Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Najmladšia zo všetkých „vylovila“ z vody až tri medaily – Vladimír Mezencev

Na tréningy musí chodiť aj tristo kilometrov!

To dievča už poriadne šokovalo tých, ktorí sa venujú kanoistike na divokých vodách, najúspešnejšiemu slovenskému športu u nás od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Už ako 11-ročná vyhrala kategóriu žien na Košickom vodáckom maratóne. Bolo to v roku 2016. To, že nešlo o náhodu, resp. enormnú dávku šťastia potvrdila v ďalších dvoch rokoch a v tom minulom získala cenný pohár do trvalého vlastníctva. V minulom roku na KVM dokonca ukázala chrbát aj všetkým mužom, zo všetkých účastníkov dosiahla najrýchlejší čas!

 

Košičanka Zuzka Paňková bola najmladšou účastníčkou aj na júlových majstrovstvách Európy vo vodnom slalome juniorov v L. Mikuláši a svetovom šampionáte v tej istej vekovej kategórii – do 18 rokov v poľskom Krakove.  Síce najmladšia, no domov sa vrátila s tromi medailami z kovu a jednou tzv. zemiakovou za 4. miesto v Poľsku. „Iba 0,6 sekundy mi chýbali k bronzu. Poplakala som si, ale čo už... Až neskôr som si uvedomila, že aj to štvrté miesto je veľký úspech. Veď na štarte sa nás zišlo až 56 dievčat a do finále sa dostalo iba desať z nich. V semifinále som skončila dokonca druhá, ale to nebolo podstatné“, povedala po návrate domov táto žiačka ZŠ Park Angelinum v Košiciach.

 

Z Liptova si priviezla dve medaily zo súťaže hliadok junioriek, striebornú z kajaku a bronzovú z kanoe. Okrem toho v individuálnych pretekoch v K1 obsadila 6.miesto. Ale ani z Krakova napriek smole v pretekoch na kajaku neprišla bez medaile, ušla sa jej v hliadkach 3xK1 za 3.miesto. Zuzka až v novembri bude mať pätnásť, pričom prevažná väčšina jej súperiek bola od nej staršia o 3-4 roky. „Mojou prednosťou bolo asi aj to, že si ma nikto nevšímal, pretože ma nikto nepoznal, veď pre mňa to bol prvý štart na takomto veľkom podujatí. Niektoré dievčatá už mali skúseností z veľkých súťaží z minulých rokov. Pre nich som bola len akési dievčatko ktoré na takýchto majstrovstvách nemá čo robiť. Začali si ma obzerať až po prvej jazde v individuálnej súťaži kajakárok, v ktorej som sa zo Sloveniek umiestnila najlepšie“, usmieva sa skromná žiačka základnej školy, ktorej však nechýba patričná dávka sebavedomia.

 

ĎALEKO NA TRÉNINGY

Väčšina z nás pri informácii, že trénovať musí chodiť až do 300 km vzdialeného Krakova, tak iba nechápavo a najmä neveriaco zakrúti hlavou. Nuž, o niečo bližšie je do Liptovského Mikuláša, ale ešte omnoho ďalej do Čuňova pri Bratislave. Žiaľ, nemá na výber. To sú tri najbližšie miesta kde sa nachádzajú umelé kanály. Bez prípravy na nich je dnes už nemožné dostať sa do európskej či svetovej špičky.

 

Darmo, moderná kanoistika na divokých vodách sa v súčasnosti nezaobíde bez umelých kanálov. Pod hrubými nánosmi prachu leží kompletná dokumentácia na výstavbu umelého kanála na Hornáde pri Vyšnom Opátskom. V súčasnosti sa pre zmenu hovorí o kanáli v severnej časti Košíc pri Ťahanovciach. Tí, ktorí na kanál čakajú celé desaťročia neveria, že sa ho dožijú. Zuzka Paňková aj v tomto srší optimizmom a verí, že v Hornáde nepretečie až tak veľa vody, než v ňom bude trénovať i pretekať. Teraz ju však už funkcionári i tréneri pomaly pripravujú na to, že po absolvovaní základnej školy by mala odísť do Bratislavy. V rodných Košiciach nateraz nie je záruka rastu jej výkonnosti. Tak dievča s rodičmi má nad čím premýšľať. Iné východisko než zmeniť pôsobisko však asi nebude, veď tak to urobili už aj iné talenty z východného Slovenska, ktoré z kanálov na Liptove či Čuňove to dotiahli až k olympijským medailám. Dokonca zlatým. Čerstvá medailistka z juniorských majstrovstiev sveta i Európy sa však teraz najlepšie cíti pod dohľadom svojho košického trénera Petra Murcka /obaja Slávia VŠVF Košice/. Ten má nemalý podiel na jej úspechoch, veď okrem toho, že ju trénuje ju aj vozí stovky kilometrov na tréningy.

 

Zuzka Paňková doslova vyrástla na vode. Jej starí rodičia i rodičia absolvovali množstvo splavov na Hornáde, Dunajci, ale aj na významných riekach nášho kontinentu. Už od plienkového veku ju brávali so sebou.

 

TRÚFA SI NA ĎALŠIE

Tento vydarený rok zakončí prvú októbrovú sobotu na jubilejnom 50. Košickom vodáckom maratóne na Hornáde. Po troch za sebou idúcich víťazstvách v kategórii žien si trúfa i na to štvrté...  „Samozrejme, pokúsim sa opäť vyhrať, ale s takýmto predsavzatím určite nastúpia na štart aj mnohé moje konkurentky. Košický vodácky maratón mám veľmi rada, je to také nevšedné podujatie na ktorom sa súperi na seba usmievajú, priateľsky sa zvítajú, porozprávajú medzi sebou – ale potom ide do tuhého.  Ešte bližšie majú k sebe po dojazde do cieľa. Zaujímavé je i to, že na týchto pretekoch sa stretávajú celé rodiny, teda niekoľko generácií. V každom prípade na päťdesiaty Košický vodácky maratón sa veľmi teším. Na všetko – na trať, množstvo známych a samozrejme i na súperky“, povedala nám naša najmladšia medailistka z tohtoročných majstrovstiev sveta a Európy juniorov vo vodnom slalome.