Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Musia sa zviditeľniť – aj cez Mira Šatana – Vladimír Mezencev

Cudzinci, ktorí v podstate nechápu mentalitu obyvateľa Slovenska, by boli poriadne zaskočení. Teda konkrétne v prípade, že by sledovali naše médiá, ktoré informovali o reakciách na nomináciu našej hokejovej reprezentácie na ZOH 2014 v Soči. Jednoducho by nepochopili, že najväčším problémom občanov SR bude /ne/účasť Miroslava Šatana na tomto veľkolepom sviatku športovcov. Nezainteresovaní by si naozaj mysleli, že Slovensko nemusí riešiť nezamestnanosť pomerne veľkého počtu mladých ľudí /tento problém pociťuje prakticky celá Európa/ ani stále pretrvávajúcu hospodársku krízu, či ekologické problémy. Všetko ide nabok! Akoby blízka i vzdialenejšia budúcnosť našej krajiny závisela iba od toho, či tréner Vladimír Vujtek zmení svoje rozhodnutie, alebo nie.

Vášne doma upokojovali aktívni i bývalí hokejisti. Tí dali jasne najavo, že Mira Šatana majú všetci radi, uznávajú jeho kvality, vážia si ho ako vynikajúceho hokejistu, ale... Je to v podstate len a len právo i zodpovednosť trénera, koho si on pod Kaukaz vezme. Na druhej strane sa nemôžeme čudovať, že našinci nomináciu reprezentačného mužstva SR v hokeji riešia doma, v zamestnaní a najmä v hostincoch pri pive i niečom tvrdšom. Jednoducho tak to už u nás chodilo aj chodí. Veď kto má väčšie právo určiť zostavu, než náš hokejový národ? Ten však už neraz dokázal, že svojich milovaných hráčov vie milovať, zbožňovať, ale i vypískať, chladne sa od nich odvrátiť a vôbec sa k nim nepriznávať. Nič medzi tým. Alebo – alebo...

V tomto by nás už nič nemalo prekvapiť. A predsa sa niečo našlo. Hlasy z Bruselu! Dokonca europoslancov za Slovenskú republiku! Začnime dámou, tá má predsa prednosť. Pani Anna Záborská /KDH/ bola doteraz medzi európskymi politikmi známa svojím bojom proti umelému prerušenia tehotenstva, gejom a lesbičkám. Nie som si istý, či pani Záborská pozná hokejové pravidlá, ale určite vie, čo je to Charta základných práv EÚ. Pozná aj jej článok č.21, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe veku. Nuž túto informáciu médiám dala úplne zadarmo a možno sa na ňu odvolajú raz aj vyše 59-ročné krasokorčuliarky, gymnastky i atlétky – šprintérky, ktoré národné športové zväzy nenominujú na olympiády a budú žiadať tvrdú satisfakciu! V podobe potrestania reprezentačných trénerov a funkcionárov, nominácie do reprezentačných tímov a v neposlednom rade finančnej náhrady za prežité stresové situácie. Ako sa pozrú svojim najbližším do očí keď im budú musieť oznámiť, že nikam nepocestujú?

Dajme však žarty nabok. Pani Záborská nie tak dávno neúspešne kandidovala za poslankyňu VÚC Trenčianskeho samosprávneho kraja. Okrem toho ju v tomto roku čakajú ďalšie voľby do Európskeho parlamentu – pokiaľ ju jej rodné KDH opätovne zaradí na kandidátku. Má teda starostí vyše hlavy a preto sa musí za každú cenu zviditeľňovať všade tam, kde sa to len dá. Napríklad aj cez Šatana... Na rozdiel od pani Anny Záborskej je Peter Šťastný naslovovzatý hokejový odborník. Práve o to viac prekvapuje jeho reakcia na nenominovanie M.Šatana do reprezentačného výberu pre OH 2014. Veď sám dobre vie, že nominácia je vždy záležitosť len a len zodpovedného trénera, resp. realizačného tímu. Ako ho poznáme ani on sám by si nenechal hovoriť do zostavy a každého, kto by sa o to pokúsil, bez ohľadu na jeho hokejové zásluhy, by poslal „kade ľahšie“. Zvýšený záujem o dianie v slovenskej reprezentácii zo strany P. Šťastného je o to zaujímavejší, že pred štyrmi rokmi na ZOH vo Vancouveri dal jasne a oficiálne najavo svoj nezáujem o mužstvo SR. Dokonca vyhlásil, že bude fandiť USA! Peter Šťastný je v Európskom parlamente známy skôr ako chronický absentér a zdá sa, že teraz sa pokúša urobiť všetko preto, aby si udržal pohodlné a štedré kreslo europoslanca. Aj on bude musieť o svoju kandidatúru tvrdo zabojovať, pretože Pavol Frešo nie je Mikuláš Dzurinda /jeho zásluhou sa dostal na kandidátku/ a stále nevie, čo ho teraz čaká. Okrem toho sa presvedčil, že útoky na Jozefa Golonku mu popularitu v národe nezvýšili, skôr naopak. Našťastie, vyskytla sa tzv. kauza Šatan tak prečo ju nevyužiť vo svoj prospech?