Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Na Slovensku sa znovu sa blížia voľby – Arpád Popély

Vo voľbách do samosprávnych krajov v roku 2013 zo stoviek kandidátov na poslancov tri rómske strany postavili 32 kandidátov. Najviac - 20 - ich mala Strana rómskej koalície. Ani kandidáti Rómskej iniciatívy Slovenska, ani Strany rómskej únie Slovenska neuspeli vo voľbách. Jediným Rómom, ktorý vtedy voľbách uspel je Stanislav Vospálek, ktorý kandidoval vo volebnom obvode Spišská Nová Ves za koalíciu KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd. Volebné fiasko zažili obaja rómski kandidáti na župana, ktorí kandidovali v Banskobystrickom kraj. Na Spiši, ale aj na Šariši, podľa rómskych agentúr bolo cítiť, že občanom rómskej národnosti sú voľby vzdialené. Napríklad z osady Strelník pri Letanovciach z približne 900 Rómov boli voliť len dve ženy... Takisto mizivé percento bolo voliť aj z 3.978 celkovo zapísaných voličov na Luníku IX. v Košiciach.

 

V tohtoročných voľbách o post starostu na košickom sídlisku Luník IX. sa oficiálne uchádzajú 5 kandidáti: súčasný starosta zo Strany rómskej únie, ďalší kandidáti sú zo strany Sieť, Strana práce, Strana rómskej koalície z NEKA. V celoslovenskom merítku rómske politické strany v tohtoročných komunálnych voľbách postavia svojich nominantov vo všetkých krajoch – okrem bratislavského samosprávneho kraja. Jedna z nich, napríklad chce postaviť približne 800 nominantov, iná viac ako 400 – z toho 20 kandidátov na post šéfa samosprávy.

 

Niektoré agentúry dňa 7.11.2013, dva dni pred konaním volieb, vydali Výzvu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Citujem: „Apelujem na kandidátov na poslancov do zastupiteľstiev vyšších územných celkov, aby nezneužívali chudobu voličov v rómskych komunitách, ich slabé právne vedomie, a aby nenabádali Rómov na predaj svojho hlasu v snahe dosiahnuť takýmto pokútnym spôsobom lepší volebný výsledok. Žiadny región si nezaslúži, aby sa kandidát na volebnú funkciu dostal podlým spôsobom. Nezaslúžia si to ani samotní Rómovia, ale ani majorita, ktorá v regióne žije.“ Máte pravdu pán splnomocnenec vlády!!!

 

V týchto súvislostiach agentúry informovali o tom, že polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie z kupovania hlasov v spomínaných voľbách v obciach na východe Slovenska. Je veľmi zvláštne a príklad z Jarovníc v roku 2013 ukázal, že to bol Róm, ktorý bol podozrivý z kupovania hlasov.

Bude zaujímavé sledovať ako sa bude vyvíjať situácia v týchto súvislostiach pred a počas tohtoročných volieb...

 

Arpád Popély, člen Únie slovenských novinárov