Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
NÁZORY: Vákuum, ktoré vyplňujeme – Daniel Bachát
Svet v očakávaní zmien
Vzhľadom k tomu, že slovenské média z dôvodu samo či seba cenzúry, alebo cenzúry svojich vydavateľov ergo mecenášov budú mlčať ako voš pod chrastou, alebo vytrhať vety z kontextov, prinášame ohlasy zahraničných médií na rokovanie OSN pri jej 70. ročnom jubileu, hlavne na očakávaný prejav ruského prezidenta Vladimíra Putina.
„Vy vôbec chápete teraz, čo ste spôsobili“, práve tieto emociálne slová z prejavu V. Putina trónili v titulku na obrazovke americkej televíznej stanice CNBS, píšu „Expert Online“ V článku sa píše, že ruský prezident urobil výčitky organizátorom demokratických revolúcií Na Blízkom Východe a upozornil účastníkov zasadania OSN, že boli to oni, ktorí priviedli na svet „Islamský štát“/ v Rusku zakázaná skupina/ s ktorým dnes musí bojovať celý svet.
Neostala bez pozornosti amerických novinárov ani výzva Vladimíra Putina k širokej medzinárodnej koalícii pre boj s Islamským štátom a jej prirovnanie k antihitlerovskej koalícii pred sedemdesiatimi rokmi. Britský „Telegraph“ na tvrdú čo sa týka ducha, ale zdržanlivú a uvážlivú formu kritiky prezidenta RF na adresu predstaviteľov západných vlád, ktoré robia „sociálne experimenty“ na iných národoch. Tieto „experimenty“ sú podľa V. Putina hlavnými príčinami chaosu na Blízkom Východe. Čo sa týka očakávaného návrhu V. Putina o vytvorení širokej koalície proti teroristom, korešpondent britského vydania Roland Olyphant ho nazval „gambitom“ zahraničnej politiky, ktorá robí Rusko súperom USA v boji za líderstvo v riešení sýrskej krízy. Telegraph objasňuje, že Putin dal jasne najavo všetkým a v prvom rade USA, že sa nechystá „vzdať sa“ Bašara Asada. Možnosť takéhoto scenára, pripomína, posudzovala sa v posledných dňoch.
„Washington Post“ sa tiež venuje tejto téme a obracia pozornosť na ten fakt, že otázka budúcnosti sýrskeho prezidenta je kľúčovým momentom rôznorodosti názorov medzi Putinom a Obamom.
„New York Times“ si všíma, že napätie medzi ruským a americkým prezidentom bolo možno zaznamenať v momente, keď sa V. Putin objavil medzi múrmi OSN. Na slávnostných raňajkách robil generálny tajomník OSN všetko možné, aby rozsadil Putina a Obamu, aby nedopustil neželanú situáciu. New York Times usudzujú, že Putinovi sa podarilo dobehnúť Obamu, čo sa týka Sýrie a je o krok pred ním. Vydanie ma na mysli návrh ruského prezidenta na vytvorenie širokej medzinárodnej koalície a posúdiť tento návrh na Rade bezpečnosti OSN, hoci nie je zatiaľ jasné, ako na tieto veci zareaguje Biely dom. Putinovi sa však podarilo udiviť administráciu Obamu svojou činnosťou Sýrii a vzájomnými činnosťami s Iránom a Irakom v tejto otázke, píšu noviny. Tým možno objasniť aj horiacu polemiku o tom, kto koho poprosil o stretnutie v New Yorku.
V Európe sa sústredili na tie časti prejavu, ktoré sa týkali rozšírenia NATO na východ a neexistenciu pandantu tejto organizácii, Varšavskej zmluve.
Nemecký Spiegel porovnáva vystúpenia amerického a ruského prezidenta a nazýva ich súbojom. Toto autoritatívne nemecké médium si myslí, že ruský prezident chce, aby Rusko zaujalo patričné miesto vo svetovom spoločenstve a mohlo hodiť Washingtonu výzvu do budúcnosti. Podľa názoru Spiegla sa Obama od začiatku ocitol v situácii prehrávajúceho a ešte viac to prehĺbil počas svojho vystúpenia v ktorom neraz priamo obviňoval Moskvu. Ruský prezident ani raz nepomenoval svojich protivníkov, hoci bolo jasné o kom hovorí, zdôrazňuje nemecký časopis.
So Spieglom súhlasí a švédske periodikum Aftonbladet, ktoré tiež porovnáva vystúpenia Obamu a Putina a nazýva ich súbojom v ťažkej váhe. Štokholmské vydanie si všíma aj obvinenia zo strany ruského prezidenta na adresu USA a Západnej Európy, geopolitické ambície ktorých priviedli k tomu čo sa dnes deje na Blízkom Východe. Aftonbladet prognózuje aj to, že stretnutie medzi Putinom a Obamom sa uskutoční vtedy, keď je v Rusku noc a bude neľahké.
Svojim vystúpením v OSN ruský prezident V. Putin úplne rozniesol jednopolárne usporiadanie sveta, ktoré desaťročia vytvárali USA. Takýto názor tlmočila na CNN jej komentátorka Kristian Amanpur, keď analyzovala reč ruského prezidenta. Vyjadrila sa k tomu osobitne, keď povedala, že po dlhých rokoch mlčania Vladimír Putin v jednom okamihu zrušil jednopolárnu politiku USA. „Začal s tým, že rozbil po skončení studenej vojny vytvorený jednopolárny svet. Inými slovami , jedna krajina – Spojené štáty americké - sa podľa jeho slov vidia na vrchole tej pyramídy a presvedčujú všetkých o svojej výnimočnosti. Presne na toto udieral, zdôrazňovala komentátorka. Okrem toho, podľa mienky K. Amanpur ruský prezident vyhlásil svoju rozumnú pozíciu, čo sa týka Sýrie, ktorá jasne rozdeľuje niektoré krajiny a navrhol aj východ z tejto situácie. „Potom on hovoril o mnohých veciach, vrátane Sýrie, čo sme my všetci chceli počuť. A on veľmi jasne povedal, že svet sa dopustil chyby, keď nespolupracoval s Asadom a že Asad je jediný človek, ktorý je schopný bojovať s Islamským štátom a ktorý s ním aj bojuje. A potom povedal, že jediný východ z tejto tragickej situácie je – obnovenie štátu a jeho štruktúr, zdôraznila komentátorka a podčiarkla , že to sa ukazuje ako naozaj „veľmi rozumný názor“.
Po skončení stretnutia medzi americkým prezidentom B. Obamom a ruským prezidentom V. Putinom sa uskutočnila tlačová beseda z ktorej sme vybrali.
• Vladimír Vladimirovič, ja viem, že moja otázka nebude originálna na tému vášho stretnutia s Barakom Obamom, bola dlhšia ako bolo plánované. Ako by ste charakterizovali súčasnú situáciu vzťahov medzi Ruskom a USA ? Aký máte názor na možnosť dialógu s USA, čo sa týka Sýrie a Ukrajiny? A pred stretnutím 2. Októbra v Paríži, myslíte si, že USA zohrajú väčšiu úlohu v regulácii ukrajinskej kríz
V. Putin: Vzťahy medzi Ruskom a USA sa žiaľ nachádzajú na veľmi nízkej úrovni, to je jasné aj bez mojim komentárov. Nie je to však naša iniciatíva – ponížiť vzťahy medzi Ruskom a USA do takej úrovne. To je pozícia našich amerických partnerov. Je to dobré, či zlé ? Myslím si, že zlé, aj pre dvojstranné vzťahy, aj pre prácu vo svete. Ale taký výber urobili Spojené štáty. My sme vždy pripravení k rozvoju vzťahov, v plnom objeme.
Čo sa týka dnešného stretnutia, bolo veľmi potrebné a čo treba zdôrazniť veľmi otvorené. Myslím si, že americkí partneri dostatočne jasne vyjadrili svoju na pozíciu na veľmi mnohé otázky, vrátane regulácie situácie na Ukrajine, aj čo sa týka sýrskeho problému a blízkovýchodných vôbec. Medzi nami je dostatočný počet súhlasných bodov a mienky na všetky tieto otázky. Existujú aj rozpory, nad ktorými budeme spolu pracovať. Dúfam, že táto práca bude konštruktívna.
Čo sa týka viac aktívnej činnosti na regulácii vzniknutej situácie na Ukrajine, Spojené štáty sa aj tak dostatočne aktívnej zúčastňujú, hoci to nie je v centre pozornosti tak, ako práca Ruska, Francúzska alebo Nemecka v rámci tzv. normandského formátu. Treba zdôrazniť, že Spojené štáty stoja za chrbtom kyjevských vládcov, sú pravidelnom kontakte s Európanmi. Medzi Ruskom a Spojenými štátmi je veľmi usilovný a dobrý kontakt na úrovni Ministerstva zahraničných vecí RF a Štátneho departmentu na postupných základoch. Aj dnešné konzultácie ukázali, že naši americkí kolegovia majú veľký vplyv na tento proces.
• Keď hovoríme o Sýrii, chcel by som si potvrdiť niektoré veci. Dnes vo svojich prejavoch Obama i Hollande povedali, že pre nich je osoba B. Asada absolútne neprijateľná. Vy ste hovorili, že jeho armáda je protipólom teroru a treba pracovať s Asadom, nie preto, či je dobrý alebo zlý, ale preto, že jeho armáda proasadovskí povstalci pracujú. K čomu ste dospeli na stretnutí. Čo bude v budúcnosti s Asadom? Rusko ho bude podporovať, alebo nie ? Existuje niečo také, čo sa volá connections?
A ešte jedna otázka. Vy absolútne vylučujete pozemnú operáciu. Ale počuť, že sa môžete zúčastniť leteckej operácie. Vy sa nebojíte toho, že nastane to čo sa volá friendly fire, keď lietajú rôzne lietadlá, tak Francúzi ako ďalší. Vznikne akési koordinačné centrum?
V. Putin: Ja som už povedal, že koordinácia je nevyhnutná v každom prípade, ale dovolím si vás upozorniť, že podľa Ústavy OSN lietať nad územím cudzieho štátu, alebo bombardovať, možno len v rámci siedmeho článku Ústavy OSN a po súhlase Rady bezpečnosti OSN, buď na pozvanie tej-ktorej krajiny. To znamená, že činnosť podobného druhu, hoci aj proti teroristickým organizáciám, zákonnými nemožno nazývať. To po prvé.
Po druhé. Ešte raz hovorím, v každom prípade nevyhnutná aká- taká koordinácia. Čo sa týka Asada. Ja si veľmi vážim svojich kolegov, či už amerického alebo francúzskeho prezidenta, ale oni ,ako viem a ako som informovaný, nie sú občanmi Sýrskej republiky, preto ani nemôžu prijímať účasť na rozhodovaní o osudoch vlády iného štátu. To je vec samotných Sýrčanov. Hoci ako vieme konflikt je skutočne hlboký , a žiaľ, aj krvavý, preto som aj povedal, že v súlade s oficiálnou mocou boji s terorom budeme nástojiť na uskutočnení paralelných politických zmien i politického procesu. Ako je mi známe prezident Asad s tým súhlasil. Povedal to jasne na nedávnom na stretnutí s ruskými novinármi.
Predstaviteľ Obamovej administrácie po skončení rokovania s V. Putinom povedal novinárom: Čo sa týka Ukrajiny, prezident potvrdil našu podporu suverenite a územnej celistvosti ukrajinskej vláde. Pán Obama taktiež zdôraznil, že existujú pozitívne možnosti realizovať Minské dohody za niekoľko nasledujúcich mesiacov, povedal predstaviteľ Bieleho domu.
Ďalej informoval novinárov, že USA si nemyslia, že rast ruskej vojenskej prítomnosti Sýrii musí byť deštruktívny. Pozícia Obamovej vlády bude závisieť od ich /Ruska/ činnosti v budúcnosti. Ak budú využívať svoju armádu na boj s Islamským štátom, bude to okey. Na druhej strane ak budú využívať armádu na upevňovanie pozície prezidenta Sýrie Bašara Asada v zrážkach „s vlastným národom“ to bude ocenené negatívne, dodal.
USA si myslia, že Rusko chápe vážnosť politického riešenia v Sýrii, rozpory sú len v otázke v osude prezidenta Bašara Asada, povedal novinárom predstaviteľ Bieleho domu.
„Myslím si, že Rusi presne pochopili, že je vážne, aby bolo v Sýrii politické riešenie, aby sa rozbehol proces, ktorý si dáva za cieľ politické riešenie. Rozporuplné názory sú na to, akým ma byť konečný výsledok tohto procesu“. Dodal, že ide o Asada.
Vo svojom vystúpení v OSN B. Obama nazval Asada „tyranom“ a podrobil kritike tých, čo si myslia, že teroristi Islamského štátu, ktorý bojujú proti Asadovi sú horší, ako sýrska vláda. Barack Obama na rozdiel od Vladimíra Putina medzi novinárov neprišiel a jeho názory tlmočil predstaviteľ Bieleho domu, čo je dosť príznačné a veľavravné pre amerického prezidenta, ktorý končí na budúci rok v Bielom dome. A tak zrejme od neho ťažko očakávať, prevratné zmeny, ako aj rozhodnutia.