Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Našou úlohou je prijať kategorické riešenia v druhom pilieri – Robert Fico

Bratislava 16. januára (TASR) - Premiér Robert Fico avizoval, že jeho vláda musí prijať "kategorické riešenia" v 2. pilieri. "Je nevýhodný pre ľudí, ktorí majú vyšší vek, pre ľudí s nižšími príjmami. Toto všetko sa dnes absolútne potvrdilo. Mali sme pravdu, keď sme druhý pilier kritizovali. To, čo sa udialo pri výplate prvých 3000 dôchodkov, úplne potvrdilo naše výhrady. Môžem potvrdiť, že našou úlohou už nie je nič iné len prijať kategorické riešenia. Budeme vás o nich informovať na budúci týždeň," avizoval na dnešnej tlačovej konferencii Fico.

 

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) o súčasnej situácii v 2. pilieri v rámci pracovného stretnutia rokoval so životnými poisťovňami, dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS), Národnou bankou Slovenska (NBS), ako aj zástupcami Ministerstva financií (MF) SR. "Pomenovali sa otázky, ktoré s problematikou súvisia. Ostali aj nejaké konkrétne úlohy. V istom časovom období, možno týždňa - dvoch, vás budeme informovať o záveroch vyplývajúcich z tohto rokovania," priblížil Richter.

 

Zároveň uviedol, že v 2. pilieri dosiahne zhodnotenie úspor približne 250.000 až 300.000 sporiteľov. "Je to výsledok masívnej kampane. Viacerí boli podvedení, podľahli masívnej kampani zo strany pravicových politikov a teraz sa preukazuje výsledok," uviedol príčiny nízkych prvých dôchodkov z 2. piliera Richter. Opoziční poslanci Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), Jozef Mihál (SaS) aj Ivan Švejna (Most-Híd) vyzvali vládu, aby urýchlene novelizovala zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Dôvodom sú práve nízke dôchodky, ktoré dostanú z 2. piliera prví dôchodcovia.

 

Mihál upozornil, že strana SaS pri schvaľovaní novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení žiadala umožnenie výplaty dôchodkov aj iným subjektom, napríklad bankám alebo samotným dôchodkovým správcovským spoločnostiam, a aby možnosti výplaty dôchodkov boli rozšírené aj na takzvaný programový výber. Ministerstvo však tieto pripomienky neprijalo. "Tak sa stalo to, čo sa dalo čakať. Dôchodky budú vyplácať len tri životné poisťovne. Konkurencia medzi nimi je tak minimálna a dokonca hrozí podozrenie z kartelových dohôd," tvrdí Mihál.

 

Opozičná strana SDKÚ-DS sa obáva, že pri razantných krokoch, ktoré avizoval Robert Fico, sa jeho kabinet bude inšpirovať maďarským premiérom Viktorom Orbánom. "Robert Fico sa pravdepodobne znovu ide pokúsiť okradnúť sporiteľov v 2. pilieri o ich úspory. Na tlačovej konferencii ohlásil kategorické riešenia, čo môže znamenať ďalší pokus o znárodnenie 2. piliera. Je v ňom nasporených už vyše 6 miliárd eur na súkromných účtoch sporiteľov, v ich vlastníctve," skonštatoval v stanovisku pre médiá exminister práce a zakladateľ 2. piliera Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).