Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NÁZORY: Kaníkova aktivita – Rudolf Slezák

J. Q. Adams bol šiestym prezidentom Spojených štátov, no museli by sme preplávať cez oceán a takmer dve storočia, aby sme si vedeli naživo predstaviť, ako sa vtedy žilo a prezidentovalo v Amerike, za jeho čias. Iný americký prezident, J. F. Kennedy, nám však toto obdobie priblížil, vo svojej knihe - Profily odvahy, takže nám netreba príliš napínať svoju fantáziu, aby sme sa o tomto mužovi, dozvedeli aj nejaké podrobnosti a nie iba to, čo sa o ňom píše v encyklopédiách a Dejinách Spojených štátov. Kniha vyšla v Orbise v roku 1968, aj u nás. V pamäti mi vďaka nej, ostala jedna príhoda z obdobia, keď tohto politika odvolávali z funkcie hlavy štátu. Nie každému sa páčili jeho reformy a politika akú robil v prospech Spojených štátov. Aj on mal svojich nepriateľov, ktorí zagágali, ak im prekazil ich záujmy alebo skrížil plány. J. Q. Adams, bol však mimoriadne tvrdohlavým človekom a vždy odolal aj tým najväčším tlakom. Ani tento krát nebolo na ňom pozorovať zmeny, keď si počas odvolávania, prečítal anonymný list, pred pozorným dohľadom celého senátu, napriek tomu, že dostával z jeho radov poriadnu sprchu: - Luciferu, synu pekiel ,spamätaj sa, pokiaľ je ešte čas a odíď....

 

Je to iba krátka ukážka toho, ako sa pred mnohými rokmi odvolávalo v budúcej kolíske demokracie. Vtedy aj dnes to je všade rovnako. Vždy sa nájde niekto, komu sa nepáči ak o politike, hodnotách, majetku a smerovaní štátu rozhoduje niekto iný. Nedokáže obsedieť v opozičných laviciach a behá po parlamente, vyhľadáva spojencov, aby mohol toho nášho "Lucifera" odvolať, alebo mu aspoň skomplikovať život. Nielen jemu, ale celej vláde, parlamentu ale aj krajine v ktorej žijeme. Práve o to sa pokúša pán Kaník, hoci veľmi dobre vie, že matematický nie je možné, Roberta Fica, odvolať. Je to však jeho spôsob zviditeľňovania sa, príležitosť na urážky, osočovanie... v skutočnosti je to však iba o tom, že premiér im svojou politikou, skrížil po víťazných voľbách, ich záujmy a plány. Každá príležitosť a každý prostriedok je preto vhodný.

Za najväčší hriech, ktorého sa mal Robert Fico v poslednej dobe dopustil, opozícia považuje niektoré jeho vyjadrenia na adresu Ukrajiny a Ruska. Dovolil si totiž pripomenúť, ako sa Ukrajina, počas plynovej krízy v roku 2009, zachovala voči nám, keď mala u našich susedov hlavné slovo J. Tymošenková. Dovolil si, povedať svojmu národu aj to, aký dopad môže mať na Slovensko rusko-ukrajinská vojna a dokonca vyjadril svoj nesúhlas so zavádzaním proti ruských sankcií. Povedal iba to, čo všetci už dávno vieme a čo sme tušili, keď sa rozhoreli prvé ohne na Majdane. Už vtedy sme vedeli, že raz to bude musieť aj niekto zaplatiť... Bol by veľmi zlým premiérom, ak by nás pred takýmito dopadmi nevaroval a nechal nás iba hádať, ako to dopadne s plynom, potravinami, automobilkami... Nech vieme, čo nás čaká a koľko toho budeme musieť zniesť. Ak by sme mali také príjmy, ako má pán Šebej, Dzurinda, Kaník, Lipšic, potom by sme pozornejšie načúvali ich vznešeným rečičkám o vlastenectve, solidarite a hodnotách.

Každé odvolávanie, je kampaň v ktorej vychádza na povrch aj nenávisť a zloba. Ak je tej nenávisti priveľa a hanobenie sa stane súčasťou politiky, klesá aj vážnosť politického povolania, napísal Kennedy vo svojej knihe. Je to aktuálne ešte i dnes a platí to aj pre pána Kaníka.