Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Namiesto okna do Európy, dvere do Ázie – Dušan Konček

Okno do Európy zavrela Putinovi Európa sama a tak ten si otvoril dvere do Ázie, nevídaným plynovým kontraktom s Čínou. Tejto ojedinelej hospodárskej a nepochybne aj vojenskej či politickej spolupráci je mnoho vecí, ktoré môžu Európu znepokojiť. A nielen Európu. Uvažuje sa o platbách v rubľoch a juanoch a nie dolároch, čim je ohrozený petrodolár. V ekonomickom fóre v Petrohrade Putin síce povedal, že plyn pôde do Číny z nových nálezísk na Sibíri, takže Európa sa nemusí ničoho obávať. Je to síce pravda, ale keď sa vyčerpajú zdroje z ktorých ide plyn do Európy, tie sibírske už pre Európu nebudú k dispozícii, čiže z dlhodobého hľadiska to nie je dobrá správa pre Európu, kde sa vlastne zdroje stenčujú na minimum. Bridlicový plyn z USA je skôr fikcia a ak by sa aj podarilo niečo urobiť jeho cena podľa odborníkov bude pre Európu raz taká ako z Ruska. Rokovania s Čínou o plyne sa vedú od roku 2004 a Číňania boli trpezliví až sa dočkali, trpezlivosť ruže prináša, lebo ceny plynového kontraktu sú obchodné tajomstvo, hoci niektorí tvrdia, že je to zhruba európska cena, čomu asi ťažko veriť. Tak či onak, dvere do Ázie si Rusko otvorilo dokorán a nemusí čakať na európske okno, ktoré mu otvárajú už desaťročie a nie a nie ho otvoriť. Rusko teda prestalo byť závislé na odbere plynu do Európy a to je poriadna zmena, ktorá môže mať za následok, že sa musí s Ruskom odteraz rokovať na úrovni – rovný s rovným bez kladenia akýchsi podmienok. Pritom ťažko zistiť, čo všetko sa Číne predrokovalo a aj dohodlo, tie podrobnosti budú vyskakovať na povrch počas celého roka a nebudú veľmi príjemné ani pre Európu a ani pre USA. Ale napríklad Čína zrušila výstavbu slnečnej elektrárne v Nevade a postaví ju na Kryme . Rusko bude čakať ako sa bude vyvíjať situácia v Bruseli po parlamentných voľbách, rovnako aj na to ako budú pokračovať rokovania o obchodnej spolupráci USA a EÚ a podľa toho bude koordinovať svoje ďalšie kroky. Doterajšie sankcie sa ukázali voči Rusku skôr smiešne a aj ako bumerang a tadiaľto cesta k spolupráci nevedie. Rusko otvorilo dvere do Ázie aj zo strategického záujmu, USA totiž začali uplatňovať Brzezinskeho koncepciu, ktorý vo svojich knihách hovorí:

Pre Ameriku je Európa hlavným platzdarmom do Euroázie. Rozšírenie Európy a rast krajín členov NATO zodpovedajú krátkodobým i dlhodobým záujmom Ameriky.

 

Takže platzdarm? Čiže Európa je len prostriedok na dosiahnutie cieľa? A aký je cieľ? Svetová vláda? Zrejme o tom hovorí Brzezinski. Samozrejme, že o tom. A Ukrajina je iba prvé kolo. A takto treba chápať aj ukrajinskú krízu.