Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

MZVEZ odporúča necestovať do zahraničia, upozorňuje na zmeny režimu na hraniciach

(TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje na prísnejší režim na hraniciach Slovenska, krajín EÚ aj vo svete. V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a aktuálnou situáciou naďalej odporúča občanom necestovať do zahraničia. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Poznamenal, že viaceré krajiny sprísňujú alebo už sprísnili podmienky vstupu na svoje územie a obmedzili i niektoré dopravné spojenia. Rezort upozornil aj na opatrenia, ktoré budú platiť pri vstupe na Slovensko od stredy (17. 2.), pripomenul potrebu registrácie aj karanténu.

"Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných opatrení vo svete sa občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám pri cestovaní," uviedol rezort. Zoznam obmedzení na hraniciach a podmienok vstupu do jednotlivých krajín vedie rezort na svojom webe a pravidelne ho aktualizuje.

Ministerstvo pripomenulo, že pred vstupom na Slovensko sa musí osoba zaregistrovať na portáli korona.gov.sk/ehranica. Osoby prichádzajúce letecky sú zároveň podľa jeho slov povinné vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho. Rovnako musia absolvovať izoláciu v domácom prostredí alebo karanténnom zariadení, okrem výnimiek vo Vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Rezort dodal, že sú v nej uvedené všetky podmienky návratu na Slovensko, karanténne opatrenia, povinnosti i výnimky.

Pri vstupe na Slovensko aj počas pobytu platí povinnosť preukázať sa na vyžiadanie príslušníka Policajného zboru potvrdením o registrácii. "Zároveň upozorňujeme, že Policajný zbor posilňuje výkon kontrol na hraniciach so susednými krajinami s cieľom intenzívnej kontroly dodržiavania karanténnych opatrení a podmienok vstupu na územie Slovenskej republiky. Z uvedeného dôvodu sa môžu čakacie doby na hraničných vstupoch predlžovať," poznamenalo ministerstvo.

Všetky potrebné tlačivá súvisiace s cestovaním sú podľa jeho slov zverejnené na webe rezortu aj na stránke korona.gov.sk. Pri cestovaní do zahraničia odporúča ministerstvo využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na svojom webe alebo cez mobilnú aplikáciu Svetobežka.

V prípade núdze sa môžu podľa jeho slov občania SR v zahraničí obrátiť na zastupiteľský úrad akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza alebo na Konzulárne informačné centrum, Diplomatickú službu MZVEZ SR na čísle 02 5978 5978.