Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Mimovládne organizácie znepokojuje nedostatočná reakcia EÚ na dianie v Maďarsku – TASR

Bratislava 22. septembra (TASR) - Takmer tisícka mimovládnych organizácií z celej Európy vyzvala najvyššie inštitúcie Európskej únie, aby reagovali na znepokojujúci vývoj udalostí v Maďarsku. Medzi signatármi listu je aj 121 mimovládiek zo Slovenska. TASR o tom informoval Peter Medveď z nadácie Ekopolis.

 

Apelujú na európske inštitúcie, aby netolerovali opatrenia v Maďarsku, ktorých cieľom zastrašiť a umlčať občiansku spoločnosť v členskej krajine EÚ. Znepokojuje ich nedostatočná reakcia únie na dianie v Maďarsku, ktoré podľa nich porušuje základné princípy, na ktorých je EÚ založená. Vyzývajú na začatie diplomatického dialógu a prijatie preventívnych opatrení.

 

V pondelok 8. septembra maďarská polícia vykonala neohlásené prehliadky kancelárií nadácií Ökotárs a DemNet a domové prehliadky ich zamestnancov, pričom im zabavila počítače a dokumentáciu. Vo štvrtok 19. septembra maďarský Úrad správy daní a finančnej kontroly odobral daňové číslo Karpatskej nadácii. Tieto tri nadácie sú členmi konzorcia, ktoré spravuje rozdeľovanie finančných prostriedkov z Finančného mechanizmu EHP pre maďarské mimovládne organizácie.

 

Na Európsku úniu sa v súvislosti s dianím v Maďarsku obrátilo aj Nórsko, aby vyzvalo jej členské krajiny na sankcie voči Maďarsku. Oslo odsúdilo maďarské policajné razie v kanceláriách mimovládnych organizácií kritických voči vláde. Podľa vyjadrenia nórskeho ministra pre európske záležitosti Vidara Helgesena to dokazuje, že sa Maďarsko vzďaľuje od európskych demokratických noriem.

 

Maďarská polícia vyšetrovala niekoľko občianskych združení, ktoré rozdeľujú alebo dostávajú financie z nórskych grantov, programu poskytujúceho financie na projekty v oblastiach environmentálnej ochrany alebo sociálneho rozvoja v Maďarsku a ďalších krajinách Európskej únie. Maďarská vláda uviedla, že niektoré združenia financie zneužívali a využívali na protivládne aktivity, pričom Nórsko im malo pomáhať pri presadzovaní cieľov opozície.