Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

MONITOR – Robert Fico

Trvám na tom, že nič nebolo predražené, M. Lajčák má moju dôveru 

Bratislava 26. novembra (TASR) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý uplynulý týždeň čelil obvineniam z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ, má plnú dôveru premiéra. Uviedol to dnes predseda vlády Robert Fico v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Opätovne zopakoval, že ide o vymyslenú kauzu, ktorá má prekryť význam a úspech predsedníctva SR v Rade EÚ.

„Trvám na tom, že minister má moju plnú dôveru, trvám na tom, že nebol porušený žiadny zákon, trvám na tom, že nič nebolo predražené a všetko prebehlo tak, ako malo prebehnúť,“ uviedol Fico. Lajčák podľa neho dostatočne dôveryhodne vysvetľuje všetkým, ktorí sa pýtajú, a dodáva všetky potrebné dôkazy a dokumenty, ktoré dodávať má.

Fico, ktorý bol v relácii bez oponenta, viackrát kritizoval RTVS a ďalšie médiá, že sa protislovensky stavajú k téme predsedníctva. Podľa premiéra je tu skupina novinárov a médií, ktorí cielene poškodzujú záujmy Slovenska. „Nemôžeme akceptovať, aby ste zneužívali slobodu, ktorú máte k dispozícii, na tieto neustále cielené útoky,“ dodal Fico.

 

Nákupy v nemocnici kritizuje účelovo politicky založená nadácia 
Bratislava 27. novembra (TASR) - Okolo Nemocnice sv. Michala v Bratislave sa urobila bublina. S podozreniami z predražených nákupov prišla nadácia, ktorá je "evidentne účelovo politicky založená". Povedal to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike. K spomínanej nadácii má mať podľa neho blízko prezident SR Andrej Kiska. "Je to príprava na jeho politickú stranu," uviedol Fico.

Na možný predražený nákup v nemocnici upozornila Nadácia Zastavme korupciu na čele s Pavlom Sibylom, ktorý sa k politickej motivácii nemieni vyjadrovať. Nepáčilo sa jej, že celé vybavenie cez lavičky, zdravotnícke prístroje až po technológiu nakúpila cez jeden tender približne za 23 miliónov eur. Malo ísť asi o 900 položiek, viaceré z nich označila nadácia za nadcenené. Nemocnica tieto tvrdenia "zásadne odmieta". K tejto téme sa predstavitelia nemocnice stretli s ľuďmi z nadácie. Nákupy majú teraz preveriť odborníci z nemocnice, nadácie aj ministerstva zdravotníctva.

"Mali ste pocit, že po tomto stretnutí prišli ešte nejaké obvinenia? Ja nie, nadácia stíchla," poznamenal Fico. Riaditeľ nemocnice Marián Križko sa podľa neho k veci postavil zodpovedne. "Pozval si nadáciu na stretnutie a diskutovali spolu," vysvetlil premiér. Blog uverejnený nadáciou po stretnutí s Križkom nepriamo označil za nerelevantný. "Nechajme orgány, nech to vyšetria, ak sa preukáže pochybenie, budem konať," uviedol premiér.


Nemocnica sv. Michala podľa neho v novej budove poskytla kvalitné služby už množstvu klientov. V centre mesta funguje už asi rok. Pri tendroch nemocnice nevidí prepojenie "istej podnikateľskej skupiny s tou košickou zo Smeru-SD". "Vždy sa hľadajú nejaké prepojenia, aj 40 rokov dozadu..., že sa niekto niekde stretol a podal si ruku na recepcii," povedal Fico s tým, že to nebude komentovať. On podľa vlastných slov nechodí na dovolenku s nikým. "Som tu na Slovensku a robím si svoju robotu," dodal.