Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Na čo potrebuje Slovensko až 14 stíhačiek? – Vladimír Dobrovič

Slovensko nakúpi 14 taktických nadzvukových stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72 a v súvislosti s tým uzatvorí príslušné zmluvné vzťahy s vládou USA. Slovensko za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur.


Podľa vyjadrenia predsedu vlády SR Petra Pellegriniho bola ponuka vlády USA  vyhodnotená ako ekonomicky najvýhodnejšie a technicky najlepšie riešenie. Z hľadiska nákladovosti počas celého viac ako 30-ročného životného cyklu stíhačiek je podľa premiéra o osem percent lacnejšia ako ponuka vlády Švédska na stíhacie stroje JAS-39 C/D Gripen.

 

Samotná prvotná investícia do amerických strojov, v porovnaní so švédskymi, je podľa medializovaných informácií vyššia o niekoľko sto miliónov eur.

Nebudem polemizovať o uvedených údajoch. Kladiem si však, tak ako zrejme viacerí naši občania otázku: Potrebujeme stíhačky pre našu bezpečnosť, alebo pre niečo iné? Podľa mne dostupných údajov na ochranu vzdušného priestoru Slovenska tieto útočné bojové lietadlá nepotrebujeme. Od západu sme, dostatočne chránený (dúfam) členstvom v Severoatlantickej aliancii. Čo sa týka našich východných hraníc, neustále sa nám síce  vnucuje, že nás ohrozuje Rusko. Podľa môjho názoru nejde o reálne nebezpečenstvo, ale v štýle špeciálnej propagandy vytvárané imaginárne nebezpečenstvo s cieľom zvyšovať protiruskú hystériu medzi našimi obyvateľmi na zdôvodnenie neúmerne vysokých výdavkov na zbrojenie vo výške až 2 percent.

 

Akosi tvorcovia dnešnej vojenskopolitickej ideológie pritom vedome zabúdajú, že to bol práve nemecký nacizmus, ktorý rozpútal 2. sv. vojnu, pričom sa usiloval vykynožiť slovanské národy (teda aj Slovenský národ). Len zásluhou historického víťazstva Sovietskeho zväzu (nášho osloboditeľa) a jeho Červenej armády nad fašistickým Nemeckom sme mohli žiť celé desaťročia v mieri.

Domnievam sa, že nákup 14 stíhačiek je výsledkom realizácie ekonomických záujmov osôb ovládajúcich vojenskopolitickú oblasť podnikania a to bez ohľadu na stranícke tričko.

Súhlasím aj so zverejneným názorom poslanca NR SR Ľubomíra Galka, podľa ktorého americké stíhačky nie sú na to, aby naháňali vetrone, ale sú to bojové lietadlá určené na intenzívne akcie. Ak ich Slovensko kúpi iba na obranu vzdušného priestoru, sú to vyhodené peniaze. Ak má s nimi iné plány, teda nasadiť ich do akcií v zahraničí - do Sýrie, Líbye a Afganistanu, treba to podľa Ľ. Galka povedať občanom otvorene.

 

Som presvedčený, že by sa 1,589 miliardy eur mohlo využiť zmysluplnejšie. S nákupom zbraní by sa vláda, ktorá deklaruje, že je sociálna a národne orientovaná nemala ponáhľať. Mala by uprednostniť ďalšie zlepšovanie života bežných ľudí, ktorí nič nezdedili, nič si z desiatky rokov budovaného majetku neprivlastnili (ani v súlade so zákonmi) a živia sa len vlastnou prácou.