Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NAFUKOVACIA PANNA – Štefan Nižňanský

 

Z inaugurácie Čaputovej isto zbledne závisťou nielen anglická kráľovná Alžbeta, ale aj Donald Trump či Vladimir Putin.

Pätnásteho júna 2019 nastúpi do Grasalkovičovho paláca prvá slovenská prezidentka. No kým zasadne po prvý raz na trón hlavy štátu, „diali sa veci“...

 

Kytica od V.I.P. zločinca

Spomeňme len opakované kytice od zúfalého odchádzajúceho predchodcu v úrade Andreja Kisku v okatej snahe nakloniť si ju na zhovievavé udelenie budúcej amnestie vybraným V.I.P. zločincom. Pre každý prípad i pre strýčka príhodu... Potom aj prvý súkromný zahraničný výlet Zuzany Čaputovej do susednej Českej republiky bez záujmu stretnúť sa s nájomníkom Pražského hradu Milošom Zemanom alebo s premiérom Andrejom Babišom. Zato si v utorok 10. apríla pred koncertom Boba Dylana v Prahe dala na večeru niečo drobné s kniežaťom Karlom Schwarzenbergom. Počas stretnutia s čestným predsedom politickej strany TOP 09 ju sprevádzali štátni ochrankári, ktorých jej pridelil ešte Úrad pre ochranu ústavných činiteľov. Zrejme ju však nestrážili dobre alebo nedodržali dostatočne hlboký predklon. Lebo už vzápätí sa do výberu drsných prezidentkiných mužov zapojil súkromník.

 

Brat Strapák v akcii

Týždenník Plus 7 dní priniesol informáciu, že „pre novú prezidentku Zuzanu Čaputovú vyberal ochranku jej brat Daniel Strapák, ktorý je členom strany Progresívne Slovensko a mal figurovať aj v kauze daňových podvodov, kde jeho firmy dlžia štátu na daniach viac ako 5 miliónov eur“. V tomto našom mafiánskom štáte (podľa slov Andreja Kisku) je možné kadečo. Nejaký podnikateľ a regionálny politik, hoci je náhodou bratom budúcej prezidentky, môže jednoducho prísť na elitný policajný útvar a určovať, ktorý je ten správny chlapík na pozíciu osobného strážcu hlavy štátu. Uvidíme, či sa mu podarilo vybrať Kevina Costnera, keďže popoluška z pezinskej skládky nie je ani speváčka, ani sympatická či charizmatická ako Whitney Houston. O to viac ju treba naondulovať, upraviť, prikrášliť, stvoriť. Jednoducho – nafúknuť... Začalo sa to udelením Goldmanovej environmentálnej ceny Zuzane Čaputovej v San Franciscu ešte v apríli 2019. Spravodajská televízia Euronews v utorok 6. mája oznámila, že „Zuzana Čaputová, nastávajúca prezidentka Slovenskej republiky, sa stala Európskou osobnosťou roka“. Televízia na svojej internetovej stránke spresnila, že cena Európska osobnosť roka sa udeľuje európskym lídrom za mimoriadne úspechy v oblasti politiky, obchodu a inovácií a týka sa mužov a žien, „ktorí formujú Európu“. Ak si ktokoľvek pozorne prečíta túto vetu opakovane, postrehne v nej manipuláciu i lož. Čaputová dostala tiež ocenenie od slovenských ochranárov, ktorí jej 7. júna udelili  titul „ambasádorka životného prostredia“. Napriek tomu, že pravda o Čaputovej a jej bezhraničných zásluhách na likvidácii pezinskej skládky sa už dostala na svetlo sveta.

 

Snehulienka a sedem trpaslíkov

K nechutnej adorácii podivuhodných kruhov a nečitateľných organizácií teraz prikladajú nie svoje polienko, no hneď celú veľkú kladu naše verejnoprávne médiá. Pri príležitosti inaugurácie prvej slovenskej prezidentky chystá RTVS na televíznej Jednotke a v éteri Rádia Slovensko veľkolepý prenos zo slávnostného ceremoniálu, zábery zo zákulisia inaugurácie či prezidentského paláca. Médiá sa predbiehajú v informáciách, že z Reduty, Dómu sv. Martina a spred prezidentského paláca sa priamo do vysielania prihlásia traja redaktori, technickú časť televízneho vysielania zabezpečí takmer 80 technikov. V rámci štúdií zriadených priamo v epicentrách udalostí bude 36 kameramanov, päť osvetľovačov, štyria strihači, 12 technikov a štyria režiséri. Celý priebeh inaugurácie bude snímať 34 kamier a prinášať divákom cez štyri prenosové vozy, rovnaký počet DSNG satelitných vozov a tri elektrické agregáty. Anglická kráľovná Alžbeta spolu s oboma hlavami najväčších veľmocí Putinom a Trumpom zbledli závisťou... Naši bývalí prezidenti Rudolf Schuster s Ivanom Gašparovičom len nechápavo krútia hlavami. Asi preto, že oni neboli tými správnymi v tom správnom čase. Zuzana Čaputová bude prvou ženou v kresle prezidenta Slovenskej republiky. Ak sa jej životného príbehu chopí ďalší hocijaký, aj neskúsený, no o to viac zaplatený spisovateľ, do fondu svetovej literatúry môže pribudnúť rozprávka o premene Popolušky na Snehulienku so siedmimi trpaslíkmi (Leško, Strižinec, Rizman, Burgr, Kubina, Talian, Šimečka).

 

Fejkový Dobrý anjel

Zaujímavé by bolo zistiť, či ide o dobrovoľnú produkčnú a programovú nadprácu RTVS alebo o dôsledok politického výtlaku či nátlaku... Netreba predsa zabúdať, že do Grasalkovičovho paláca vojde Čaputová hlavnou bránou ako hlava štátu s najslabším mandátom od hŕstky voličov v histórii. Preto je potrebné riadne ju nafúknuť. Držme prezidentke palce aj my ostatní a želajme si, aby ju minul osud tradičnej nafukovacej panny na jedno použitie. A tiež, aby úrad (na rozdiel od kampane) vykonávala čestne, tvorivo, konštruktívne, v súlade s Ústavou SR a nezávisle v záujme všetkých občanov republiky. Nech po piatich rokoch prezidentského mandátu neopúšťa Grasalkovičov palác na smetisko dejín zadnými vrátkami ako jej predchodca Andrej Kiska. Veď i jeho médiá hlavného finančného prúdu vymaľovali v roku 2014 do podoby Dobrého anjela. Dnes vieme, že fejkového.