Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nebezpečenstvo? (II.) – Arpád Popély

Prehupli sme sa do roku 2014, kedy vo svojej celej nahote sa majú prejaviť tendencie nacionalizmu v Európe. Áno, pôjde o voľby do Európskeho parlamentu v máji 2014. Treba povedať, že otázka maďarského dvojitého občianstva a prijatie zákona o Trianonskej mierovej zmluve v MR sú iba formálne vnútornými záležitosťami Maďarska. Týkajú sa bezprostredne celého regiónu. Ťažko totiž možno prehliadnuť, ak štátny tajomník MZV krajiny vyhlási, že „ dvojaké občianstvo je časťou úsilia o vybudovanie novej Európy“.

Podľa Zs. Németha však maďarský štát „ bude štátom všetkých Maďarov v počte 15 miliónov ľudí „. Spomínaný zákon platí už dlhšiu dobu a podľa známych štatistík - od júla 2010 k dnešnému dňu o maďarské občianstvo sa prihlásilo 550 osôb zo Slovenska. Je to veľa, či málo, pán štátny tajomník MR ? Avšak jedno je isté, že zákon má platiť u všetkých susedov Maďarska, s výnimkou územia Rakúska. Aj SR požaduje podobný kompromis a chce ísť rakúskou cestou – požaduje svoje vyňatie z účinnosti zákona. Veľmi správne sa pritom odvoláva na závery Benátskej komisie Rady Európy / je to vedecký poradný orgán Rady/. V lete 2013 Európsky súd pre ĽP v Štrasburgu zamietol sťažnosť dvoch bývalých občanov SR. Tí stratili občianstvo SR po nadobudnutí maďarského občianstva.

Vtedy minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák vyhlásil : „ Ktokoľvek tvrdí, že slovenský zákon je zlý, tak po rozhodnutí európskeho súdu má jasnú odpoveď, že nemá pravdu „Dodal, že s maďarským partnerom poverili expertov, aby predložili návrh na riešenie. Slovenský Ústavný súd zatiaľ o tejto veci nerozhodol. V týchto súvislostiach je zaujímavým faktom, že v novembri 2013 medzi reálne zmýšľajúcimi občanmi Maďarska vyvolalo značné rozhorčenie odhalenie busty fašistickému vodcovi M. Horthymu neďaleko budovy maďarské parlamentu. Všetky zahraničné agentúry to postrehli, ale súčasne poukázali na silný antisemitizmus v Maďarsku, kde krajne pravicový Jobbik – parlamentná strana – postavila bustu človeku, ktorý spojil krajinu s nacistickým Nemeckom. Jeden z poslancov maďarského parlamentu za Jobbik pri odhalení busty okrem iného povedal, že Horthy bol najväčším maďarským politikom 20. storočia... Treba ešte poznamenať, že v roku 2013 odhalili spomínanému človekovi bustu aj v Siófoku a v roku 2012 aj v mestečku Kereki... A ako to bude ďalej, dnes je ťažké predpovedať.

Treba však uviesť, že takýmito a podobnými nacionalistickými činmi pred voľbami do EP sa určite vychádza v ústrety a k popularizovaniu krajne pravicových strán v Európe a v našom susedstve. Možno vážený čitateľ uzná, že aj hádky a rozpory okolo plánovaného schválenia európskych inštitúcií na kontrolu bánk v členských krajinách únie môžu byť silným národným argumentom pre krajne pravicové sily v Európe. Quo vadis Europa?