Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Najskôr veľká sláva, potom nie menšie zabudnutie – Vladimír Mezencev

Základný kameň pamätníka košickým olympionikom zarastá trávou

 

Pred desiatimi rokmi s veľkou slávou položili základný kameň budúceho pamätníka olympionikov, ktorým by mesto vzdávalo úctu všetkým tým Košičanom, súťažiacim na najvýznamnejších športových sviatkoch na našej planéte. Rátalo sa i s tým že na podstavci pamätníka budú umiestnené tabuľky s menami tých, ktorí reprezentovali svoju domovinu a v neposlednom rade mesto, v ktorom sa narodili, alebo sa stalo ich trvalým domovom.

Ako to pri takýchto príležitostiach býva, sľubov zaznelo skutočne dosť. Napríklad aj to, že pamätník bude v priebehu dvoch-troch rokov postavený. Žiaľ, odvtedy sa neurobilo nič. Základný kameň, umiestnený na trávnatej ploche medzi ulicami Štúrova a Rastislavova, je občas zarastený tak, že z neho takmer nič nevidieť.

Po veľkej sláve a veľkých slovách pri ukladaní základného kameňa košických olympionikov však zostalo už veľmi málo. Teda len ten často zarastený kameň. Síce sa vymenili primátori, Richarda Rašiho vystriedal Jaroslav Polaček, ale i ten funkcionárom Olympijského klubu Košice sľúbil, že pamätník raz bude. Je síce pravda, že medzitým bola pandémia, došlo k ruskej agresii na Ukrajine, ale desaťročie je predsa desať rokov!

Na druhej strane si však kritické slová zaslúžia aj predstavitelia a členovia Olympijského klubu v Košiciach, iniciátori postavenia tohto pamätníka. Predovšetkým preto, lebo sa stále nedohodli, ako vlastne tento znak úcty všetkým olympionikom z mesta bude vyzerať. Spočiatku existovali dva projekty – niektorým z nich nevyhovoval jeden, iným druhý, ďalším ani jeden. Zrazu už nebolo dobré ani umiestnenie pamätníka. Vraj tam medzi Štúrovou a Rastislavovou bude v akomsi závetrí. Je to síce rušná križovatka, ale ľudia sa cez ňu ponáhľajú rôznymi smermi – k autobusovej zastávke smerom k Fakultnej nemocnici L. Pasteura, ďalší k budove súdov, iní ku KR Policajného zboru či Steel aréne, Zimnému štadiónu L. Trojáka... Najradšej by tento základný kameň premiestnili k Auparku, niekde na Hlavnú ulicu či dokonca na nám. L. Novomeského... Zazneli aj hlasy, že by pamätník mal byť venovaný nielen košickým olympionikom, ale všetkým z celého Košického kraja.

Čo teda bude so základným kameňom a samotným pamätníkom venovanému dejinám olympijského hnutia v Košiciach a účastníkom či už zimných alebo letných olympijských hier z druhého najväčšieho mesta Slovenska ďalej? Na súčasný stav a jeho kritiku si určite spomenú niektorí kandidáti na primátora, resp. starostov v nadchádzajúcej kampani pred jesennými komunálnymi voľbami s tým, že oni ho už nenechajú zarastať trávou. Nuž, uvidíme, čo s výstavbou pamätníka bude po voľbách...