Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NÁZORY: SDKÚ-DS – modré bilbordy určite nezachránia – Vladimír Mezencev

Všímaví zahraniční návštevníci Slovenska si môžu myslieť, že u nás budú voľby asi v priebehu mesiaca. Nemožno sa im čudovať, veď zo všetkých strán sa na nich pozerajú z bilbordov predstavitelia rôznych politických strán a hnutí. K tomu nemusia ani ovládať  slovenčinu, všetko je jasné z pohľadu na obrovské plochy, na ktorých vidieť usmiate tváre mužov a žien v nadživotnej veľkosti.

 

Možno, že našinci si ich všímajú ešte menej, než cudzinci. Len sa musia trochu obávať, či po otvorení dverí svojich bytov sa na nich nebude pozerať Radoslav Procházka, šéf strany Sieť. Pretože ten je už naozaj všade. I keď sa snažia, tak mu nemôžu konkurovať ďalší snaživci, hľadiaci z panelov strán SKOK, Šanca, SDKÚ, Most-Híd. Čo si však naši občania na rozdiel od cudzincov určite všimnú a nad čím sa zamyslia – je neskutočne veľký počet týchto jasne predvolebných a nelacných aktivít. Tí zorientovanejší aj vedia, že celá politická volebná kampaň nesmie stáť viac ako tri milióny eur. Pritom do marcových volieb je skutočne ešte ďaleko – a čo nás preto čaká v januári?  Určite si väčšina z nás zároveň kladie otázku – kde na to tie malé politické strany berú peniaze?

 

Jeden zahraničný novinár si však všimol jednu  zásadnú vec: strana  SMER-SD  nemá ani jeden takýto reklamný /keď nechceme použiť výraz „predvolebný“/ bilbord. Ona jednoducho vládne!

 

Pri pohľade na bilbordy SDKÚ-DS si občan uvedomí, aké nespravodlivé sú niektoré naše platné zákony. Napríklad  o poskytovaní finančných prostriedkov politickým stranám a hnutiam za každý  získaný hlas v parlamentných voľbách, pokiaľ tieto subjekty získali aspoň 3% zo všetkých právoplatných hlasov. Vyrátaná suma sa poskytuje počas celého štvorročného  obdobia. Pozrime sa však na túto záležitosť  cez SDKÚ-DS. Strana je v rozklade, v NR SR má už iba dvoch poslancov, jej poslanecký klub už  dávno neexistuje. Jeden z tejto dvojice, Ľudovít Kaník, zakladá k tomu všetkému ešte politickú platformu, ktorá má zdecimovanú SDKÚ-DS ešte viac oslabiť. Nečudo, že strana má v súčasnosti veľké dlhy, ale prečo doslova zúfalo investuje do bilbordov, ktoré  už takmer nikto nepotrebuje a nikoho neoslovujú? I keď do marcových volieb je síce ešte dosť ďaleko, ale musel by sa stať skutočný zázrak, aby si udržala svoju parlamentnú pozíciu. Napriek tomu z peňazí daňových poplatníkov by sa tomu torzu, ktoré zostalo verné modrej farbe, nemalo vodiť až tak zle. Kde sa potom strácajú solídne čiastky, ktoré na účet SDKÚ-DS prichádzajú od volieb v roku 2012?