Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nastane katastrofická nestabilita? – Dušan D. Kerný

Prudký, v posledných troch desaťročiach nevídaný  nárast výdavkov na zbrojenie vyvoláva veľa otázok. Predovšetkým ide o samotnú výšku sumy – podľa správy švédskeho inštitútu SIPRI pre rok 2023 sú to viac ako 2 bilióny dolárov na vojenské výdavky z čoho na západnú a strednú Európu pripadá 345 miliárd. Americké vojenské výdavky dosahujú 877 miliárd, predstavuje to 39 percent všetkých výdavskov vo svete na vojenské účely.

 

Pokiaľ ide napríklad o Ukrajinu úhrnne vojenské výdavky predstavujú 44 miliárd čo je 34 percent hrubého domáceho produktu. Pravda v tomto prípade treba rozdeľovať podiel spojeneckých štátov na dodávkach zbraní ako aj podiel trvalej miliardovej pomoci Európskej únie na udržanie chodu ukrajinského štátu. To je veľký  zložitý komplex, vyžaduje si osobitnú štúdiu.

 

Atómová hrozba

Celosvetový nárast zbrojenia a konfrontácie si však naliehavo vyžaduje pochopiť ako to vplýva na nárast ekologických problémov a tie môžu spôsobiť katastrofickú nestabilitu. Hrozbou sú aj jadrové zbrane.

 

Vo svete je vyše 12 512 jadrových hlavíc z toho je teraz o 86 v pohotovosti viac ako v roku 2022. Asi 2000 jadrových zbraní a nosičov je v stave pohotovosti na ruskej a americkej strane. To vytvára nové riziká nielen cieleného ale aj náhodného použitia. V obrovskom napätí informačnej vojny a vplyvu zápasu spravodajských služieb na tvorbu verejnej a politickej mienky narastá aj možnosť chybného odhadu zámerov. Napokon dodnes nemáme jasne definované konečné ciele toho čo chce NATO v ukrajinsko – ruskom „konflikte“ dosiahnuť. Pritom vojenská podpora EÚ a NATO pre Ukrajinu už teraz vytvorila novú realitu. Vzhľadom na rozsah a dlhodobosť politickej a vojenskej podpory je de facto Ukrajina, aj keď neplnoprávny pokiaľ ide o článok 5, akoby člen NATO.

 

Nárast konfrontácie zmenil aj pomery v európskom vojensko- priemyselnom komplexe. Konflikt a príprava ukrajinskej protiofenzívy poskytla priestor pre viac ako 300 nemeckých zbraňových systémov. Medzi nimi, okrem tanku Leopard, je to predovšetkým tank Gepard vybavený elektronikou a zbraňami na ničenie dronov, helikoptér a bojových lietadiel. Nasadenie Gepardov spôsobilo údajne, že ruské letectvo sa vyhýba oblastiam, kde sú nasadené. Preto Nemecko zvýši ich dodávky.

 

Nové sebavedomie zbrojárov

Vojna na Ukrajine zmenila aj názor na zbrojársky priemysel z negatívneho, kritického na pozitívny. Zbrojársky priemysel podľa šéfa koncernu vyrábajúceho tanky Leopard Franka Hauna získal nový, dobrý imidž. Koncern podľa nehi tankom Leopard 2 stanovil vlastne úroveň štandardu pre štáty NATO. Zároveň sa stala Ukrajina prvým zákazníkom koncernu pokiaľ ide o nový osemkolesový obrnený transportér. Vyniká plneautomatickým palebným systémom aj počas jazdy. Podľa koncernu ide o ojedinelý druh zbrane, je to revolučná zmena natoľko, že šéf koncernu sa počas skúšok stavil s americkými dôstojníkmi, že USA budú potrebovať najmenej desať rokov na to, aby vyvinuli niečo podobné.

Už toto sebavedomie hovorí dostatočne o zmene, revolučnej zmene v nemeckom zbrojárskom priemysle. Z toho vyplýva aj jednoznačný názor zbrojárov na to, že toľko diskutovaný ročný výdavok vo výške 2 percent hrubého domáceho produktu nebude stačiť. To sa zrejme bude ale týkať aj iných štátov NATO, medzi nimi zrejme aj Slovenska.