Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

NÁZORY: Bavorsko žiada obmedziť počet utečencov a navrhuje zriadiť tranzitné zóny – Beatrix Bajchy

Po interview, ktoré poskytla nemecká kancelárka Angela Merkelová predchádzajúcu stredu večer ARD (prvý verejnoprávny televízny vysielač) je nemecká verejnosť, šokovaná. Prevažná väčšina občanov, ktorá si od tohto stretnutia sľubovala, že kancelárka konečne vysloví to čo už formuloval aj nemecký prezident Gauck a čo už aj je každému bežnému občanovi jasné, že ani Nemecko nemá neobmedzené kapacity a že preto neobmedzený prílev utečencov nie je možný. Aj to, že hranice Európy musia byť chránené a nezostanú otvorené. Toto interview malo byť signálom pre utečencov že "dublinský dohovor" je platný a že musí byť opäť nastolený poriadok a musia platiť dohodnuté pravidlá. Teda, že chaos na Balkáne, chaotické pomery v Európe za ktoré Angela Merkelová vysadením Dublinskeho dohovoru nesie plnú zodpovednosť, musí skončiť.

 

Nič s týchto očakávaní sa nenaplnilo. Naopak pre kancelárku Merkelovú sú utečenci ďalej vítaní a to bez obmedzenia ich počtu a ďalej s tým, že utečencov treba porozdeľovať po ostatných štátoch Európy bez ohľadu, či to tieto chcú alebo nie ako aj bez ohľadu na samotných utečencov, ktorí chcú ísť tam kam ich Merkelová pozvala, do Nemecka. Súčasnou utečeneckou politikou poškodzuje pani Merkelová jednotu a aj záujmy Európy. Angela Merkelová týmto ide aj proti záujmom svojej sesterskej strany CSÚ a Bavorska. Pritom Bavorsko je ten spolkový štát, ktorý nesie najväčšiu ťarchu, keďže utečenci z Rakúska prechádzajú do Nemecka práve cez ich krajinu. Bavorský premiér Seehofer preto trvá na tom, aby bol počet migrantov obmedzený, aby kancelárka v tomto smere korigovala svoje pozvanie na utečencov a starala sa podľa zákona o ochranu nemeckých hraníc. Bavorsko dokonca uvažuje o podaní žaloby proti spolkovej vláde na ústavnom súde a nebude konať.

 

Len za mesiac september zaregistrovalo Bavorsko cca. 180 tisíc utečencov. Predpokladá sa že ďalších asi 130 tisíc utečencov vstúpilo do Nemecka bez registrácie, pretože sa jej úmyselne vyhli. Niektorí z dôvodu, že ich cieľovou stanicou boli iné štáty v ktorých sa dali zaregistrovať. Čo však tisíce tých, ktorí vnikli do Európy a plánujú tu žiť v anonymite? Kto sú títo ľudia, aké sú ich ciele? Čo to znamená pre bezpečnosť Európy a jej občanov? V dôsledku nekontrolovaného a neobmedzeného vstupu utečencov do Nemecka sú núdzové ubytovne (športové haly, bývalé továrenské, obchodné priestory a pod.) preplnené. Šéf odborovej organizácie spolkového policajného zboru Rainer Wendt upozorňuje na skutočnosť, že sa v nemeckých utečeneckých táboroch organizujú kriminálne skupiny, ktoré terorizujú utečencov iného náboženského vyznania, alebo národnosti. Ženy sú nútené sa zahaľovať, sú sexuálne obťažované a telesne napádané.

 

Známe sú aj prípady znásilnenia. Na tieto vážne problémy poukazuje aj organizácia nemeckého červeného kríža, ktorá je v utečeneckých táboroch činná. Malé bezvýznamné spory v jedálňach, alebo sociálnych zariadeniach vyúsťujú do masových bitiek, kde sa zdivené hordy vzájomne napádajú drevenými aj železnými tyčami, ktoré " si vyrobili" zo zariadenia ubytovní. Zásahy na zastavenie týchto výbuchov agresie si vyžadujú stále väčšie policajné útvary. Podľa vyjadrenia spolkového ministra vnútra Thomasa de Maiziéra opúšťajú niektorí utečenci svojvoľne zariadenia v ktorých sú registrovaní a nechávajú sa aj stovky kilometrov odviesť taxíkmi do iných táborov ( kde na to zobrali peniaze?). Štrajkujú lebo sa im nepáči jedlo alebo ubytovanie. Veľmi zaujímavý aspekt u ľudí, ktorí údajne utiekli, lebo boli ohrození na živote. Podľa najnovších informácii sa CSÚ a CDÚ dohodli na zriadení tranzitných táborov na hranici Bavorska podobne ako to existuje na medzinárodných letiskách, Zatiaľ im však chýba súhlas koaličného partnera SPD, ktorý sa stavia k tomuto návrhu negatívne. Zostáva teda otázkou, či tento prvý krok alebo skôr krôčik na korigovanie spôsobeného chaosu bude úspešný.

 

Dr. Beatrix Bajchy, München