Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NÁZORY: Vypovedaním zmluvy o Gabčíkove nemôže štát stratiť – Robert Fico

Bratislava 14. decembra (TASR) – Na vypovedaní zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo Slovenským elektrárňam (SE) nemôže štát stratiť. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. Predseda vlády vyčíslil, že pri podiele 35 % z výnosov Gabčíkova dostali SE s talianskou spoločnosťou Enel ako väčšinovým akcionárom za osem rokov prevádzky už 340 miliónov eur. Zmluva je pritom uzatvorená na 30 rokov. "My sme v pozícii výhra – výhra. Nemáme čo stratiť, môžeme len získať," zdôraznil.

 

Zároveň zopakoval, že pri porušeniach dohôd, ktoré tam boli, by Slovensku nemali hroziť žiadne náhrady škôd alebo prepadnutých ziskov. "Ja som úplne komfortný s týmto rozhodnutím," povedal Fico. Aj v prípade Gabčíkova sa vláda podľa jeho slov usiluje vyrovnať s privatizáciou, podobne ako pri bratislavskom letisku, Transpetrole či matke Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). "Snažíme sa, aby štát mal väčší vplyv v strategických podnikoch," konštatoval.

 Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) v relácii pripomenul, že jedným z dôvodov vypovedania zmluvy Slovenským elektrárňam bolo zatajovanie informácií. Štát podľa neho nevie, či zvyšných 65 % zisku z Gabčíkova, ktoré mu Enel vypláca, je korektných. "Oni nám dodnes nechceli ukázať žiadne čísla," uviedol s tým, že sa dohodli na audite nadnárodnej spoločnosti.

 

"Len za rok 2010 došlo k zisteniu, že SE, teda Enel, oklamal štát a zatajil tržby asi na úrovni 800.000 eur. Koľko tam musí byť toho zahmlievania, keď ich dvorný audítor povedal, že 800.000 je rozdiel?" pýtal sa.

 Žiga ďalej upozornil, že Enel odďaľuje generálne opravy turbín, ktorých dvadsaťročná životnosť uplynula v roku 2012. Oprava každej z ôsmich turbín stojí podľa neho asi 10 miliónov eur. "V roku 2006 podpísali zmluvu na 30 rokov. Keď oni začnú robiť opravy v roku 2016 až 2017, 20 rokov životnosti turbín bude v roku 2036 až 2037, keď to budú musieť vrátiť štátu. Čiže oni vydrancujú tieto turbíny a potom to vrátia štátu, aby robil generálne opravy za vlastné," domnieva sa šéf envirorezortu.