Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Národné parlamenty by mali byť v EÚ aktívnejšie, zhodli sa Paška a Broekers-Knol

Bratislava 19. februára (TASR) - Národné parlamenty by mali zohrávať v Európskej únii (EÚ) aktívnejšiu úlohu. Zhodli sa na tom dnes predseda Národnej rady SR Pavol Paška a predsedníčka Senátu Holandského kráľovstva Ankie Broekers-Knol, ktorá je na historicky prvej oficiálnej návšteve Slovenska.

Broekers-Knol poukázala na diskusie o budúcnosti EÚ a o národných inštitúciách a ich kompetenciách voči právomociam na úrovni únie. "Rovnako prebieha debata o úlohe národných parlamentov, kde konkrétne by mali pôsobiť na úrovni únie. S pánom Paškom sme sa rozprávali na túto tému, či už pri tvorbe európskej legislatívy, či pri ďalších inštitútoch EÚ by národné parlamenty mali zohrávať aktívnejšiu úlohu," povedala. Niektorí ľudia podľa nej cítia, že Brusel dnes riadi každý aspekt ich života. "Som presvedčená, že my z úrovne národných parlamentov máme do tejto debaty čo povedať a je našou úlohou a povinnosťou v tejto oblasti pôsobiť," doplnila. Šéfka Senátu vyzdvihla benefity, ktoré EÚ priniesla členským štátom, napríklad mier, prosperitu a v neposlednom rade otvorenie hraníc. Treba to podľa nej neustále zdôrazňovať.

Tému národných parlamentov by chceli partneri vniesť aj do agendy Predsedníctva v Rade EÚ. "Zhodli sme sa, že sa pokúsime nadniesť témy našich národných parlamentov a že sa pokúsime do prirodzenej predsedníckej agendy vniesť aj silnú polohu postavenia národných parlamentov, subsidiarity, fungovania Európskeho parlamentu a z toho vyplývajúcich kompetencií štátov," povedal Paška. Partneri hovorili teda aj o Predsedníctve v Rade EÚ. "Holandsko je tam spolu s nami a s Maltou. Bude odovzdávať predsedníctvo Slovensku do druhého polroka 2016. Na rokovaní sme hovorili aj o pokračovaní v spolupráci v rámci nášho predsedníctva v rade," uviedol Paška. Zmienili sa aj o ekonomickom rozmere parlamentnej diplomacie a o spoločných postupoch v rámci členstva v EÚ.