Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Mladí myslia na prežitie, nie na univerzity – Vladimír Mezencev

Na území nášho východného suseda sa bojuje. Regulárna armáda proti separatistom /rebelom, vzbúrencom, proruským militantom, teroristom.../. Označenie tých, ktorí v dvoch oblastiach – Doneckej a Luhanskej so zbraňami v rukách, ale i v tankoch a obrnených transportéroch bojujú za odtrhnutie od Ukrajiny, je skutočne rôzne. Každý si jednoducho môže vybrať to, ktoré jeho pohľadu na situáciu na  východe  Ukrajiny najviac vyhovuje. Je to však skutočná vojna, pričom často proti sebe stoja bratia, švagrovia, dlhoroční dobrí susedia a priatelia, dokonca synovia proti otcovi. Západná a stredná časť krajiny sa snaží žiť tak, akoby na východe nezomierali nevinní ľudia. Ako v každej vojne je propaganda aktívna na oboch stranách, samozrejme s protichodnými informáciami. Nie je preto ľahké zorientovať sa v tom, čo  sa v Donecku skutočne deje. Jedno je však isté: najčastejšími obeťami nie sú ani tak vojaci a proruskí ozbrojenci ako nevinní ľudia, medzi nimi i deti.

 

KYJEV STÁLE DRAHÝ

Podľa známej anglickej spoločnosti pre nehnuteľnosti Global Property Guide, Kyjev si stále udržuje 40. priečku medzi mestami s najdrahšími bytmi, teda s plochou nad 120 m2 a v ich centrách. V Kyjeve stojí štvorcový meter v takýchto bytoch v priemere 2915 eur. Lacnejšie byty sú, napríklad, v Ľubljane /2600 eur/, Bukurešti  /2462 eur/ i v Bratislave – podľa anglických údajov tu meter štvorcový luxusného bytu stojí v priemere 2230 eur.  Lacnejšie než v Kyjeve a Bratislave možno kúpiť luxusný byt aj v Talline, Vilniuse, Záhrebe, Budapešti, Sofii i Lisabone. Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Monaku, Londýne, Hongkongu, Singapure a Moskve.

 

BUDÚ ICH SÚDIŤ

Prezident Petro Porošenko podpísal zákon, na základe ktorého je financovanie činností, ktorých cieľom je zmena územia Ukrajiny, alebo štátnych hraníc trestným činom. Občan môže byť odsúdený na stratu slobody na tri až päť rokov, okrem toho nebude môcť vykonávať určité funkcie v trvaní do dvoch rokov a čaká ho ešte strata majetku. Za tento trestný čin však nemusí byť stíhaný v prípade, že nebude šéfom takejto organizovanej skupiny a nevedel, že jeho financie boli zneužité na protiukrajinské ciele.

 

KDE SÚ TIE PENIAZE?

Ukrajinskú armádu pomáhajú vyzbrojovať aj za americké doláre – to nie je žiadne tajomstvo. Akurát sa nevie, kde končia peniaze z USA. Armáda má nedostatok obrnených vozidiel, každý vojak nemá ani nepriestrelnú vestu, vojaci sú hladní a zle oblečení. V mestách sa organizujú finančné zbierky na pomoc armáde, ktorá sa zúčastňuje ATO. Toto je nová oficiálna skratka – proti teroristická operácia a označujú sa ňou vojenské akcie na východe  krajiny proti separatistom. Vedenie krajiny však plánuje zvýšiť výrobu vysokokvalitných zbraní na Ukrajine, vrátane bezpilotných lietadiel, nepriestrelných viest a termovízorov. Prezident Petro Porošenko je optimista: verí, že za krátky čas sa podarí Ukrajine vybudovať efektívnu, mobilnú a profesionálnu armádu. Časť financií na jej vybavenie a zmodernizovanie chce prezident získať zastavením financovania rôznych projektov, realizovaných vedeckými inštitúciami bez akýchkoľvek výstupov, pretože nevyvíjajú potrebnú činnosť a získané peniaze sa často jednoducho rozkradnú.

BUDE MÁLO VYSOKOŠKOLÁKOV

Nečakane malý záujem o vysokoškolské štúdium prejavujú predovšetkým maturanti z tzv. problémových oblastí. Tak napríklad v rodinách, ktoré v bojoch  prišli o strechu nad hlavou majú teraz iné starosti a deti odložili štúdium o rok. Niektorí absolventi stredných škôl z Krymu dávajú prednosť štúdiu na ruských univerzitách. Ďalší z východných oblastí nechcú ísť študovať do centrálnych a západných oblastí, vrátane Kyjeva preto, lebo dostanú nálepku separatistov. O vysokoškolské štúdium mimo svojich oblastí má záujem iba 7 000 maturantov z Luhanskej a Doneckej oblasti, ako aj z Krymu. Pôvodne sa rátalo s tým, že ich bude aspoň 35 000. Málo je ich tiež preto, lebo rodičia sa kvôli bezpečnostnej situácii v krajine boja pustiť svoje deti študovať mimo domov...

 

UŽ ANI SECOND-HANDY

Ukrajinci, podobne ako Slováci radi nakupujú v sekod-hendoch. Už predovšetkým preto, lebo si môžu za menej peňazí kúpiť textil a oblečenie, ktoré síce môže byť už nosené, ale kvalitné a niektoré kusy unikátne. U našich susedov majú dokonca Celoukrajinskú asociáciu dílerov  oblečenia zo second-hendov a podľa jej údajov sa tržby z predaja znížili od začiatku  roka až o 70 percent! Dôvod poklesu je jednoduchý: kúpna schopnosť obyvateľstva sa v dôsledku sústavnej devalvácie hrivny voči euru a doláru neustále znižuje a tak už ani na nákup už obnosených vecí zo západnej Európy nemajú predovšetkým ľudia s najnižšími príjmami. Podľa odborníkov vzrástli  ceny predovšetkým anglických a francúzskych odevov. Pred krízou nakupovali díleri kilogram šatstva za 2,23  eura, teraz už za 3,12 eura. Ceny za second-handový tovar vraj budú neustále rásť. Aj preto, lebo podľa nových predpisov budú obchodníci platiť DPH z ceny 6 eur za kilogram...

 

VÝMENA MOBILNÝCH OPERÁTOROV

Zatiaľ na polostrove Krym funguje pokrytie mobilnej telefónnej siete ukrajinskými operátormi. Tí však rátajú s tým, že v najbližších troch mesiacoch z Krymu odídu. Začali vznikať problémy s platbami zo strany užívateľov a na druhej strane  sa tu udomácňujú ruskí  operátori. Prichádzajú s rôznymi akciovými balíkmi a okrem toho tu už plytia rovnaké ceny ako v Ruskej federácii. Smerové čísla pre pevnú aj mobilnú sieť však Krym zatiaľ nemá, musí používať tie, ktoré patria Krasnodarskému kraju.

Mnohé médiá a samozrejme aj štátne inštitúcie na Ukrajine stále považujú Krym z neoddeliteľnú súčasť ukrajinského územia. Tak napríklad na mapách, ktoré v denníkoch   znázorňujú predpoveď počasia, je uvádzaný Krym ako súčasť Ukrajiny aj s predpoveďou. Tak, ako to bolo nepretržite od vzniku samostatnej Ukrajiny v roku 1991.

 

HOTELY A PLÁŽE DÁVAJÚ PRÁCU

Napriek nevyhlásenej vojne, ako ukrajinské médiá zvyknú nazývať boje na východe krajiny /okrem  ATO – protiteroristickej operácie/ mnohí ľudia oddychujú alebo pracujú pri mori. Čím väčší počet rekreantov, tým viac pracovných príležitostí.  Ľudí na Ukrajine však hľadá aj dnes už ruský Krym. Ďalší záujemcovia  o prácu majú možnosť zamestnať sa v Odesskej a Nikolajevskej oblasti, či na pobreží Azovského mora. Ako títo zamestnanci zarábajú?  Málo. Majú však určité výhody: ubytovanie a stravovanie bezplatne, nemusia platiť ani za dopravu na pracovisko. Preto je záujemcov o sezónnu prácu v prímorských strediskách stále viac než dosť. Tak napríklad pekár zarobí mesačne v prepočte v priemere 266 eur, chyžná 219, skúsený kuchár od 250 eur vyššie, animátor od 156 eur. Prácu tu nachádzajú aj bufetári, predávači nápojov na pláži, upratovačky vo verejných WC, šatnári, biletári... Títo všetci zarábajú od troch do 16 eur na deň.

 

PO JANUKOVYČOVÝCH STOPÁCH

Zarobiť sa dá na všetkom – hovoria dobrí obchodníci. Niektorí z nich začali organizovať exkurzie do jednej bývalej rezidencie Janukovyča v Mežigorí. Po jeho úteku do Ruska ju všetci záujemcovia mohli vidieť bezplatne a videl ju aj celý svet prostredníctvom televíznych obrazoviek. Teraz sa však z Kyjeva organizujú pravidelné autobusové exkurzie so sprievodcami, vraj historikmi pod názvom „Tajomstvá a záhady Mežigoria“. Stačí zaplatiť v prepočte cca 10 eur a na niekoľko hodín sa zaujemcovia ocitnú v úplne inom svete – v bývalej rezidencii dnes už bývalého prezidenta Ukrajiny V. Janukovyča. Prezrú si nielen gýčovitú vilu, ale aj vodopády a kaskády, ktoré skrášľovali celý pozemok, jeho už bývalú malú zoologickú záhradu i dendrárium. Aby to však celé nebolo len o Janukovyčovi tak účastníci zájazdu uvidia aj okolitú chránenú oblasť – rezerváciu, v ktorej už sedem storočí pôsobil kláštor, ktorý bol pamätníkom najslávnejších časov záporožských kozákov.

Vladimír MEZENCEV

/Príspevok napísaný pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.