Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NÁZORY: Divoké reformy pravice zlyhávajú – Robert Fico

Premiér Robert Fico po rokovaní vlády oznámil, že v spolupráci s ministrom práce Jánom Richterom sa vláda rozhodla, že opäť otvorí druhý pilier pre sporiteľov. Tí sa budú môcť vrátiť naspäť do priebežného systému, kde im bude vyplácať dôchodok len Sociálna poisťovňa. Z takmer 1,5 milióna sporiteľov v tomto pilieri podľa neho jeden milión nemá čo robiť.

 

"Takmer jeden milión ľudí, ktorí sú dnes investormi v 2. pilieri, nebude mať vyšší dôchodok, ako by ho mali, keby si ho riešili len prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Tak sa nám zdá, že najvhodnejším riešením, ako dať týmto ľuďom na dobrovoľnej báze možnosť sa rozhodnúť, je otvorenie 2. piliera," vyhlásil Fico.

Premiér je presvedčený, že "divoké reformy pravice" zlyhávajú a pravica penzijný systém zdegenerovala. "Objavujú sa konkrétne dôkazy, že táto pravicová modla sa skončila obrovským fiaskom," zdôraznil.

 

 Týkať sa to má najmä veľkej skupiny ľudí, ktorá nemá žiadny vymeriavací základ. "Títo ľudia majú nulu na konte, dokonca sú v mínuse, títo ľudia nikdy nič nedostanú z 2. piliera, ale sú tam," upozornil predseda vlády. Vyšší dôchodok spoločne z 1. a 2. piliera v porovnaní len s 1. pilierom nebudú mať podľa neho pri súčasnom nastavení ani ľudia s príjmami do priemerného zárobku v národnom hospodárstve.

 

Ako dodal, nevýhodný je 2. pilier aj pre starších sporiteľov. "Máme pomerne veľkú skupinu ľudí vo veku, keď už objektívne nie sú schopní si našetriť na dôchodok vyšší, ako sme mali možnosť vidieť tú hanbu posledné dni, keď 3000 ľudí začalo realizovať cez životné poisťovne dôchodok z 2. piliera," pripomenul Fico. Premiér je presvedčený, že "divoké reformy pravice" zlyhávajú a pravica penzijný systém zdegenerovala. "Objavujú sa konkrétne dôkazy, že táto pravicová modla sa skončila obrovským fiaskom," zdôraznil. Zároveň sa domnieva, že ak by jeho vláda neznížila príspevok do 2. piliera z 9 na 4 %, straty sporiteľov by boli ešte väčšie. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) bude teraz o detailoch rokovať s ďalšími zainteresovanými inštitúciami - dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS) či Národnou bankou Slovenska (NBS). Príslušnú novelu by potom mohol schváliť parlament v skrátenom konaní už na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá začína budúci týždeň v utorok (27. 1.), avizoval Fico.

 

Výška dôchodku z druhého piliera podľa Richtera  "nezodpovedá realite". Podľa Richtera ide o "podvod na občanoch", keďže je vhodný len pre úzku skupinu ľudí. Týkať by sa to nemalo penzistov, ktorí už ponuku na výplatu dôchodkov prijali. "Tento systém je vhodný pre isté skupiny, ktoré majú primeraný príjem zodpovedajúci tomu, že si jednoducho nasporia a, prirodzene, aj pre niektoré vekové kategórie, aby tam bolo časové obdobie, na kedy si dokážu nasporiť," uzavrel Richter s tým, že záujmom vlády nie je "zakopať" 2. pilier, ale jasne pomenovať, čo bolo správne, a čo nie.