Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Nakúpiť možno inokedy – Stanislav Kubánek

Počas tých rokov, doteraz prežitých vo funkcii poslanca NR SR som sa aktívne podieľal na prijatí solídneho počtu zákonov. I keď sa návrh niektorého z nich po dlhej a svedomitej príprave podarilo schváliť, život po čase ukázal, že ten zákon mohol znieť inakšie, že mal veľa, ako hovoríme, dier, nečudo, že sme sa ho potom snažili novelizovať. Samozrejme, sú aj také zákony, ktoré slúžia občanovi dlhú roky bez čo len maličkej zmeny a celý ten čas nepotrebujú žiadnu úpravu. Jednoducho sú dobré zákony a ešte lepšie, ale i horšie, ktoré už v čase prijatia sú tak trochu neaktuálne. Ale i tie najlepšie nie sú ideálne. Taký zákon možno porovnať s rozsudkom súdu v občianskej, alebo obchodnej záležitosti. Aj pri tom najspravodlivejšom rozhodnutí sa jedna strana bude cítiť ukrivdená.

 

Prepáčte, vážení čitatelia, že som sa tak trochu pustil do filozofovania o kvalite a zmysle zákonov vo všeobecnosti, i keď nie som právnik, ale technik. Musel som tak urobiť v súvislosti so zákonom o zákaze predaja počas dní, označených v kalendári ako štátne sviatky. Prekvapilo ma, že podobný zákon prijali pred časom aj v Českej republike a podobne ako u nás týka sa aj cirkevných sviatkov. Dokázali ho prijať v Česku, o ktorom sa hovorí, že je najateistickejšou krajinou v Európe a jeho občanom to vôbec nevadí. Tak napríklad u našich západných susedov na Veľkonočný pondelok museli byť zavreté všetky predajne s plochou nad 200 metrov štvorcových. Po prvýkrát sa tento zákon uplatnil ešte v minulom roku 28.októbra pri štátnom sviatku ČR. Ako sa dalo predpokladať, v ankete, ktorú na Veľkonočný pondelok vo večerných správach priniesla na obrazovky Česká televízia, zaznievali protichodné vyjadrenia. Väčšina respondentov sa však vyjadrila v tom zmysle, že pohodlne si mohli nakúpiť inokedy a zamestnanci týchto predajní si mohli oddýchnuť a sláviť s ostatnými.

 

A čo u nás? Žiadnu podobnú anketu som nevidel, i keď na Slovensku by sa výraznejšia väčšina vyslovila za nami prijatý zákon. O to viac ma prekvapili reakcie na tento zákon zo strany našich politických protivníkov a niektorých ekonómov. Ihneď po jeho prijatí. Zrazu im začalo tak veľmi záležať na tom, aby predavačky, pokladníčky a ďalší zamestnanci obchodnej siete neprišli o príplatky, ktoré dostávajú za prácu počas sviatkov a nedieľ. O to menej im už však záležalo na tom, aby kompletné rodiny slávili sviatky spolu, aby sa rodičia mohli viac venovať svojim deťom, pretože doteraz si to nemohli dovoliť. Tí, ktorí inokedy majú plné ústa slov o kresťanskom trávení sviatkov v rodinách ich teraz zamenili slovami – ako k tomu príde matka, alebo otec, alebo obaja keď nedostanú príplatky za prácu počas sviatkov! Nuž, jednoducho farizejstvo. Akosi pozabudli na to, že práve vďake strane SMER-SD všetkým veľkým obchodným reťazcom nezostalo už pred časom nič iné, iba ľuďom, u nich zamestnaných zvýšiť mzdu. Z dvoch príčin: navrhli sme zvýšiť minimálnu mzdu na 435 eur – a aj sme presadili prijatie takéhoto zákona. Okrem toho tým, že pomáhame znižovať nezamestnanosť tak už výrazne klesol počet tých, ktorí boli ochotní pracovať v spomínaných reťazcoch za ponúkané mzdy.

 

Na celej záležitosti bolo zaujímavé to, že ani odbory, ani samotní zamestnanci, ktorých sa zákaz o predaji počas rozšíreného počtu sviatočných dní konkrétne týka, nevyšli do ulíc demonštrovať, alebo dokonca štrajkovať. O to viac prijatý zákon kritizovali tí, ktorí sa nikdy nezaujímali o platy predavačiek a ďalších zamestnancov obchodov a ktorí ani doteraz to nevedia. Keby ste sa ich opýtali aká je u nás minimálna mzda, tak prevažná väčšina z tých tzv. bojovníkov za práva zamestnancov obchodov, aby za prácu cez sviatok dostali o niekoľko eur viac, by nedokázala správne odpovedať. Čo už ich zaujíma nejaký minimálny plat, keď oni ho majú aj päť i viac násobne vyšší...