Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Mladá móda s umeleckými parametrami

Prešovský jubilejný 10. ročník medzinárodnej prehliadky nápadov, osobného espritu a pracovných zručnosti študentov stredných odborných škôl “Módna línia mladých 2015” bola z hľadiska prínosu pre slovenský odevnícky priemysel určite prínosom a vkladom do budúcnosti. Množstvo nových myšlienok a línií, kreatívneho spracovania materiálov a farebnosti bolo počas tohto festivalu cítiť každou minútou. Zdravá rivalita jednotlivých škôl (bolo ich 19, z toho po dve z Ukrajiny (Užhorod, Mukačevo), dve z Českej republiky (Ústí nad Orlicí a Plzeň) a jedno z Poľska (Krosno) bola hmatateľná, nechýbalo ani fanúšikovské zázemie a prísna hodnotiaca porota. Tá hodnotila predvádzaných 593 modelov znamenajúcich 133 vystúpení na móle prešovskej reduty Čierny orol  prísne,  mala sa čo obracať, veď model striedal model  a na móle nebolo chvíľu oddychu.  Ale nové štýly, prvky a použivané materiály i doplnky je potrebné v móde hľadať a objavovať prakticky nepretržite, kto zaostane iba na chvíľu, prehráva, konkurenčný boj je neúprosný. 

Keď už hovoríme o odbornej porote, našli sme v nej aj ikonické mená českej a slovenskej módnej tvorby, napr. Jitka Klett z Prahy oblieka nielen Saudskú Arábiu, ale v podstate polovicu bohatého  arabského sveta, Braňo Grőhling je novou slovenskou hviezdou v oblasti módneho vzdelávania, ba objavili sme v nej aj spisovateľku Ivetu Ledererovú či bývalú žiačku usporiadajúcej školy (SOU podnikania Prešov) Lindu Pločicovú.

Ešte niekoľko slov na adresu samotných organizátorov. Aj keď riaditeľ poriadajúcej školy Ing. Stanislav Kuchta hodnotil  projekt tohtoročnej Módnej línie mladých bez pátosu a nadsadzovania, bolo zrejmé, že aj jeho hladký priebeh podujatia a všeobecne vysoko  kladné hodnotenia úrovne 1o. ročníka MLM tešili. Pretože nielen pedagogická a odborná, ale aj organizátorská úroveň stretnutia s vyše 300 účastníkmi bola zrejmá. Aj to, že organizátori sa postupne učia a svoj projekt z roka na rok vylepšujú. V mnohom sú už dnes vzorom profesionálnym manažérskym firmám. A to je v slovenskom školstve potešiteľné konštatovanie.          

Mladé Ukrajinky v štátnych farbách

Mladé Ukrajinky v štátnych farbách

Pred prísnymi porotcami

Pred prísnymi porotcami

Zo sveta muzikálov

Zo sveta muzikálov