Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
MMM 2021 v Košiciach v starých tradíciách: kvalitné obsadenie, vynikajúce výkony, zaplnené ulice vzdávajúce hold vytrvalcom – Vladimír Mezencev
TU STÁLE PLATÍ, ŽE VÍŤAZOM JE KAŽDÝ, KTO DOBEHNE DO CIEĽA
Opäť tu bol ten nádherný Medzinárodný maratón mieru /MMM/ v Košiciach. Po roku, kedy kvôli pandémii sa uskutočnil skôr symbolický beh za účasti necelej dvojstovky vytrvalcov iba zo Slovenska, tento rok bolo všetko tak, ako si to vyžaduje tradícia tohto slávneho behu. Množstvo kvalitných bežcov a bežkýň z vyše 30 krajín sveta, zaplnené ulice divákmi, ktorí vedeli povzbudiť nielen tých najrýchlejších, ale potleskom nešetrili ani pre tých, ktorí na zvládnutie 42 195 m dlhej trate potrebovali viac ako štyri hodiny. Veď tu je hrdina každý, kto dobehne do cieľa.
V takmer ideálnych podmienkach sa dlho zdalo, že padne traťový rekord., nakoniec však víťazovi Roubenovi Kipropovi Keriovi z Kene chýbalo k jeho prekonaniu iba 17 sekúnd keď trať zabehol za 2:07:18 hod. Pre zaujímavosť – bolo to už jeho druhé víťazstvo na MMM /premiérové v roku 2017/ a ako v cieli sám povedal, rád sa pokúsi v Košiciach vyhrať do tretice. Nuž, od roku 2000 Afričania z Kene zvíťazili v mužskej kategórii až 19-krát a pri medzinárodnej účasti sa Európanom ušiel najvyšší stupienok víťazov iba dvakrát – v roku 2003 na ňom stál Grigorij Andrejev z Ruska a o rok neskôr Adam Dobrzynski z Poľska. Pretože Kerio rekord neprekonal dostal „iba“ 15 000 eur, ale spokojnejšia určite bola prvá v cieli v kategórii žien Tedesse Ayantuová z Etiópie, ktorá vyhrala kategóriu žien /celkovo obsadila 9.miesto/ časom 2:24:35 hod., teda v novom traťovom rekorde a k spomínaným 15 000 eur dostala prémiu vo výške 5000 eur. Čas tejto bežkyne z krajiny legendárneho Bikilu Abebeho /v Košiciach zvíťazil v roku 1961/ bol takmer o poldruha minúty lepší než doterajší najlepší ženský výkon. O tom, ako sa maratónske výkony zlepšujú z roka na rok svedčí aj fakt, že tento Ayantuovej čas by v rokoch 1950, 1954 a 1962 stačil na získanie titulu majstra Európy v kategórii mužov!
V silnej konkurencii sa nestratila ani dvojica najlepších slovenských maratóncov – Tibor Sahajda a Marek Hladík. Prvý z nich je už niekoľko rokov slovenskou jednotkou, druhý sa zlepšuje z roka na rok. V tom okyptenom „pandemickom“ minulom ročníku pri neúčasti Sahajdu sa Hladík stal majstrom SR. Teraz podľa očakávania sa lepšie z nich umiestnil odchovanec košickej atletiky Sahajda /obaja v súčasnosti sú členmi klubu Bratislavský maratón/ , stal sa nielen najúspešnejším slovenským vytrvalcom, ale zároveň aj Európanom. Obsadil vynikajúce 7.miesto, napriek tomu však so svojim časom nebol spokojný. Už v samotnom závere musel prekonať ťažkú krízu a tak čas v cieli 2:22:02 hod. znamenal zaostanie za jeho košickým osobným rekordom z roku 2019 až o 7:03 min. Na druhej strane Hladík, ktorý dobehol do cieľa tesne za Sahajdom s časom 2:22:44 hod. si svoj „osobák“ zlepšil až o 3:24 min.!
Tento svetoznámy maratón, „rodinné striebro všetkých Košičanov“ sa o dva roky dožije stovky. Narodil sa síce v roku 1924, ale kvôli vojnovým udalostiam má o sedem rokov menej...