Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

My všetci musíme hľadať pravdu! – Vladimír Mikunda

„Poznáte vo svete aspoň jeden natoľko idiotský národ, aby sa sám a dobrovoľne žiadal obsadiť inými?“ Presne takúto otázku som dostal ešte pred začiatkom dnešného verejného zhromaždenia „Nechceme základne NATO na Slovensku“.

Neznámy kolega, demonštrant, tým evidentne poukazoval na tamtých „Za NATO“, ktorí sa ako mor zhromaždili pri morovom stĺpe na Rybnom námestí. No ukázalo sa, že naše obavy boli zbytočné, že obyčajní Slováci nie sú ani idioti a ani janičiari. To len niektorí naši politici... Na truc zhromaždení „Za NATO“ (alebo proti nám?), sa vraj neobjavila ani jedna slovenská zástava, vraj len záplava vlajok našich ukrajinských bratov. No aj tie po hodine zmizli, akoby si „zamestnávatelia“ zaplatili nosičov len na 60 minút.  (K tejto téme sa zrejme ešte vrátime.) 

 

Čím bolo tretie verejné zhromaždenie občanov proti základniam NATO na slovenskom území iné, oproti predchádzajúcim?

Zrejme čoraz väčšou sebadôverou všetkých nás, že to, čo robíme, má zmysel, pretože aj Slovensko nám prejavuje čoraz väčšiu podporu. A vysiela k nám svojich zástupcov. I keď všetci dnes verejne nevystúpili, boli tu mladí ľudia z Prešova, Trnavy, Trenčianskych Teplíc, Trenčína, Galanty...  Povedané inak, semeno suverenity slovenského národa začalo klíčiť a janičiari začínajú byť čoraz neistejší. 

Absolútnou odlišnosťou bola výzva, s ktorou vystúpil rečník Karol Fajnor:

Výzva generálnemu riaditeľovi Rozhlasu a televízie Slovenska. 

Vážený pán generálny riaditeľ Mika, podľa § 3 ods. 3 písmena „b“ zákona o RTVS 352/2010 Z.z. je poslaním RTVS – poskytovať nestranné, overené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené pluralitné informácie o dianí na Slovensku i v zahraničí.

Na základe sledovania spravodajstva RTVS všeobecne, ale napríklad aj konkrétne z týchto mítingov alebo osláv 70. výročia oslobodenia Bratislavy a návštevy ministra zahraničných vecí RF Sergeja Lavrova môžeme jednoznačne konštatovať, že z uvedených povinností si RTVS neplní nič. Vami vedená televízia, pán generálny riaditeľ, šíri lož a primitívnu zábavu.

Keďže zákonný postup na Vaše odvolanie je zdĺhavý a komplikovaný, vyzývame Vás týmto aby ste okamžite sa vzdali funkcie generálneho riaditeľa RTVS.

V prípade... vyzývame Radu pre... NR SR... aby podnikli všetky kroky na vaše odvolanie.

x x x

Moderátor Branislav Fábry hneď na začiatku zhromaždenia zdôraznil, že „zriadenie základní NATO na území Slovenskej republiky mieru nepomôže!“. A dodal, že „v záujme mieru odmietame aj militaristickú rétoriku našich médií. Odmietame označovať mierové úsilie ako appeasement alebo mníchovskú zradu. Sme presvedčení, že občiansku vojnu na Ukrajine vyriešia len kompromisy a nie dodávky zbraní, ktorejkoľvek z bojujúcich strán“.

„...vojenské riešenia Západu, v Iraku, v Líbyi či inde mier nepriniesli! Nevyriešili problémy a namiesto toho situáciu iba zhoršili. Domnievame sa, že vojna nie je riešenie ani na Ukrajine! Hľadajme mierové spôsoby urovnania konfliktu a povedzme nahlas: Nechceme vojnu!

Naopak, chcem priateľské mierové vzťahy so všetkými štátmi. Aj s Ruskom, aj so Spojenými štátmi. A to napriek tomu, že tieto krajiny vykonávajú svoju vlastnú veľmocenskú politiku. Pre nás je dôležité, aby o zriaďovaní základní na Slovensku rozhodovali občania a nie zákulisné intrigy politikov.“

 

Z vystúpení účastníkov a organizátorov:

Ján Čarnogurský:

·         Od posledného nášho stretnutia došlo k významnej udalosti. Pri 70. výročí nášho oslobodenia niektoré médiá začali špekulovať, či to bolo oslobodenie alebo to nebolo oslobodenie?   

Keby to nebolo oslobodenie, tak dnes, v Bratislave, nerozprávame po slovensky! A nie je úplne jasné, kde by dnes žili Slováci.

Ale práve preto, že to bolo oslobodenie, tak rozprávame po slovensky a Slováci žijú medzi Tatrou a Dunajom!

A tí politici, alebo tí ľudia, ktorým to nie je jasné, tak tým to museli povedať Bratislavčania! A tak sa stalo, že v sobotu na Slavíne Bratislavčania vypískali prezidenta Kisku a potleskom privítali ruského ministra Lavrova a potleskom sa s ním aj rozlúčili.

·         Minulý týždeň sme dostali ešte jeden signál o tom, že čo sú to základne NATO! Minulý týždeň sa ozvalo z Albánska, že je to len otázka času kedy sa Kosovo stane súčasťou Albánska.

A preto, vojská NATO najskôr vojensky odtrhli Kosovo od Srbska, potom si USA vybudovali v Kosove najväčšiu základňu v Európe a teraz zaznieva, že je len otázkou času, kedy sa Kosovo stane súčasťou Albánska.

Keď sa to stane, potom bude iba otázkou krátkeho času kedy bude na rade Macedónsko a Balkán sa dostane do 19. storočia. Do vojen a krviprelievania, ktoré tam už bolo.

Toto znamenajú vojenské zásahy NATO, toto znamenajú základne NATO!!!

·         To čo my chceme dosiahnuť, to úplne mení strategické predstavy NATO a ich mocipánov. Pretože NATO chce vybudovať líniu základní od Pobaltia, cez Poľsko, Maďarsko, až do Rumunska a odrazu my, malé Slovensko, v samom strede im to chceme pretrhnúť.

A my im to pretrhneme!!!

 

Teodor Križka (básnik):

·         Občiansky konflikt, občianska vojna medzi národom, ľudom Ukrajiny bola vyvolaná preto, aby sa Európa rozdelila, aby sa vytvorila priepasť medzi Nemeckom a Ruskom, ktorých spolupráca by mohla emancipovať európske štáty...

·         Chcem vás oboznámiť s prekrásnym príbehom..., ktorý raz bude určite sfilmovaný.

V jednej železnej skrini, na šesť dní, v zajatí, sa ocitol ruský básnik, francúzsky občan Jurij Jurčenko s polámanými rebrami, nohami... so Slovákom Mirkom Roháčom  a napísalo o tom báseň. Volá sa Skriňa, okamih pred popravou.

Súkromná jednotka Kolomejského totiž túto skriňu vyniesla na kopec do delostreleckej paľby novoruských jednotiek. Že nech si oni sami zabijú svojich...

 

V ďalšom Branislav Fábry poukázal na to, že „u nás“ sa ľudia môžu vyjadriť. Na rozdiel od verejnoprávnych médií, ktorí ľuďom priestor príliš nedávajú.

Karol Fajnor:

·         Na to, aby sme si zabezpečili mier, potrebujeme dva kroky: Vystúpiť z NATO a zabezpečiť neutralitu Slovenska, ako mierového pásma medzi Východom a Západom.

·         Keď som sa pozeral do histórie, tak som zistil, že všetky vojny začali klamstvom. Začiatok 2. sv. vojny – nemeckí vojaci zaútočili v Gliwiciach na nemeckú rozhlasovú stanicu. Alebo nedávno – zbrane hromadného ničenia (v Iraku) sa dodnes nenašli, ale našlo sa milión mŕtvych civilov. Komu to pomohlo? Fuj, takejto politike!

·         A preto, aby sme mohli dosiahnuť náš cieľ, ktorým je mier, my všetci musíme hľadať pravdu!

Anton Korba z Prešova:

·         Pápež odsúdil americkú politiku vojen. Vyjadril sa, že svetový poriadok, ktorý zaviedli politici USA je zlý a škodlivý! Lebo jeho existencia je postavená len na permanentných vojnách.

·         Na internete som čítal, že na prehliadke k 70. výročiu víťazstva nad fašizmom po Červenom námestí budú 9. mája pochodovať aj vojaci z Číny, Indie a Srbska. Ak toto psychopati z Bieleho domu nepochopia, aká je toto obrovská obranná sila, ktorá sa efektívne dokáže brániť, tak si Amerika koleduje ešte o jednu prehliadku... Wall Street...

·         Zastavme ich, bratia!

Dáša Tomková:

·         „Odhaľujme verejne ich klamstvá a používajme všetky dostupné aj právne prostriedky proti nim, pokiaľ ešte nie je neskoro. Držme pohromade a nebojme sa dať najavo, že vojnu sme nikdy nevolili, nikdy ju voliť nebudeme a preto sme nikomu nedali mandár na to, aby vojnu propagoval, vojnu vyhlasoval a predvolával našich otcov, bratov a synov do vojny, plánovanej veľkokapitálom a jeho bankármi.

Postavme sa na odpor...

Nemajme strach sa vyviazať z profašistických organizácií Severoatlantického paktu a nebojme sa menovať a obžalovať všetkých, ktorí nás v mene samozvaných, tzv. nadnárodných inštitúcií, mienia vohnať ako tupé ovce, opäť, na vojenské jatky.

(Daniel Solis)

Radovan Hynek:

Oboznámim vás s desivou skutočnosťou, ktorá sa odohrala ešte vo februári v Trnave:

Som jeden zo siedmych občanov, ktorí podávali trestné oznámenie na ukrajinské veľvyslanectvo, na občianske združenie Ukrajinsko-slovenská iniciatíva.

Čo sa vlastne stalo? Zrejme si myslíte, že na Slovensku sa nemôže stať, aby bol verejne propagovaný Pravý sektor, ktorý sa sám priznáva k fašizmu a ktorý na Ukrajine spôsobil toľko utrpenia a hrôzy. No žiaľ, stalo sa.

Veľvyslanectvo Ukrajiny a OZ Ukrajinsko-slovenská iniciatíva usporiadali 16. 2. 2015 v trnavskej radnici vernisáž, na ktorej sa na čestných miestach nachádzala vlajka Pravého sektoru. A aby toho nebolo málo, vo viacerých prejavoch usporiadateľov a vystavujúcich zazneli slová podnecujúce k vojne a k potláčaniu základných ľudských práv. Dokonca viackrát bolo počuť banderovský pozdrav „Sláva Ukrajine!“.

Preto sme siedmi ľudia podali na krajskej prokuratúre v Trnave hromadné trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu podporovania a propagácie fašizmu a iných hnutí potláčajúcich základné ľudské práva.

Dňa 9. 3. 2015 prišla odpoveď, že toto trestné oznámenie postúpili okresnej prokuratúre. O dva týždne neskôr prišla ďalšia odpoveď, že to postúpili polícii.

Cítime, že je za tým snaha zahrať celú túto veľmi závažnú vec do autu i keď na na 15. 4. Predvolali opäť...

Držte nám palce, priatelia!

A podporte nás. Žiadame, aby ste podali rovnaké trestné oznámenia. Urobiť tak môžete, aj keď ste sa na vernisáži nezúčastnili. Stačí, ak ste zhliadli video. (Nachádza sa na youtube pod názvom: Propaganda pod záštitou mesta Trnava)

V Trnave sa podobný protest proti NATO a proti vojne uskutoční v piatok 24. 4. o 16.00 hod.

Vladimír Mikunda