch.

 

S novou iniciatívou však prišla strana SMER-SD a dokonca sa k nej neskôr pridalo i KDH a priamo v hlasovaní v NR SR aj niektorí ďalší pravicoví poslanci. Znamená to, že náš návrh zákona o previerkach sudcov našiel podporu aj v opozícii! V tomto mojom príspevku nechcem analyzovať tento zákon, popísalo sa už o ňom a pohovorilo naozaj dosť, okrem toho sa nepovažujem za právneho experta. Chcem však obrátiť pozornosť na iné: na to, ako najmä SDKÚ-DS bojovala proti prijatiu zákona o previerkach sudcov, napriek tomu, že roky populisticky hlásala o potrebe akéhosi „biča“ na sudcov. Pritom nám nešlo o nejaké biče, ale o zmenu ústavy, pričom previerky majú sudcov svojím spôsobom chrániť pred pokusmi o vydieranie a rôznymi nežiaducimi  tlakmi zvonku. Mne však išlo o to, ako sa niektorí kolegovia v parlamente nedôstojne správajú. Aj v súvislosti s týmto zákonom. Prečo je tak proti nemu exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská? Prečo je zo strany jej kolegov toľko nekultúrnosti v NR SR a nedôstojných útokov voči tým z KDH a OĽaNO, ktorí sami prišli na to, že previerky sudcov majú podporiť?

 

Tento zákon a predovšetkým to, čo sa v súvislosti s ním dialo na parlamentnej pôde i mimo nej je len ďalším dôkazom toho, že s politickou kultúrou niektorých mojich kolegov a ich správaním sa nie je všetko v poriadku. V takýchto prípadoch sa zvykne hovoriť, že by si mali vstúpiť do svedomia. Čím skôr tak  urobia, tým lepšie.