Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
NÁZORY: Hold armáde osloboditeľke – Vladimír Dobrovič
Klub Nového slova, Klub bratislavských antifašistov pri strane Smer-SD a Oblastný výbor SZPB Bratislava zorganizovali už 22. ročník pochodu na Malý Slavín k pomníku padlých vojakov pri oslobodzovaní Bratislavy. V sobotu 17. mája účastníci spomienkového stretnutia položením kvetín dali úctu našim osloboditeľom. Poklonili sa pamiatke dvoch sovietskych vojakov – Ivana Goriunova a Nikolaja Fimuškina, ktorí zomreli pri oslobodzovaní Bratislavy 4. apríla 1945.
„Prišiel som vyjadriť svoj občiansky postoj a úctu našim osloboditeľom, ktorí nás zachránili z područia fašizmu,“ nezakrývajúc svoj svetonázor sa vyznal Milan Ftáčnik, primátor hlavného mesta SR Bratislavy. V príhovore podčiarkol dôležitosť pripomínania si tých, ktorým vďačíme za našu slobodu.
Plný dojatia nadviazal na slová primátora veľvyslanec RF Pavel M. Kuznecov, ktorého na Malý Slavín sprevádzalo takmer celé veľvyslanectvo vrátane rodinných príslušníkov aj s deťmi. Poďakoval sa za trvalý prejav úcty k červenoarmejcom, ktorí pred 69 rokmi položili svoje mladé životy v boji s nenávideným fašizmom.
Poďakovanie našim osloboditeľom vyjadril v príhovore aj Martin Krno, predseda Oblastného výboru SZPB Bratislava. „Schádzame sa pri pomníčku dvoch príslušníkov Červenej armády, ktorí tu na sklonku vojny padli a boli dočasne pochovaní. Nevieme, či pochádzali z Ruska, Ukrajiny, Bieloruska alebo Kazachstanu. Ale to nie je to podstatné. Ich prostredníctvom vzdávame hold celej armáde osloboditeľke, ktorá bola zložitým, ale živým, pulzujúcim organizmom, kde sa nerobili rozdiely medzi jednotlivými národnosťami, kde nebolo kastovníctvo, ale kde vládol internacionálny a súčasne vlastenecký duch. Aj vďaka tomu - či možno najmä vďaka tomu - po odrazení nepriateľa pod Moskvou a po prelome vojnovej iniciatívy na Volge vydala sa Červená armáda na víťazný pochod smerom na západ a zastavila sa až v Berlíne a Prahe. Neoslobodila iba národy strednej Európy, ale nepriamo aj tie západné, lebo bez toho, že by viazala nacistické armády, Spojenci by sotva mohli rozvinúť úspešné vylodenie v Normandii.“ Po úprimných slovách M. Krnu spomienkové zhromaždenie pozdravil Mgr. Branislav Ondruš, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý pravidelne už roky chodí na Malý Slavín vzdať úctu našim osloboditeľom.
Pavel M. Kuznecov, veľvyslanec RF.
|
Milan Ftáčnik: „Ani na chvíľu som nezaváhal nad pozvaním, prišiel som dať úctu tým, ktorí tu padli v boji za našu slobodu.“
|